52 gespecialiseerde drukkerijen. In het verslagjaar hebben de personeelsleden van de dienst voor 330 bioscopen een dergelijk onderzoek bij leden-exploitanten uitge voerd, bij elk waarvan voor het desbetreffend controletijdvak de overeenstemming der totaalwaarden van verkrijging en verkoop van toegangsbewijzen, uiteraard met inachtneming van voorraadposities, kon worden vastgesteld. De volledigheid van het per afrekenstaat en derhalve per hoofdfilm verantwoorde recettebedrag onttrekt zich overigens ook bij deze vorm van controle aan de waarneming der controleurs, zodat enige garantie te dien aanzien niet aan de werkzaamheden van de dienst ontleend kan worden. Wel verifiëren de controleurs via verbandscontrole en zo nodig via detailcontrole de juistheid van alle becijferingen welke per afrekenstaat tot de netto-recettevaststelling leiden, waardoor opgetreden omissies en/of reken fouten worden gesignaleerd en aan de betrokkenen doorgegeven. Uit dezen hoofde bleken bij 33 onderzoekingen van het verslagjaar partiële correcties noodzakelijk, op grond waarvan ƒ2.161,— aan filmhuren en Bondsbijdragen van de gecontro- leerden werd nageheven. Een andere vorm van recette-controle, welke de dienst als een aanvulling op voor genoemd periodiek boekenonderzoek regelmatig uitvoert, bestaat uit het vooraf niet aangekondigde bezoek der controleurs aan bioscopen gedurende de filmvoorstellin gen, teneinde aard en geldigheid der aan bezoekers verstrekte entreebewijzen, als mede de organisatie rond de entreebewijsverstrekking, te kunnen vaststellen. De bekendheid der bioscoopondernemers met het bestaan en functioneren van deze controlevorm en hun onbekendheid met de feitelijke keuze van de dienst terzake van plaats en tijd van actie verlenen aan de zaalcontrole bij voorbaat een betekenis van preventieve aard. Deze preventie en het karakter van de zaalcontrole als een aanvullende methode van onderzoek brengen met zich, dat de frequentie van toe passing jaarlijks relatief gering kan blijven. Een dergelijke zaalcontrole is gedurende het verslagjaar in 24 gevallen twaalf maal op zaterdag of zondag ingesteld. Als uitvloeisel daarvan is door de dienst aan meer dan de helft der gecontroleerden geïnstrueerd om de controlestroken van verstrekte entreebewijzen voortaan steeds separaat te doen bewaren tot na afloop van de onderhavige filmvoorstellingen en zijn vanwege de dienst aan twee gecontroleerde leden-exploitanten aanwijzingen gegeven voor een beter functionerende interne controle op de kaartverkoop. Technische controledienst In 1965 zijn 423 technische controles gehouden, tegen 407 in 1964. Bovendien werden ten behoeve van het aan te leggen foto-archief van het exterieur der Neder landse bioscopen 84 opnamen aan de reeds bestaande 194 toegevoegd. In 31 bioscopen is speciale aandacht besteed aan licht- of geluidsproblemen, waar bij regelmatig gebruik is gemaakt van de testfilms en meetinstrumenten waarover de Technische Dienst beschikt. Er waren voorts nog 29 bijzondere controles gewijd aan filmbeschadigingen, afwijkingen in de projectie-installatie of adviezen inzake nieuw bouw en verbouwings- of restauratiewerkzaamheden. Daarenboven was de Techni sche Dienst nauw betrokken bij de technische voorbereiding en uitvoering van de filmweek in Arnhem. In 70 ons bekende gevallen kwamen gedurende het verslagjaar direct of indirect als gevolg van gegeven adviezen belangrijke verbeteringen tot stand in de outillage van bioscopen. In 21 gevallen hadden deze verbeteringen betrekking op de beeld kwaliteit, in 18 gevallen op de geluidsweergave en in de resterende 31 gevallen op de inrichting van de zaal of nevenruimten.

Jaarverslagen | 1965 | | pagina 52