De personeelsbezetting van de Recettecontroledienst bestaat uit employé's van het Bondsbureau; zij zijn als zodanig door het Hoofdbestuur belast met de feitelijke uit oefening der bij het Reglement op de Recette-administratie aan het Bondsbureau opgedragen controle van de ontvangsten wegens bioscoopvoorstellingen. Overeenkomstig de door het Hoofdbestuur nopens deze controle vastgestelde regels, verrichtte de recette-controledienst gedurende 1969 wederom onderzoekingen van tweeërlei aard, te weten administratieve controles èn zaalcontröles. Met het administratieve onderzoek gedurende het verslagjaar 276 maal ingesteld worden de over een tijdvak van een tot twee jaar voor een bioscoop via af rekenstaten gedane recetteverantwoordingen getoetst zowel aan de onderhavige recette-administratie van de bioscoop als aan de desbetreffende verkrijging van geldige entreebewijzen. Aan de regelmaat, waarmede dit onderzoek per bioscoop herhaald wordt, ontleent het een betekenisvolle preventie tegen omissies in de ver antwoording der bioscooprecettes; de uit 21 dezer controles in 1969 voortgekomen nahef fingen aan filmhuren en Bondsbij dragen tot een gezamenlijk bedrag van 7.606,85 moeten gezien worden als uitvloeisels van accuratessefouten in de ge maakte becijferingen. Op basis van de niveaubepaling met betrekking tot de ver krijging der entreebewijzen kan de dienst via de administratieve controle per bio scoop instaan voor de volledigheid der gezamenlijke in een contröletijdvak gedane recette verantwoordingen. De zaalcontróle, als aanvullende methode van onderzoek, wordt steekproefsgewijs uitgevoerd. Daarbij wordt tijdens bioscoopvoorstellingen zowel de kwaliteit van de organisatie rond de kaartverkoop geverifieerd als de geldigheid der aan bezoe kers verkochte entreebewijzen, zulks zonder voorafgaande kennisgeving aan het betrokken lid-exploitant of diens personeel. Schuilt de preventie van het admini stratieve onderzoek vooral in de bekendheid met een komend controlebezoek, de zaalcontróle ontleent de preventie juist aan de inhaerente ongewisheid omtrent plaats en tijd der controle-acties. Bij een der 24 zaalcontröles, welke door de dienst in de loop van 1969 ingesteld werden, bleek een relatief groot gedeelte der be zoekers na betaling van het entreegeld te zijn binnengelaten zonder dat een entree bewijs uitgereikt was; het Hoofdbestuur heeft het bewuste lid-exploitant, na oproep en verhoor terzake, een geldboete van 1.000,opgelegd. In 1969 werden door de Technische Controledienst 390 controles ingesteld tegen 402 in 1968. Deze lichte terugloop is een gevolg van de vele extra werkzaamheden die de voorbereiding van de Filmweek Arnhem ook voor de technische dienst op levert. Er werd in 135 gevallen speciale aandacht besteed aan licht- en geluidsproblemen, aan filmbeschadigingen, aan automatisering, alsmede aan adviezen inzake nieuw bouw, restauratie of verbouwingen. Het kan een verheugend verschijnsel worden genoemd, dat het aantal gevallen waarin vergeefse reizen werden gemaakt doordat op het aangekondigde tijdstip niemand in de betrokken bioscoop aanwezig was, daalde van 42 in 1967, 38 in 1968 tot 14 in 1969. In 41 (68) ons bekende gevallen kwamen gedurende het verslagjaar direct of indi rect als gevolg van gegeven adviezen verbeteringen in de bioscoop-outillage tot stand. In 24 van de 41 gevallen was sprake van belangrijke verbeteringen aan de inrichting, respectievelijk constructie van zaal of nevenruimten en in de resterende 17 gevallen ging het om projectie-technische verbeteringen, waaronder ook de auto matisering.

Jaarverslagen | 1969 | | pagina 59