55 Hoofdbestuur grote waardering had, alsmede de drie oudste zoons van de jubilaris, werden in de feestelijkheden betrokken. Als te doen gebruikelijk volgen hierna enige cijfers van verwerkte stukken, gehouden ver gaderingen en ontvangen bezoekers. Ontvangen brieven en telegrammen: 20.645 (vorig jaar 20.412) verzonden brieven: 7.653 (7422); verzonden gestencilde brieven 43.850 (35.325) stencilstukken, zoals notulen, reglementswijzi gingen, beslissingen, vonnissen en rapporten: 577, exclusief lichtdrukcopieën, (696) lichtdrukcopieën3000; aantal bijzondere offsetafdrukken (inclusief rapport motivation research) 66.750; ontvangen, gecontroleerde recettestaten 65.500 (64.400) boekingen, Bumarechten incl. codeer- en re kenwerk 162.000 (172.000); vergaderingen; 164 (191); bezoekers: 1725 (1875). Werkzaamheden Recettecontnöledienst 1960 De onderzoekingen gedurende het verslagjaar door deze controledienst van het Bondsbureau bij leden-bioscoopexploitanten ingesteld, wa ren naar aard en uitvoering analoog aan die van het jaar 1959; aldus kwamen ook in het verslagjaar regelmatig twee typen recette controles voor, te weten administratieve con troles op juistheid en volledigheid der door de bioscopen gedane recetteverantwoordingen en controles in de bioscoopzalen tijdens filmvoor stellingen op geldigheid van de aan bezoekers verstrekte entreebewijzen. Via de onderzoekingen in de recette-admini straties van leden-bioscoopexploitanten, waar van controleurs van de dienst er in het verslag jaar 433 (439) instelden, werd in hoofdzaak per bioscoop over een controletijdvak van circa 12 maanden de gezamenlijke recettever antwoording van het tijdvak getoetst op over eenstemming met het waardetotaal der over eenkomstige verkrijgingen van geldige entree bewijzen na correctie met voorraadposities dier bewijzen. De langs deze weg verkregen zekerheid omtrent de volledigheid van de verkoopverantwoordin gen der geldige entreebewijzen is in het ver slagjaar door middel van 24 (24) naar tijd stip en plaats onverwachte zaalcontroles in bioscopen nog in deze zin aangevuld, dat de controleurs van de dienst bij die onderzoe kingen zich ervan vergewist hebben of niet bezoekers der gecontroleerde voorstellingen met ongeldig dan wel zonder entreebewijs tot de bioscoop waren toegelaten. Beide typen van onderzoek beoogden als voor heen een preventie te scheppen tegen het be drijven van onregelmatigheden rond de recet teverantwoording aan deelhebbers in de op brengsten der filmvertoningen; bij de regel maat en frequentie waarmee sinds 1946 de administratieve recette-controle wordt inge steld ligt het achterwege blijven van admini stratieve onregelmatigheden gedurende het verslagjaar, gelijk het overeenkomstige con- tróleresulaat van vele voorgaande jaren, in de rede; de bij 46 (46) administratieve controles geconstateerde onjuistheden op details, welke nabetalingen van afdrachten tot een gezamen lijk bedrag van 1263,61 3.104,46) met zich brachten, moeten dan ook louter als accura- tessefouten aangemerkt wordt. Als principiële kwestie moest naar aanleiding van een admini stratieve recette-controle aan het desbetref fende lid bericht worden, dat vrijkaarten aan anderen dan raambiljethouders verstrekt niet voor aftrek op de recetteverantwoording in aanmerking komen. Gelet op het verrassingselement van de pas sinds enkele jaren toegepaste -wellicht nog niet algemeen bekende zaalcontrole tijdens filmvoorstellingen, welke naar haar aard voorts een uitgesproken steekproefkarakter heeft, mag het niet verbazen, dat deze overvalcon- tröle nu en dan wel een „op heterdaad"-con- statering kent; behalve de op grond van zaal- controleresultaten aan een lid-exploitant ge geven voorschriften terzake van de interne organisatie van zijn verkoopbeheer, is op grond van een andere zaalcontröle in het verslagjaar het desbetreffende lid-exploitant veroordeeld tot een boete van 500,-onder aanzegging van een onherroepelijke boycot bij geconsta teerde herhaling van het gebeurde. Tenslotte was het Hoofdbestuur ook in het ver slagjaar eenmaal genoodzaakt aan een lid-ex ploitant mede te delen dat, in tegenstelling tot zijn bij controle gebleken handelwijze terzake „bespreekgelden" die alle bezoekers moeten betalen, ongeacht het tijdstip van binnen komen, niet als vergoeding voor plaatsbespre ken kunnen worden aangemerkt en daarom geheel in de recetteverantwoording dienen te worden opgenomen.

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 56