50 gaties hebben zich ondere andere uitvoerig beraden over de vraag, welke houding dient te worden aangenomen ten opzichte van de snelle en nog steeds voortdurende technische ont wikkeling op filmgebied, die grote financiële problemen voor de bioscoopexploitanten op levert. Men kwam wederom tot de conclusie, dat afschaffing van de vermakelijkheidsbelas- ting een eerste vereiste is en dat bovendien een beroep op de producenten gedaan dient te worden om naast de bestaande systemen, waar onder het 70-mm-procédé, voorlopig geen nieuwe projectiemethoden te introduceren. Ook wilde men er bij de producenten op aan dringen geen films met een a-morele strekking te vervaardigen. De delegaties waren voorts unaniem overtuigd van het nut om waar mogelijk een zekere con trole uit te oefenen op de uitzending van speel films door de televisie, aangezien daarbij vitale belangen voor het bioscoopbedrijf op het spel staan, die men zoveel mogelijk moet trachten in de hand te houden. Tenslotte werd besloten tot het instellen van een speciale commissie, die zich bezig zal houden met vraagstukken die het gevolg zijn van de totstandkoming van de Europese Economische Gemeenschap. Opgemerkt zij nog, dat de Voorzitter van de U.I.E.C., de heer R. Theile, de Voorzitter van de Duitse exploitantenorganisatie, voor het zittingsjaar 1960/61 werd opgevolgd door de heer E. J. Hinge, de Voorzitter van de Engelse bond van bioscoopexploitanten, en dat in het bestuur ook dit jaar weer de heer Joh. Mie- dema als vice-voorzitter zitting had. Fédération Internationale des Associations de Distributeurs de Films (F.I.A.D.) De jongste telg in de groep van internationale organisaties, de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmverhuurders, waartoe de Nederlandsche Bioscoop-Bond in de loop van het verslagjaar toetrad, met als zijn ver tegenwoordiger de heer H. S. Boekman, verga derde op 13 en 14 december in Rome. Er zijn tijdens deze vergadering, waarbij door om standigheden nog niet de helft van de vijftien aangesloten landen vertegenwoordigd was, di verse problemen van algemene aard besproken, waarvan wij noemen de betrekkingen tot de filmproducenten respectievelijk tot de tele visie. Te dezer zake is onder andere de wense lijkheid bepleit om te komen tot een inter nationaal hof van arbitrage, teneinde geschil len tussen verhuurders en producenten op snelle en doeltreffende wijze te kunnen be slechten. Er werd verder met bezorgdheid ken nis genomen van de ontwikkelingen op het punt van de filmcensuur in een aantal landen; men achtte het wenselijk, dat overeenkomstig de beginselen die ten grondslag liggen aan de samenwerking op politiek en economische ge bied, de filmcensuur zoveel mogelijk wordt overgelaten aan het bedrijf zelf. Voor wat betreft de verhouding filmverhuurder exploitant achtte men een verbetering van de regelingen die in de verschillende landen op economisch gebied bestaan noodzakelijk, ten einde aldus een samenwerking te kunnen ont wikkelen voor een betere commerciële exploi tatie van de films. Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films (F.I.A.P.F.) De Internationale Organisatie van Filmprodu centen en Filmfabrikanten heeft tijdens het te San Sebastian gehouden filmfestival op 18 en 19 juli aldaar haar algemene ledenvergadering gehouden. In deze organisatie is de Bond ver tegenwoordigd door de heer C. S. Roem. De vertegenwoordigers van de verschillende aangesloten landen besteedden grote aandacht aan het euvel van het steeds toenemende aantal internationale festivals. Aan de Voorzitter en Secretaris-Generaal werd tenslotte verzocht een gedetailleerde studie van dit moeilijke pro bleem te maken, teneinde te proberen een mogelijkheid te vinden om het aantal van deze manifestaties belangrijk te beperken. Voorts werd gesproken over het stijgende aantal be perkende maatregelen, dat in diverse landen valt waar te nemen, ondanks de toenemende internationale samenwerking. De Federatie be sloot om elk initiatief van nationale of inter nationale organisaties te steunen, dat de vrije uitwisseling van films zou kunnen bevorderen. Ook het belangrijke probleem van de auteurs rechten en de nabuurrechten kwam in deze kring wederom uitvoerig ter sprake. Men achtte het juist de juridische commissie die op dit terrein werkte alle mogelijke steun te ver lenen. Tenslotte werden in deze vergadering enige mutaties in het bestuur aangebracht. De Voorzitter, de heer J. Frogerais (Frankrijk)

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 51