38 verspreiding. Deze tentoonstelling werd, eveneens op maandagmiddag 14 juni, geopend door de heer H. J. A. Verberk, lid van Gedeputeerde Staten van Gel derland. Bij al dit actuele filmgebeuren werd overigens het historische element niet ver onachtzaamd. De ook nu weer door het Nederlands Filmmuseum op de Jans- plaats opgerichte antieke reisbioscoop presenteerde onder het motto „Images fan- tastiques" tal van filmdocumenten uit de eerste jaren van de cinematografie. De voorzitter van de Bond, de heer Joh. Miedema, opende deze reisbioscoop geheel in stijl op maandagochtend 14 juni. In dit complex van activiteiten dient ook ge wag te worden gemaakt van ds voorstellingen op zaterdagmiddag 19 juni in het Saskiatheater, georganiseerd door de Nederlandse Organisatie van Amateur Filmclubs. Het vertoonde werk van de top der Nederlandse filmamateurs gaf een goed inzicht in de groeiende belangstelling voor het filmen als recreatiemiddel. Van dinsdag 15 juni tot en met zaterdag 19 juni is er elke ochtend gecongresseerd door instellingen, aangesloten bij het Nederlands Overlegorgaan voor Film- en Te levisievorming. In een aantal bijeenkomsten, aangeduid met „Filmfacetten", kwa men aan de orde de onderwerpen „Films voor de filmvorming"(verzorgd door het Nederlands Filminstituut en het Nederlands Filmmuseum), ,,De thematiek van de moderne film" (verzorgd door de Katholieke Filmactie), ,,De discussiefilm in het vormingswerk" (verzorgd door de Stichting Filmcentrum in samenwerking met Jong-Gelre), ,,De muziek in de film" (verzorgd door de Christelijke Filmactie) en ,,De problematiek van de kinderfilm" (verzorgd door het Instituut Film en Jeugd en het Contactcomité Plaatselijke Jeugdfilmorganen). Deze congressen met hun meer theoretische benadering van het filmverschijnsel namen in de film week een eigen plaats in, een onmisbaar element vormend in het geheel van de activiteiten rond de film dat in deze manifestatie haar realisering vindt. Het feestelijke karakter, hetwelk nu eenmaal inherent is aan een manifestatie als de onderhavige, werd geaccentueerd door de ontvangsten die door Burge meester en Wethouders van Arnhem en het Bestuur van de Stichting Internationale Filmweek Arnhem respectievelijk ter opening en ter afsluiting van de filmweek werden gegeven, door speciale persontmoetingen en -voorstellingen, alsook door het aangepaste stadsbeeld. Het stemt tot grote voldoening, dat minister Vrolijk tijd en gelegenheid heeft gevonden ook de slotavond bij te wonen. De minister reikte op deze avond de Staatsprijs Filmkunst 1965 uit aan Frans Weisz voor zijn film „Een zondag op het eiland van de Grande Jatte", welke film ter ere van de prijstoekenning in het slotprogramma werd opgenomen. Ook vond de vertoning plaats van de in 1965 door het Genootschap voor Reclame bekroonde reclamefilms. De burgemeester van Arnhem heeft de filmweek na de vertoning van de laatste hoofdfilm officieel gesloten. De conclusie is gewettigd, dat de Internationale Filmweek Arnhem 1965 een vol ledig succes is geworden. De filmweek heeft door een afwisselend programma het volle licht doen schijnen op het medium film, in het bijzonder voorzover dit zich manifesteert in de bioscoop. De overvolle zalen van de beide filmweektheaters en de grote belangstelling van de zijde van pers, radio en televisie demonstreren, dat deze vijfde filmmanifestatie qua opzet en uitvoering is geslaagd. Speciale betekenis kan aan de manifestatie worden toegekend door de mate waarin jon geren een stempel op haar hebben gedrukt. Een nieuwe generatie van filmmakers uit binnen- en buitenland heeft zich aangediend wier werk duidelijk aanslaat bij het jeugdige publiek. Dit verschijnsel geeft derhalve, niettegenstaande de moei-

Jaarverslagen | 1965 | | pagina 38