Afdeling Amsterdam ven waren gedurende het verslagjaar op de Lijst van Geen Bezwaar geplaatst. VOORUITZICHTEN De stijgende lijn die in de bedragen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We ienschappen gedurende de laatste jaren te zien is geweest, zal ook in 1965 worden gecontinueerd. Voor korte films werd na melijk op de begroting een bedrag van 600.000,— geplaatst tegen 550.000,— in 1964 en voor speelfilms een bedrag van ƒ825.000,— tegen ƒ725.000,— in 1964. Van laatstgenoemd bedrag is 250.000, bestemd voor credietfaciliteiten ten gunste van de Cinetone Studio's. De steun die in 1964 aan het Nederlands journaal is ver leend, zal ook in 1965 worden voortgezet. Ook in de particuliere sector zag het er voor wat filmopdrachten betreft per het einde van het verslagjaar niet ongunstig uit. Er waren zeker 50 films in voorbereiding respectievelijk productie en de kortstondige REM-periode in 1964 heeft wel geleerd, dat er uit de in 1965 te verwachten com merciële televisie op officiële basis, voor productie- en laboratoriumbedrijven veel werk te verwachten valt. Wij hopen dat dit er niet toe zal leiden, dat het terrein van de vrije subsidiefilms geheel uit het oog wordt verloren. Het zijn juist deze korte films die de reputatie van het Nederlandse productiebedrijf tot ver buiten de grenzen hebben gevestigd en het zou zijn te betreuren, indien van de mogelijkheden welke de Overheid in deze richting heeft geschapen, in 1965 een even minimaal ge bruik zou worden gemaakt als in 1963 en 1964 het geval is geweest. Amsterdam, Mr H. B. F. J. A. Peters Secretaris. In afwijking van de gewoonte wordt dit verslag aangevangen met een volledig over zicht van de bezoek- en ontvangstcijfers van alle Amsterdamse bioscopen in het jaar 1963 (28 december 1962 t/m 26 december 1963) ten opzichte van de cijfers over het afgelopen jaar (1 januari 1964 t/m 30 de cember 1964). 1963 1964 bezoekers 7.505.809 6.982.809 bruto- recettes 13.367.169 13.927.371, netto recettes 10.645.770 ƒ11.185.426, Uit vorenstaande cijfers blijkt, dat de netto recettes zich konden handhaven bij nog steeds teruglopend bezoek. De premièrezaken konden de ontvangsten verbeteren, maar de navertonings- enbuurt- zaken gingen met meer dan 5% achteruit. Ook het bezoekverlies was bij deze catego rie van bioscopen veel groter. Van deze groep moeten evenwel worden uitgezon derd twee buurtbioscopen, die juist een bij zondere stijging te zien geven, welke zelfs het gemiddelde van geheel Amsterdam verre overtreft. Uit de beschikbare gegevens valt af te leiden, dat de buurtzaken het door welke oorzaken dan ook buitengewoon moeilijk hebben. En in het afgelopen jaar is de vraag gerezen, of er mogelijkheden zouden zijn om aan de moeilijkheden van onze leden, die deze zaken exploiteren, tegemoet te komen. In hoeverre een en ander geheel of gedeel telijk te wijten is aan structurele oorzaken zal de tijd moeten leren. De buitenwijken van Amsterdam zijn namelijk niet overbe zet met bioscopen en wanneer deze wijken straks door het verdwijnen van een aantal zaken verstoken zouden zijn van een buurt- bioscoop, zou dit ongetwijfeld een sociaal verlies genoemd kunnen worden, een ver lies dat bij een eventuele kentering be zwaarlijk te herstellen zou zijn. Het Kamerlid, mevrouw H. van Someren- Downer, heeft op dit gevaar bij de behan deling van de aangelegenheid film in de Tweede Kamer met nadruk gewezen. Laat ons hopen, dat er binnen niet al te lange tijd een oplossing kan worden gevonden om in de periferie van de stad dat, wat in het belang van ons bedrijf behouden moet wor den, te redden. Daarnaast valt niet weg te cijferen, dat er buurtzaken zijn, die dank zij een gerichte benadering van het publiek er vooralsnog in slagen, zich te handhaven. Ons bedrijf weet zeer wel, dat er met het medium film nog heel wat te bereiken is, indien het maar enigszins aanslaat bij het publiek en de zaken aan de eisen des tijds voldoen. Bij de huidige kostenstijgingen zullen echter nieuwe investeringen niet mo gelijk zijn zonder een radicale herziening 67

Jaarverslagen | 1964 | | pagina 64