61 een gewijzigde arbitrale behandeling van geschillen over de redelijkheid van een bod op de huur van een film en een speciale regeling voor de gemeenten Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam betrekking hebbende op een beperking van de herver toning van een hoofdfilm in de bioscoop, waarin die hoofdfilm eerder is vertoond. Het voorstel was vergezeld van een uitvoe rige toelichting, waarin stelling wordt ge nomen tegen bepaalde euvelen, die aan de toepassing van het roadshowsysteem zouden zijn verbonden. Ondanks de nadelen, die er voor de film verhuurders in het ontwerp lagen besloten en die grote weerstand bij verschillende leden opriepen, was het Bestuur, in aan merking nemende de klachten van de na- vertoningstheaters en de kleinere provincie bioscopen, bereid aan het voorstel mee te werken. Toen echter bleek, dat verschil lende provinciale afdelingen van exploitanten een afwijzend standpunt innamen, bleef er voor de filmverhuurders geen reden over om hun bezwaren ten achter te stellen bij de verlangens der leden-exploitanten, zodat de Afdeling besloot het Hoofdbestuur te verzoeken het ontwerp in te trekken, met dien verstande, dat zij bereid is andere op lossingen in overweging te nemen. BEDRIJFSBESLUIT OP DE FILM- RAPPORTEN Het stemt tot voldoening, dat de Ledenraad op 29 november 1965 dit Bedrijfsbesluit heeft vastgesteld, waarmede aan een lang door de filmverhuurders gekoesterd verlan gen is tegemoet gekomen. Het systeem van de uniforme cabinerapporten kan immers bijdragen tot een betere controle op de behandeling van het kostbare filmmateriaal, waarmede het algemeen bedrijfsbelang in hoge mate is gediend. De toepassing van het systeem ligt in handen van de leden exploitanten en hun cabinepersoneel. Aan de leden-filmverhuurders is de taak toebe deeld te signaleren, waar het systeem geen toepassing vindt. Ontbrekende rapporten kunnen bij het in behandeling nemen van schade-eisen in het kader der collectieve copieverzekering tot groot nadeel leiden. TARIEVEN VOOR HET BETITELEN VAN FILMCOPIEËN film en Titra Filmlaboratorium N.V. voor het betitelen van copieën worden berekend. Aan de betrokken ondernemingen zijn de nodige inlichtingen gevraagd om na te gaan, of deze prijsverhoging binnen de grenzen der redelijkheid blijft. Bedoelde ondernemingen hebben zich bereid ver klaard hun accountants op te dragen een kostprijsberekening op te stellen. Aan het einde van het verslagjaar was dat nog niet gereedgekomen. OUDE FILMCOPIEËN Het doen vernietigen van oude filmcopieën is een probleem, dat reeds jarenlang om een oplossing vraagt. Ook in het afgelopen jaar is weer eens gesignaleerd, dat ter ver nietiging aan derden overgedragen copieën later bij beunhazen in de vorm van een smalfilmcopie te voorschijn kwamen. Van daar dat het Bestuur heeft laten onderzoe ken, of het niet mogelijk is een machine te maken, waarmede automatisch in elk derde of vierde beeldje van de copie een flink gat wordt geslagen, zodat de film voor projectie of vermenigvuldiging volslagen onbruik baar wordt. Het blijkt inderdaad mogelijk te zijn een normale 35 mm filmprojector voor dit doel om te bouwen. De daaraan verbonden kosten zijn niet onoverkomelijk. Wat veel meer bezwaar oplevert is echter de bediening van zulk een machine. Men zou daarvoor een man in vaste dienst moe ten nemen. Al met al worden de kosten per te vernietigen copie zo hoog, dat er geen beginnen aan is. LES BONNES CAUSES Ook in beroep is de Franse maatschappij Cinexport veroordeeld haar verplichting tot levering van deze film aan een der leden filmverhuurders na te komen en tot beta ling van een schadevergoeding aan dat lid. Ook het proces in beroep tegen een ander lid, dat de film had afgesloten voor Neder land, heeft Cinexport in Parijs verloren, zodat zij aan dat lid eveneens een schade vergoeding moest betalen. Aangezien de beide kwesties hiermede definitief waren opgelost, heeft het Bestuur de aan de leden gezonden waarschuwing om geen zaken met Cinexport te doen ingetrokken. In november bereikte het Bestuur een klacht over een bijzonder sterke verhoging van de tarieven, welke door de N.V. Haghe- FILM DARLING Een der leden meende aanspraak te kunnen

Jaarverslagen | 1965 | | pagina 59