FILMWEEK ARNHEM Voor het eerst is de Filmweek overeenkom stig een suggestie onder andere van onze Afdeling niet in de maand juni, maar in het najaar in Arnhem gehouden, namelijk in de week van 6 tot 11 oktober. Met het aan bieden van films hebben onze leden zich ze ker niet onbetuigd gelaten. Dit bleek temeer uit de aanbieding van films van hoge kwali teit, die helaas weinig of geen commerciële waarde vertegenwoordigden. Het was tenslotte door de Selectiecommissie vastge stelde weekprogramma was dan ook rijk ge varieerd. Dat de Filmweek in velerlei op zicht zo goed geslaagd was, is mede te danken aan de weergoden, die zich wel bij zonder goedgunstig hebben betoond. FILMKEURING De bezwaren van de filmverhuurders tegen de uitspraken der Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn in het verslagjaar weer toegenomen. Een vaste lijn valt in de keu ringsuitslagen niet meer te ontdekken. Het vertonen van niet-gekeurde films in besloten kring neemt toe, waarbij het begrip „be sloten voorstelling" zover wordt uitgehold, dat het nog nauwelijks van de openbare voorstelling valt te onderscheiden. De film verhuurders krijgen daardoor de indruk, dat er met twee maten gemeten wordt. Echter, de Bioscoopwet staat op de helling en de zoveelste Staatscommissie zal nog in de eer ste helft van dit jaar een nieuw advies aan de Regering uitbrengen, dat het gehele ter rein van hetgeen in het openbaar vertoond of opgevoerd of uitgestald wordt zal be strijken. De vrijheid van filmvertoning is er zeker niet mee gebaat, als het paternalisme van de filmcensuur wordt vervangen door de willekeur van burgemeesterlijke gezagsuit oefening of het betuttelen door een rechter, die voor zedenmeester moet spelen. In het verslagjaar heeft de Centrale Com missie 58 hoofdfilms ontoelaatbaar ver klaard, waarvan er tenslotte weer 31 bij her keuring zijn toegelaten. In 1968 werden er 38 hoofdfilms verboden, waarvan er tenslot te 20 zijn toegelaten. Het totaal aantal toegelaten films is gedaald van 517 tot 370, dat is met 28%. Het aan tal voor alle leeftijden toegelaten films daal de van 81 tot 54. Ook het aantal films toe gelaten voor de categorie van veertien jaar en ouder daalde, namelijk van 167 naar 115. Het aantal films toegelaten voor per sonen van 18 jaar en ouder verminderde van 251 tot 174. Het aantal films, gerang schikt in de categorie van artikel 1, lid 2, 2e der Bioscoopwet is gedaald van 41 naar 27. Het is opvallend hoeveel films nog steeds in de C-categorie (18 jaar) worden ingedeeld, hoewel vele ervan in aanmerking komen voor de B-categorie, zeker als men ze vergelijkt met hetgeen via de televisie in de middag en de vroege avonduren aan de jeugd wordt gepresenteerd. N.T.S.-PROGRAMMA SCALA Het stemt tot voldoening, dat het film- nieuws van het N.T.S.-programma Scala in de loop van het verslagjaar gezien vanuit een oogpunt van algemene filmpubliciteit, aanzienlijk in waarde is toegenomen. Het valt echter te betreuren, dat lang niet alle filmverhuurders tijdig materiaal aan de samenstellers van Scala hebben beschikbaar gesteld. Misschien dat dit gebrek aan interesse ten dele zijn verklaring vindt in het minder gun stige tijdstip, waarop het programma wordt uitgezonden. Het komt ons voor, dat het televisie-over zicht van de première-films eerst goed tot zijn recht zou komen als de uitzending naar een wat later uur op de avond zou worden verschoven. BELASTING OP DE TOEGEVOEGDE WAAR DE De aandacht van het Bestuur is in het ver slagjaar meermalen gewijd aan de pro blemen, welke het nieuwe belastingstelsel speciaal bij de samenstelling van de licen tie-afrekeningen voor de buitenlandse pro ducenten veroorzaakt. Per circulaire zijn dienaangaande de nodige adviezen aan de leden verstrekt. TWEEDE MONOPOLE- EN RE-ISSUE- BESLUIT Op voorstel van het Bestuur heeft de leden vergadering van 28 april besloten het Afde- lingsbesluit inzake Tweede Monopole- en Re-issue Rechten, dat van kracht was tot 16 maart 1970, met twee jaar te verlengen. Het besluit beoogt een bescherming van de hou der van de eerste monopole-rechten ge durende een bepaalde tijd en onder be perkende voorwaarden. TITELPROJECTIE BIJ 70 MM-FILMS Het aanschaffen van de uiterst kostbare 70mm-copieën blijft in de regel beperkt tot de hoofdfilms, waarvan men op grond van

Jaarverslagen | 1969 | | pagina 70