42 stuk der vermakelijkheidsbelasting. In een aantal kwesties heeft het Hoofdbestuur advie zen verstrekt dan wel bemiddeling verleend. Lidmaatschappen Tegenover een aanwas van 12 nieuwe leden stond de beëindiging van 12 andere lidmaat schappen wegens verlies der vereisten voor het lidmaatschap of als gevolg van overlijden. Op 1 januari 1961 had de Bond 405 leden, die tezamen 663 zaken exploiteerden. In het hoofdstuk „Nieuwe Zaken" is het jaar lijks overzicht vermeld van de aantallen zaken op genoemde datum, onderverdeeld volgens de categorieën van bedrijven. Diploma's Uitgereikt werden 801 Bondsdiploma's, 253 beursdiploma's, 64 donateursdiploma's en 1194 bioscoopdiploma's voor militaire oorlogsin validen. Het totale aantal bedroeg derhalve 2312. Lijst van Geen Bezwaar Het aantal aanvragen tot plaatsing op de Lijst van Geen Bezwaar bedroeg dit jaar 1570 tegen 1784 in 1959. Hierbij zijn inbegrepen 54 (53 in 1959) aan vragen voor televisie-uitzendingen. In 97 (109 in 1959) gevallen werd de plaatsing geweigerd. Bij deze aantallen zijn niet begrepen de film- leveranties via de Stichting Nederlands Film instituut, die permanent op de Lijst van Geen Bezwaar is geplaatst. De leverantie van films ten behoeve van de filmvoorziening van leger, marine en lucht macht geschiedde op de gebruikelijke wijze krachtens de met het Centraal Filmbureau der Krijgsmacht getroffen regeling. Film verzekering Zowel voor de brand- als voor de all risks-ver- zekering is ook 1960 weer een gunstig jaar ge weest. Er zijn geen brandschaden in de film- opbergplaatsen voorgekomen en de verzekerde gemiddelde voorraad films is in het verslag jaar verder teruggelopen tot 8.765.000 meter (19599.018.000 meter)Weliswaar is namelijk de gemiddelde voorraad zwart/wit films ge stegen, doch de gemiddelde voorraad kleuren films is aanzienlijk meer gedaald, waardoor het aandeel dezer films in het totaal van 45% in 1959 tot 40% is verminderd. In het verslagjaar hebben zes (vijf) verhuurders gebruik ge maakt van de mogelijkheid om voor eigen re kening films ouder dan drie jaar te verzekeren. Voor de all risks-verzekering is het bedrag der schadeclaims in het verslagjaar gedaald, zodat opnieuw een groter winstaandeel kan worden verwacht (circa 20% der betaalde premies, tegenover bijna 16% in 1959). Uitvoering Reglement op het Naamregister Het aantal ingeschreven filmtitels bedroeg in het verslagjaar 513, tegen 655 in het jaar 1959. Door verandering van filmnamen vervielen 147 filmtitels. De reglementaire uitschrijving van filmnamen, welke vijf jaar waren geregistreerd, werd even als vorige jaren bemoeilijkt door de wens van enige filmverhuurders, die onbeperkte au teursrechten bezitten, tot handhaving van het merendeel der ingeschreven filmnamen. Dit moet in strijd met de bedoeling van het Reglement worden geacht, hetwelk blokkering van nieuwe filmnamen door eindeloze hand having van in onbruik zijnde titels beoogt tegen te gaan. Daarom werd er dezerzijds op aan gedrongen de handhaving van de inschrijvin gen te beperken tot de films, die volgens de gegevens van het Bondsbureau nog vrij ge regeld worden vertoond. Opnieuw werd enkele malen geconstateerd, dat verzuimd was namen te deponeren, zelfs voor films van bijzondere faam. De betrokken leden werden op de reglementaire verplichting ter zake gewezen. Tegen de inschrijving van titels in het Naam register, respectievelijk het gebruiken van filmnamen zonder inschrijving, werd in zeven tien gevallen bezwaar ingediend. Veertien daarvan konden in der minne worden geregeld, zodat negen ter deponering aangeboden titels werden veranderd en vijf bezwaren werden in getrokken. Drie bezwaren bereikten het Hoofdbestuur, dat de betrokken partijen hoorde en slechts in twee gevallen een beslissing behoefde te ne men, aangezien een der ingediende klachten werd teruggenomen. In de beide andere zaken

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 43