Amsterdam, Schouwburg Middelburg (nood- exploitatie; vervangen door nieuwbouw City), Courzand Rotterdam en Luxor Wageningen, alsmede de permanente bioscopen-B't Nut in Schoonhoven en Marktzicht te Wolvega (ver vangen door nieuwbouw Asta Wolvega) alle wegens beëindiging der exploitatie. Eveneens werd doorgehaald de inschrijving van Welte's Reisbioscoop te Zuid-Laren wegens opheffing. Aan de bestaande inschrijvingen in het Be drij f sregister werden in het verslagjaar toege voegd de volgende permanente bioscopen-A: Du Midi 's-Gravenhage, Camera Groningen, Studio Groningen, Parade 's-Hertogenbosch, Musica Katwijk, City Middelburg, Nuts Bio Schoonhoven, Noorderlicht Tilburg, City Win terswijk, Asta Wolvega en Odeon Zwolle, als mede de bioscopen-BNia Domo Boekei, Dorpshuis Gouderak en De Vereniging Moer gestel. In vele gevallen werden wederom kosten noch moeite gespaard om het bestaande bioscoop park te vernieuwen. Er werden 14 nieuwe bio scopen gevestigd met 6646 zitplaatsen, waarvan vijf geheel nieuw gebouwd en vijf andere in bestaande panden werden gevestigd, die tot dit doel aanzienlijke verbouwingen moesten ondergaan. De eindresultaten bleken in enkele gevallen zowel verrassend als zeer uiteenlo pend te zijn, maar van alle zaken kan worden gezegd, dat hun metamorfose het bedrijf eer aandeed. Tegenover deze toeneming staan acht opge heven bioscopen (2915 zitplaatsen), die meren deels verouderd waren. Al met al een toename van zes bioscopen en 3643 zitplaatsen (enkele stoelenplanwijzigingen elders inbegrepen). Ook in dit verslag valt weinig goeds te zeggen van de politiek welke rijks- en gemeentelijke overheden volgden bij het uitgeven van bouw vergunningen en het beschikbaarstellen van grond voor nieuwe bioscopen. Zij was in het afgelopen jaar wederom van dien aard, dat vestiging of rendabele exploitatie van biosco pen in de nieuwe woonwijken van verscheidene grote gemeenten schier onmogelijk werd ge maakt. In een dezer gemeenten werd de uit voering van een magnifiek biscoopplan, waar voor reeds jaren geleden door de Commissie Nieuwe Zaken kort voor de bouwstop toestem ming werd verleend en dat met winkels en kan toorruimten volledig past in het kader van de sanering van het centrum, wederom op de lange baan geschoven, ondanks aandrang van Bondswege om de rijksgoedkeuring te verlenen. In andere gevallen waren het de grote erfpacht sommen die van gemeentewege werden geëist voor het beschikbaarstellen van stukken bouw grond, die de plannen van leden voor nieuwe vestigingen torpedeerden. Het aantal Zaken Op 1 Januari 1961 bedroeg het aantal bij de Bond ingeschreven permanente bioscoopex ploitaties 565 met in totaal rond 266.750 zit plaatsen. Het aantal reisbioscopen verminderde van 17 tot 16. Het aantal filmverhuurkantoren steeg van 37 tot 39. In het aantal filmfabrieken, n.1. 10, kwam geen verandering, evenmin als in het aantal van 33 filmproductiezaken. Tot besluit van dit overzicht wordt de aandacht gevestigd op het hierin opgenomen overzicht van de zaken op 1 Januari 1961 en vooraf gaand jaren. 31

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 32