Alleen met de film „Bezeten" zijn in ons land redelijk goede resultaten geboekt; deze film werd bovendien onder andere in Duitsland goed ontvangen en naar ver schillende landen verkocht. De film „Champagne Rosé is dead", die reeds in ons vorige jaarverslag werd ge noemd, kwam in 1969 niet in roulatie. Per het einde van het verslagjaar waren nog twee nieuwe films in produktie, te weten „Een winterdag" en „Bor en de onkruidzaaier". Er werden voorbereidingen getroffen voor vier films. Bij Rex Film in Schinnen kwamen twee jeugdfilms gereed, namelijk „Twee jongens en een oude auto" en „Een Nederlandse Robinson Crusoë". Er waren bij dit op jeugdfilms gespecialiseerde bedrijf per het einde van het jaar wederom twee nieuwe films in produktie. In de sector van de korte films was de bedrijvigheid wederom bijzonder groot. Er werden door onze leden 643 TV-commercials voor Nederland geproduceerd en 152 voor het buitenland. Genoemd aantal van 643 betekende een marktaandeel van circa 65 Ten opzichte van 1968 is dit een achteruitgang van circa 5 voornamelijk als gevolg van toenemende buitenlandse concurrentie. Er zijn voorts 17 bioscoopreclamefilms gemaakt en 87 documentaires, bedrijfs- en instructie- films. Tenslotte werden er, naast 273 afleveringen van de bekende „Fabeltjeskrant", 108 TV-films gemaakt, variërende van complete documentaires en reportages, tot ver filmde titels en aankondigingen voor programma-onderdelen. Geheel los hiervan staan de honderden journaalopnamen, die de N.V. Filmfabriek Polygoon voor het televisienieuws vervaardigde. Ten behoeve van haar afnemers in het bioscoopbedrijf bracht laatstgenoemde on derneming 52 edities van het Nederlandse journaal in roulatie, alsmede 52 edities van haar Wereldnieuws. Korte films bestemd voor vertoning in bioscopen kwamen tot stand via de subsidie mogelijkheden van het Ministerie van C.R.M. In enkele gevallen waren daarbij Bondsleden betrokken. Er worden de laatste jaren gemiddeld 20 korte films per jaar vervaardigd, waarvan er 4-7 per jaar door filmverhuurkantoren in roulatie worden gebracht. De overige films moeten helaas vanwege de lengte of bij gebrek aan inhoudelijke kwaliteit ongeschikt worden geacht voor een bioscooproulement. Er is in 1969 via het Ministerie van C.R.M, wederom met een aantal korte en lan ge Nederlandse films aan internationale filmfestivals en andere evenementen deel genomen, waarbij in totaal 14 prijzen werden verworven. Tijdens de Filmweek Arnhem 1969 viel de Staatsprijs voor de Filmkunst ten deel aan Louis van Gasteren voor zijn televisiefilm „Bericht uit Biafra". Een eervolle vermelding verwierf in dit kader de film „She is like a rainbow" van Anton Kothuys. De twee jaarlijkse Van der Rijn Prijs ging ditmaal naar de film „Bronbeek bijvoorbeeld" van René van Nie. Per het einde van het verslagjaar was bekend dat het Ministerie van C.R.M, op zijn begroting voor 1970 had geplaatst een bedrag van 1.145.000, 975.000,voor de subsidiëring van de vervaardiging van korte films. De sub sidie voor de vervaardiging van Nederlandse hoofdfilms via het Productiefonds werd verhoogd van 1.250.000,— in 1969 tot 1.525.000,— voor 1970.

Jaarverslagen | 1969 | | pagina 12