trokken leden. De kwestie der verzekerin gen hield ook de Televisie Commissie voortdurend bezig. Het blijkt dat ondanks de gunstige voorwaarden en tarieven, slechts weinig spots worden verzekerd, het geen ook geldt voor de zogenaamde auteursrechtverzekering. Aan het Bestuur zijn voorstellen gedaan om hierin verbete ring te brengen. Volgens de beschikbare gegevens werden in 1967 1230 nieuwe spots uitgezonden en 345 zogenaamde aanpassingen. Verder zijn 11.746 herhalingen geregistreerd. Volgens globale ramingen werden van de 1575 hier boven bedoelde spots er ruim 1000 door de leden vervaardigd. Bij gebrek aan nauw keurige gegevens kon echter bij de ver schillende besprekingen slechts met geschat te aantallen worden gewerkt, hetgeen soms bijzonder onaangenaam was. Vandaar dat de Commissie het onder het hoofd leden vergaderingen gesignaleerde voornemen van het Bestuur om te komen tot een registra tieplicht, mede heeft geïnstigeerd, aange zien alleen wanneer over nauwkeurige ge gevens beschikt wordt, met succes ten be hoeve van de betrokken leden kan worden opgetreden. De stabilisatie waarvan wij in ons vorige jaarverslag melding maakten, is in ieder geval in 1967 nog lang niet be reikt, onder andere als gevolg van het feit dat de productie van reclame-televisiefilms veel onregelmatiger verloopt dan was ver wacht. Er zal naar gestreefd moeten wor den om ook hierin verbetering te bren gen. INTERNATIONALE CONTACTEN Over de vergaderingen van de Internatio nale Producenten Federatie en van de Europese Technische Federatie op het ge bied van de filmproductie, zijn in het jaar verslag van de Nederlandsche Bioscoop wij daarnaar op deze plaats mogen verwij zen. DE PRODUCTIE premièredatum: 14 juni. De film „To grab the ring", die reeds in het vorige jaarverslag werd genoemd, kwam in 1967 niet in première. Per het einde van het verslagjaar waren in productie respec tievelijk voorbereiding de films „De Vijanden" van Jan Vrijmans Cineproductie, „Monsieur Hawarden" van Rob du Mée/ Parkfilm N.V., „Een winterdag" (Zagreb) door Louis van Gasteren, Spectrum Film, „Columbus" door Rob Houwer Film Hol land N.V., „Compromis" door Rob du Mée /Parkfilm N.V. en „Komt ze, komt ze niet" door Bob Langestraat. Het ziet er dus naar uit dat het komende jaar het hierbo ven genoemde aantal van zes, dat in 1966 werd bereikt, zeker zal overtreffen. Het is uiteraard te hopen, dat dit ook gezegd kan worden van de in de laatste jaren met Ne derlandse films behaalde recettes, aange zien er voor wat dit betreft, op een enkele uitzondering na, weinig reden tot juichen is. Bij Rex Film kwam wederom een jeugd film gereed, te weten „Indianenoverval in de dodenpas", alsmede een korte film „Drie jongens en een hond". Er werden drie nieu we films in productie genomen onder de voorlopige titels „Sjors in het land der reu zen", „De man met het zwarte masker" en „Robinson Crusoë Junior". De resultaten die door deze onderneming met haar jeugd films worden bereikt, blijven bevredigend, waaruit kan worden afgeleid dat op diL ter rein in een behoefte wordt voorzien. De bedrijvigheid in de sector van de korte films wordt het beste geïllustreerd met de gegevens van het onderstaande overzicht. Door het grote aantal televisiecommercials dat werd geproduceerd, is er sprake ge weest van een omschakeling die ten koste ging van de overige korte films. Er wordt naar gestreefd om hierin in de naaste toe komst verbetering te brengen, aangezien het uiteraard van groot belang is dit belang rijke terrein te behouden en waar mogelijk uit te breiden. 67 Er kwamen dit jaar vier Nederlandse hoofdfilms in première, tegen zes in 1966. Het betrof in chronologische volgorde de films „Liefdesbekentenissen", productie Scorpio Films; regie: W. Verstappen, pre mièredatum: 16 februari. „Paranoia", pro ductie: Parnasse-Produkties, regie: A. Dit- voorts, prmièredatum: 20 april „Ongewijde Aarde", produktie Skelfilm, regie J. van der Heyden, premièredatum: 11 mei. „De verloedering van de Swieps", productie: R. du Mée/Parkfilm N.V., regie: E. Terpstra, NEDERLANDSE FILMPRODUCTIE IN 1967 Categorie Hoofdfilms Jeugdfilms Documentaires (vrij) Opdrachtfilms Reclamefilms Televisiefilms Televisiecommercials Gereed 4 5 8 52 32 96 1000

Jaarverslagen | 1967 | | pagina 66