Arbitrage zullen in het volgende verslagjaar in gebruik komen. De ontwikkeling van de 70 mm-projectie, die elk jaar in deze rubriek wordt bijgehouden, ging, zoals te verwachten viel, langzaam verder. Het aantal 70 mm- installaties is gestegen van 27 tot 30, waarvan 13 in de grote steden, inclusief de „singlelens" Cinerama-projectoren. Wanneer men dit aantal vergelijkt met de cijfers voor de gehele wereld, dan staat ons land relatief zeer hoog op de rang lijst. Volgens de beschikbare gegevens zijn thans 72 bioscopen, met inbegrip van de 70 mm-theaters, ingericht voor de vertoning van films met magnetisch geluid. De samenstelling der Commissie van Geschillen bleef in het verslagjaar onge wijzigd, zij het, dat de commissie haar lid, de heer J. Nijland uit Utrecht, moest afstaan aan de Raad van Beroep. In de daardoor ontstane vacature werd in het verslagjaar niet voorzien. De heer C. van Willigen te Wassenaar fungeerde weer als lid-voorzitter, de heer J. de Wilde te Amsterdam als lid-plaatsvervangend- voorzitter en de heer H. W. Hagenberg als secretaris. Door loting werden de Kamers als volgt samengesteld: Eerste Kamer: de heren H. Zondervan, Leeuwarden, en S. Barnstijn, Utrecht; Tweede Kamer: de heren J. van der Horst, Amsterdam, en Mr. J. M. Landré, Rotterdam; Derde Kamer: de heer W. Hemelraad te Utrecht en het in de vacature-Nijland te benoemen nieuwe lid. In het verslagjaar werden vier zittingen gehouden, alle gepresideerd door de heer Van Willigen. Gedurende de verslagperiode zijn 12 (vorig jaar 15) geschillen aanhangig gemaakt. Afgedaan werden drie vorderingen die reeds in 1964 waren ingediend. Een vierde uit 1964 daterend geschil werd ingetrokken. Van de nieuwe geschillen werden er in vier zaken vonnissen gewezen. Eén zaak werd in der minne opgelost en twee zaken werden ingetrokken. Bij het einde van het verslagjaar waren er zes zaken nog niet definitief afgedaan. In 1965 zijn zes (acht) geschillen aanhangig gemaakt door leden-filmverhuurders contra leden-exploitanten, twee (één) door leden-exploitanten tegen leden-film verhuurders, één (één) door een lid-exploitant contra een ander lid-exploitant, één door een lid-filmverhuurder contra een buitenlandse producent, één door een technische handelaar contra een lid-producent en één door een lid-filmlaborato- 23 rium tegen een ander lid-filmlaboratorium. Raad van Beroep Op 3 mei werden de voorzitter, de plaatsvervangend voorzitter en de leden van de Raad van Beroep door het Hoofdbestuur herbenoemd. De heer M. Desmet zag zich om persoonlijke redenen genoodzaakt voor deze herbenoeming te be danken; in zijn plaats werd op 8 juni de heer J. Nijland benoemd. Het Hoofd bestuur bracht de heer Desmet, die als arbiter van het beroepscollege een jaren lange staat van dienst had bijna 20 jaar bij zijn afscheid hartelijk dank voor de in deze functie op eminente wijze aan de organisatie bewezen diensten. Met de heer Desmet verloor de Raad van Beroep een zeer kundig arbiter.

Jaarverslagen | 1965 | | pagina 23