Ter inleiding De ontwikkeling in het aanbod van diensten ter besteding van meer vrije tijd met meer welvaart is zonder overdrijving explosief te noemen. Zij is gesti muleerd en gegarandeerd door financiering uit de algemene middelen; ten dele dankt zij haar structuur aan politiek bestel. Het was te voorzien onze verslagen hebben daarvan meermalen blijk gegeven dat het aandeel van ons bedrijf hierin, uitzonderlijk belast naar maatstaven ener verouderde fiscaliteit, relatief en absoluut onevenredig beperkt moest blijven, temeer wanneer men rekening houdt met welhaast een verdubbeling van de con sumptieve besteding per hoofd van de bevolking in de laatste twintig jaren. Dat het bedrijf nochtans, behoudens in margine, overeind is gebleven, mag toegeschreven worden aan een tijdige en verstandige self-regulation. Er resulteert een stand van zaken met 434 bioscopen en 211.659 zitplaatsen in 222 gemeenten met 8.625.000 inwoners, waarin in het verslagjaar 2.500 films uit 32 landen zijn vertoond. Er zijn 37 filmverhuurkantoren, 12 studio's en laboratoria en 42 producenten. Al deze ondernemingen zijn in onze organisatie verenigd. Ons bedrijf biedt aan circa 3.500 mensen werk en wekelijks aan ruim een half miljoen bezoekers ontspanning van uiteenlopende aard naar gelang van zeer uiteenlopende behoeften (zie noot). Een vergelijking met andere media, die eveneens aan de uitgaande bevolking appel leren, biedt een interessant beeld van de verhoudingen in het min of meer culturele ontspanningsleven: toneel: 2.289.000; opera, operette, ballet: 580.000; musical en revue: 2.487.000; concerten: 2.174.000; sport: 14.807.000; bioscoop: 26.261.000. (Gegevens C.B.S. over 1968). Hieruit blijkt, dat de bioscoop meer dan de helft van het totale bezoek voor zijn rekening neemt. Nu de toonaangevende landen op het stuk van de uitgaanscultuur als het ware proefondervindelijk uitgemaakt hebben, dat de bioscoop zich zal handhaven als een voorzieningselement in het leefpatroon der komende jaren, zal ons land niet uitgezonderd kunnen zijn. Opruiming van belemmeringen, als extra belasting en censuur voor volwassenen, door de huidige regering voorbereid, zal nu zij veelal door het buitenland is achterhaald onontkoombaar zijn, wil niet een element van concurrentievervalsing in het geheel van de media-ontwikkeling sluipen. Aangezien in ons land de haute finance in tegenstelling tot het buitenland, waar marktanalyses een enorme nieuwe investering tot consequentie hadden, geen over wegend belang heeft bij onze industrie, zodat deze merendeels een middenstands karakter behouden heeft met een grote mate van zelfstandigheid, is het te opmer kelijker dat aanstonds nadat ons wat armslag geboden is, de trend naar vernieu wing en hervorming elders waarneembaar als het ware op de voet wordt gevolgd. In het afgelopen zowel als het daaraan voorafgaande jaar is het vernieuwingspro ces van het bioscoopbedrijf op gang gekomen. Diverse voorbereidingen doen bo vendien verwachten, dat in versneld tempo in de voor ons doen enorme investe ringsbehoefte voorzien zal worden. Dit geldt niet minder voor studio's en labora toria. De verruiming en selectiviteit in het filmpakket van verhuurders bracht ook voor hun zaken een nieuwe activiteit en een verhoogd risico met zich mee. In het afgelopen jaar is de totstandkoming respectievelijk de vergroting van be langengemeenschappen tussen bioscopen onderling en tussen bioscopen en ver- huurmaatschappijen, alsook naar het zich laat aanzien in de produktie- en verwer kingssector, consequent voortgezet. Het sanerend effekt van deze gang van zaken

Jaarverslagen | 1969 | | pagina 3