Afdeling Hel Zuiden 79 gesteld op 25% voor gewone voorstellingen en 20% voor art. 1-films. Ook in Schoonhoven ging, dank zij de bemoeiingen van onze Voorzitter, het belasting tarief omlaag van 25 naar 20% waarbij de art. 1-films werden vrijgesteld. Voor militairen, beneden de rang van officier, zal een heffing gelden van 15%. Voor beide plaatsen dus een mooi succes. De enorme toename van bromfietsen, scooters en auto's wordt, naast de T.V., een steeds grotere concurrent voor ons bedrijf. Het meest komt dit tot uiting als in het voorjaar, op de eerste mooie Zondag, alles er op uit trekt en de leden dan met een slecht bezette zaal hun voorstellingen moeten geven. A. A. MOSER, Secretaris. Hoewel in het jaar 1960 voor meerderen onder ons tegenvallers en teleurstellingen voorkwamen in geval len waarin men bijna zekere successen had verwacht, is er toch geen aanleiding om dit jaarverslag al te veel in mineur te houden want ontegenzeggelijk hebben wij ook in onze afdeling wel bepaalde feiten kunnen constateren waaruit voor ons allen lessen zijn te putten voor de toekomst en dingen mogen ondervinden die ons sterkten in een voorzichtig optimisme betreffende ons bedrijf in de komende jaren. De steeds groeiende concurrentie der televisie is uiteraard voor velen onzer een steeds groter worden de zorg, en toch zelfs heeft dit op alle manieren door de overheid beschermde en gesteunde nieuwe amuse mentsmedium tot op heden geen werkelijk desastreuse invloed gehad op de attractie die een met praktisch in zicht en vakkundig geleid bioscooptheater op alle stan den der Nederlandse bevolking ook nu nog in een zekere mate heeft weten te behouden. Wel wordt van ons allen het uiterste gevergd aan inzicht en activiteit en het durven nemen van bepaalde risico's die even wel zeker weer niet zover mogen gaan dat een moge lijke teleurstelling op een catastrofe uit zou lopen. Ieder onzer heeft in het afgelopen jaar en zal onge twijfeld ook in de toekomst voor zichzelf moeten uit maken hoever hij kan gaan met nieuwe investeringen, waarbij in deze onzekere tijd met niet alleen de con currentie der televisie doch ook en in niet mindere mate het gemakkelijk zich motorisch verplaatsen van de stadsbevolking, het up to date comfortabel houden van de theaters en het vervolmaken van alles wat kan bijdragen tot een sfeer van beschaafde ontspanning, uiteindelijk zal moeten prevaleren boven het expe rimenteren met dure nieuwigheden. Natuurlijk zal men in de naaste toekomst ook in de Afdeling „Het Zuiden" waar het de exploitanten niet ontbreekt aan durf en ondernemingsgeest, wederom niet achterblijven, doch een zorgvuldig afwegen van de voor- en nadelen van deze materie lijkt ons een daad van wijs beleid. Waar voor velen onzer dus allicht wederom een be duidende verhoging der exploitatiekosten is te ver wachten, is een nieuwe drastische vermindering der vermakelijkheidsbelasting en afschaffing van de omzet belasting een dringende eis. Moge in het nieuwe jaar ons Hoofdbestuur erin slagen de betreffende autoriteiten hiervoor te winnen en aan de leden individueel richtlijnen geven om tot het ge wenste resultaat te komen. Immers de in de laatste maanden van 1960 in het voor uitzicht gestelde herzieningen der salarissen van het personeel en de steeds stijgende filmhuren en andere lasten en kosten maken het gewenst dat niet alleen het oog worde gericht op het bezoekersaantal en de recet tes, doch evenzeer op de vraag, of ook zelfs bij een stabiel blijven van deze twee factoren, de balans der baten en lasten nog een redelijk winst aanwijst. Als bewijs voor de ondernemingsgeest en durf in onze Afdeling gelde, dat einde van dit jaar onze leden de heren Van der Waarden en Legro hun nieuwe Noor derlicht Theater in Tilburg onder grote, ook officiële belangstelling in gebruik stelden. Op 28 Juli 1960 werd door de heren Martens en Top te Den Bosch de Parade Bioscoop geopend met een volledige 70 mm Todd-A-0 installatie, zodat voor zover ons bekend de Zuidelijke Afdeling er zich op mag beroemen dat deze wereldattractie als eerste in de provincieplaatsen en als tweede in het gehele land door genoemde leden van onze Afdeling is geïnstal leerd. De heer Jansen te Dongen, opende dit jaar tevens een nieuwe exploitatie in Moergestel. Ook onze Voorzitter, de heer M. Desmet mocht zich erop verheugen, dat zijn initiatief, Eindhoven een theater voor bijzondere films te geven, een groot suc ces is geworden. Select Theater vierde daarom in November een bescheiden een-jarig jubileum, dat ook in intellectuele kring in Eindhoven zeer de aandacht trok. Op 20 December herdacht de heer P. M. Brouwer Driebergen het feit dat hij 40 jaar in ons bedrijf werk zaam was. Zoals bekend exploiteert de heer Brouwer voor de N.V. Gofilex in onze afdeling een aantal theaters. In de loop van 1960 gingen van ons heen; 20 Maart Mevrouw Theodora Desmet, de dochter van onze sym pathieke Voorzitter. 25 April De heer A. H. L. Zum- dick te Blerick. 21 Mei De heer Leo Martens, een der zonen van de heer P. C. H. Martens te Den Bosch; hij kwam door een noodlottig auto-ongeluk om het leven. 16 Juli De heer Theo Desmet Sr. te Geldrop; 7 Sept. De heer A. Top te 's Hertogenbosch; hij werd 76 jaar en was een der pioniers in ons bedrijf. Hun nagedachtenis zal bij ons allen in hoge eer blijven. Door het onverwachte heengaan van de heer L. Mar tens werd de viering van het 30-jarig jubileum onzer afdeling, die in de zalen der Firma Martens en Top moest plaats hebben juist in de dagen van dit tragisch overlijden, uitgesteld tot 1961. In de vacature van onze Voorzitter de heer M. Desmet, die zich niet meer herkiesbaar stelde als Hoofdbe stuurslid, werd gekozen Drs J. A. M. Bouts te Geleen. Onze Vice-Voorzitter, de heer M. Peters Venlo, werd benoemd tot lid der Commissie Nieuwe Zaken. Overigens kwamen in 1960 geen veranderingen in de door onze afdelingsleden in de Bond beklede functies. J. E. F. DE NIJS, Secretaris.

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 79