men van allerlei aard voor, die veelal een gevolg waren van een gebrek aan begrip van de kant van de opdrachtgevers voor organisatorische of produktietechnische pro blemen aan de zijde van de producent. Daarbij kwam nog de toenemende do-it- your-self mentaliteit bij de reclamebureaus. De wijze leuze: „schoenmaker, houd je bij je leest" werd dikwijls totaal uit het oog verloren, met alle gevolgen van dien. Een ernstige grief vormde voorts de bijzonder trage wijze van betaling door talrijke op drachtgevers, waardoor dikwijls ernstige moeilijkheden ontstonden. De Televisie Commissie, respectievelijk het bestuur heeft het voornemen om in het ko mende jaar, zo mogelijk in overleg met de VEA en de Bond van Adverteerders, naar een grondige verbetering van deze onbevre digende situatie te streven. INTERNATIONALE CONTACTEN Over de vergaderingen van de Internatio nale Producenten Federatie zijn in het ver slag van de Nederlandse Bioscoopbond de nodige gegevens opgenomen, zodat wij daarnaar op deze plaats mogen verwijzen. DE PRODUKTIE Er kwamen in 1969 zes Nederlandse hoofd films in première tegen vier in 1968. In chronologische volgorde betrof het de films „Monsieur Hawarden", produktie: Rob du Mée/Parkfilm N.V., op 20 maart; „Ibiza, zon en zonde", produktie: Kappa Film Pro ductie, op 28 augustus; „Bezeten", produk tie: Scorpio Films N.V., op 9 oktober; „De blanke slavin", produktie: Gijsbert Versluys Filmproduktie, op 13 november; „Drop Out", produktie: Scorpio Films N.V., op 16 december en „Laten we lief zijn voor el kaar" (werktitel Professor Columbus), pro duktie: Rob Houwer Film Holland N.V., op 31 december. Helaas moet wederom worden gerappor teerd, dat de commerciële resultaten die met deze films werden geboekt teleurstellend waren, met uitzondering van de film „Be zeten", die zowel in ons land als in het bui tenland goed werd ontvangen. De film „Champagne Rosé is dead" van M. M. Chanowski Productie Maatschappij N.V. kwam in 1969 in Nederland niet in roulatie en de film „Een winterdag" (Za greb) van Spectrum Film, was per het einde van het jaar nog niet gereed. In produktie was een filmversie van de Fabeltjeskrant en er werden voorbereidingen getroffen voor nog een aantal nieuwe speelfilms. Rex Film produceerde in 1969 twee nieuwe jeugdfilms, getiteld „Twee jongens en een oude auto" en „Een Nederlandse Robinson Crusoë", terwijl er per het einde van het verslagjaar wederom twee nieuwe films in produktie waren. De activiteiten op het terrein van de korte films waren groter dan in 1968, hetgeen blijkt uit onderstaand overzicht, waarin de cijfers voor 1968 tussen haakjes zijn ge plaatst. De Nederlandse flimproduktie in 1969 Categorie Hoofdfilms Jeugdfilms Korte speelfilms Documentaires en opdracht films Reclamefilms Televisiefilms Televisiecommercials Nederlandse journaals Wereldnieuws Gereed 6 4) 2 2) 5 1) 82 (65) 17 (25) 381 (±200) 895 (±800) 52 (53) 52 (53) Ter verduidelijking zij hierbij aangetekend, dat in het grote aantal televisiefilms 273 afleveringen zijn opgenomen van de beken de Fabeltjeskrant, die wordt vervaardigd door M. M. Chanowski Filmproductie Maatschappij N.V. Verder zijn onder de te levisiefilms niet alleen complete documen taires en reportages opgenomen, maar ook verfilmde titels en aankondigingen voor programma-onderdelen. De honderden jour- naalopnamen die werden gemaakt voor het televisienieuws door de N.V. Multifilm en de N.V. Interfilm, samenwerkende in Tele- film, zijn niet in de telling verwerkt. Van het Ministerie van C.R.M, is verno men, dat met 85 korte en 18 lange films werd deelgenomen aan 49 internationale filmfestivals, waarbij in totaal 14 prijzen of eervolle vermeldingen werden verworven. Detailgegevens staan ons op dit gebied in onvoldoende mate ter beschikking. HET LEDENTAL Het aantal leden-producenten steeg in 1969 met 1, van 41 tot 42, doordat Paul Huf Film Associates N.V., die voorheen op de Lijst van Geen Bezwaar was geplaatst door het Hoofdbestuur tot het lidmaatschap van de Bond werd toegelaten. Het aantal film- laboratoria en filmstudio's werd eveneens met 1 uitgebreid en steeg van 11 tot 12, doordat Bert Haanstra Filmproductie over eenkomstig haar verzoek werd ingeschre ven voor de bedrijfstak geluid, die onder de filmlaboratoria ressorteert. In totaal telde de afdeling aldus 54 leden.

Jaarverslagen | 1969 | | pagina 77