15 „Glas" en „Prijs de Zee" respectievelijk van Bert Haanstra en Herman van der Horst. De film „Faja Lobbi" behaalde echter eveneens diverse successen, waarvan wij noemen de Gou den Beer voor de beste documentaire film op het Internationale Filmfestival te Berlijn. Daarenboven werden op diverse festivals prij zen respectievelijk speciale vermeldingen toe gekend voor de films „A.B.C." van John Fern- hout, „Os Mundi" van Hattum Hoving, „Rem- brandt, Schilder van de Mens" van Bert Haan stra, „Dagen Mijner Jaren" van Max de Haas. „Het Gerucht" van Kees Brusse en het Poly- goon-Profilti journaal. In totaal werden niet minder dan 35 prijzen behaald waaronder een aantal voor reclamefilms vervaardigd door Joop Geesink's Filmproductie. Speciale vermelding verdient het feit, dat voor de eerste maal een Nederlandse filmer de be kende Amerikaanse Oscar-trofee verwierf, na melijk Bert Haanstra voor zijn documentaire „Glas". Ook aan Max de Haas viel een bijzon dere onderscheiding ten deel. De internationale jury van het 13e filmfestival te Cannes kende hem namelijk voor zijn werk als pionier en vernieuwer van de filmkunst een speciaal daartoe in het leven geroepen onderscheiding toe. Met de reeds in 1958 gereedgekomen film van Fons Rademakers „Dorp aan de Rivier" zijn niet alleen in verschillende Europese landen successen geboekt, doch deze film kwam even eens voor op de lijst van hoofdfilms die in 1960 meedongen naar de Amerikaanse Oscar. Op zichzelf is dit reeds als een grote onderschei ding te beschouwen. Ook de film „De Zaak M.P." werd naar het buitenland, waaronder Amerika en Canada, verkocht, hetgeen eveneens het geval was met enige korte documentaire films, waarvan wij noemen „Glas", „Tussenspel bij Kaarslicht" van Charles Hugenot van der Linden, en de Zee was niet meer" van Bert Haanstra, „Am sterdam Stad van het Water" van Max de Haas en „Vincent van Gogh" van Polygoon-Profilti. Zoals uit de eerste genoemde gegevens blijkt is de productie van opdracht-, voorlichtings- en reclamefilms zich in 1960 gunstig blijven ont wikkelen. De vooruitzichten voor het komende jaar zijn zeker hoopvol indien men bedenkt, dat tegen het einde van het verslagjaar reeds 43 korte films in voorbereiding waren benevens enige tientallen reclamefilms. In de laboratoriumsector werd in 1960 even eens veel werk verzet en het ziet er niet naar uit, dat dit in 1961 in ongunstige zin zal ver anderen, integendeel. Er werd in het afgelopen jaar door de gezamenlijke filmfabrieken meer dan 10 miljoen meter filmmateriaal verwerkt, waaronder ruim 500.000 meter kleurenfilm. De Cinetone Studio's te Duivendrecht verzorg den een deel van de opnamen, respectievelijk de afwerking van de verschillende speelfilm producties en stelden de outillage verder ten dienste van Nederlandse en buitenlandse fil mers.

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 16