Afdeling Het Centrum Afdeling Het Noorden Een jaarverslag, dat melding zou mogen maken van een lichte verbetering of zelfs consolidatie van het bezoek aan de theaters zou, na de minder prettige verslagen der laatste jaren, zeer welkom zijn. Helaas is dit ook over het afgelopen jaar niet mogelijk. Men vraagt zich af, hoelang het nog moet duren, eer van regeringswege het vraagstuk van de vermakelijkheidsbelasting bevredi gend opgelost wordt. Deze dreigt voor velen zelfs te laat te komen. In onze afdeling zijn de exploitatie van de Royal bioscoop te Huizen, alsmede van het Monopole theater van de belangrijke badplaats Zandvoort beëindigd. Slechts enige gemeenten waren bereid deze belasting enigermate te herzien: Zaandijk verlaagde van 25 resp. 15 naar 15 en 10 Beverwijk van 25 naar 20 Wor- merveer verlaagde tot 10 terwijl z.g. art. I films vrijgesteld werden; Andijk bracht het tarief van 25 naar 10 eveneens art. I films vrij, Medemblik verlaagde van 20 en 15% tot 15 en 10%, terwijl de Bilt voortaan 6 berekent, terwijl art. I films vrijgesteld werden. Een belangrijk punt van bespreking in onze vergaderingen is geweest het voorstel van het hoofdbestuur tot vaststelling van een nieuw bedrijfsreglement inzake programme ring. Men was het met de verstrekte toe lichting volkomen eens, doch men was van mening, dat de beperkte voordelen, die hier door ontstaan, niet opwegen tegen de mo gelijke verslechtering in de relatie exploitant /filmverhuurder. Het hoofdbestuur is verzocht een en ander nog eens nader te bezien en zo mogelijk te komen tot meer gedifferentieerde ver- huurvoorwaarden. Het in 1963 verbrande Corso-theater te Wormerveer werd door ons lid de heer J. C. Woud op fraaie wijze herbouwd. Het theater „City of Wesopa", dat tijdelijk ge sloten was, is wederom in bedrijf gesteld onder directie van ons lid Drs. C. A. Vos kuil. Ons oud bestuurslid en vice-voorzitter, de heer J. Visser, voormalig exploitant van het Flora-theater te Bussum, ging van ons heen. Het bestuur had ook in het afgelopen jaar regelmatig en op harmonieuze wijze con tact. Gaarne hoopt het bestuur geen ijdele wens uit te spreken, dat de aanhef van het jaar verslag over het komend jaar een gunstiger ontwikkeling van ons bedrijf mag signale ren. J. v. Willigen, secr. Het zou een bijzonder voorrecht zijn ge weest om in dit verslag een verlaging c.q. afschaffing van de belasting op vermakelijk heden voor bioscoopvoorstellingen te kun nen memoreren. We zijn weer een jaar verder en positieve resultaten blijven helaas nog uit. De zaak wordt triest en deprime rend. De vraag rijst hoeveel theaters zullen het komend jaar moeten worden gesloten i.v.m. de slechte bedrijfsuitkomsten. In het afgelopen jaar moesten de exploitaties West End te Terschelling en Veenlust te Veen dam worden opgeheven. Verschillende van onze leden gaan er nood gedwongen toe over om te proberen inkom sten langs een andere weg te vinden. De grote steden met een grote trekkracht kunnen wekenlang een film op het pro gramma houden. Door de lange prolonga tie komen deze theaters in een betere posi tie te verkeren met hun filmhuurpercenta- ges. Ook navertoningstheaters in de grote steden hebben bepaalde voordelen t.a.v. de filmhuur. Zou men het niet zo moeten zien, dat theaters in de provincie in de nabijheid van een grote stad gelegen, ook navertoningstheaters zijn. De goede verbin dingen, die men tegenwoordig kent, werken er immers aan mee, dat het publiek uit de provincie komend, zijn vertier zoekt in een grote stad. Ook theaters in de grote steden zullen het wel eens moeilijk hebben, doch als men de van Bondswege verstrekte maan delijkse gegevens bekijkt, ziet men b.v. dat de bruto recette's dalen, naarmate de plaat sen kleiner zijn. Op 1 mei ontving onze voorzitter de heer H. Zondervan, directeur van de N.V. Ver enigde Nederlandse Bioscopen te Leeuwar den bedrijfsgenoten, vrienden en kennissen op een receptie, die werd aangeboden ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Op 14 oktober waren zeer velen naar Sneek gekomen om de beide jubilarissen van die dag, de heren Joh. en Jac. Miedema, de hand te drukken, ter gelegenheid van hun 50-jarig jubileum. In het afgelopen jaar moesten wij ons lid, de heer H. S. Kijlstra te Drachten, na een lang ziekbed missen. De heer H. Bisschop, 71

Jaarverslagen | 1965 | | pagina 69