Bedrijfsafdeling Filmverhuurders wensen te huren voor het organiseren van een verenigingsvoorstelling, meer moeten betalen dan de vereniging, wanneer die zich voor dezelfde film op 16 mm-formaat wendt tot een andere leverancier. Het gevolg hier van is, dat zij een zodanige zaalhimr moe ten vragen, dat de verenigingen de voorstel ling liever zelf organiseren met een smal- film. Besloten werd ook dit punt in januari na der onder de loep te zien en zonodig met de filmverhuurders te bespreken. SLOTOVERZICHT Zowel het Bestuur als de Exploitantenraad hadden in het afgelopen jaar bemoeienis met aangelegenheden van andere aard, zo als een wens van een der afdelingen om aan ereleden spreekrecht te verlenen tijdens ver gaderingen van de Bondsraad. Uit de dis cussie bleek, dat men daarvoor in meerder heid niet geporteerd was vanwege prakti sche en principiële bezwaren. Het resultaat was, dat in het Hoofdbestuur zou worden verzocht om indien een erelid zich met be trekking tot een bepaalde aangelegenheid tot genoemd college zou wenden met het verzoek zijn standpunt in de Bondsraad kenbaar te mogen maken, dit verzoek in overweging te nemen. De Raad adviseerde het Hoofdbestuur voorts op de gebruikelij ke wijze met betrekking tot de benoeming, respectievelijk herbenoeming van leden in diverse Bondscolleges. Enige leden drongen aan op bevordering van de doorstroming van leden in die colleges. Er werd op ge wezen, dat daarnaar al was gestreefd blij kens het feit, dat in sommige commissies al eerder nieuwe leden waren benoemd. Verscheidene leden hadden aanvankelijk met moeilijkheden te kampen bij de verkrij ging van entreekaarten bij de daarvoor door de Bond aangewezen leverancier. Door het Bondsbureau werden tijdelijke voorzieningen getroffen, waardoor een buf fervoorraad kon worden gevormd voor spoedbestellingen. De problemen die zich aanvankelijk voordeden zijn daardoor in de tweede helft van het jaar op bevredigende wijze opgelost. De levering van entreebewij zen leek allengs soepeler te verlopen. Voorts heeft de Raad, respectievelijk heeft het Bestuur acte de présence gegeven bij herdenkingen, jubilea en sterfgevallen. Amsterdam, 12 april 1972 A. H. Pieterse, Secretaris ALGEMEEN PROGRAMMERING Niet geheel onverwacht blijkt het jaar 1971 een kentering te hebben gebracht, waardoor de daling van het bioscoopbezoek voor het eerst sedert 1956 niet alleen tot staan is gekomen, maar in een forse stijging is om gezet. De daarmee gepaard gaande relatief nog sterkere stijging der bioscooprecettes heeft voor verschillende van onze leden de broodnodige hogere inkomsten aan filmhuur opgeleverd. De laatste jaren doet zich echter het ver schijnsel voor, dat een betrekkelijk klein aan tal hoofdfilms een toenemend groot aan deel in de totale omzet oplevert. Vooral de beide Nederlandse hoofdfilms "Wat zien ik" en "Blue Movie" zijn hiervan frappante voorbeelden. Niet minder dan 26,9 van de totale omzet is in het verslagjaar bereikt met tien films. Lang niet alle leden-film- verhuurders hebben van de opleving geprofi teerd. Sommigen hebben zelfs door het gro te verlies van speeldata aan hen, die de topfilms in handen hebben, hun omzetten zien teruglopen. Met het inwerkingtreden van het nieuwe Reglement Filmvertoning op de eerste dag van het verslagjaar is aan de bioscoopex ploitanten het recht toegekend om in af wijking van de reglementaire beperkingen gedurende vijf vertoningsweken per jaar: a. niet één, maar twee of meer hoofdfilms per voorstelling te vertonen en b. om op eenzelfde avond meer dan één hoofdfilm te vertonen. Het Reglement heeft bovendien aan de bioscopen ressorterende onder de Afdeling D het recht toegekend om gedu rende vertoningsweken, waarin uitsluitend op zaterdag en zondag of op één dier dagen hoofdfilms worden vertoond, hetzij op za terdagavond, hetzij op zondagavond twee hoofdfilms te vertonen, mits deze hoofd films van eenzelfde verhuurder worden be trokken. Het in de jaren na 1945 ingenomen stand punt, dat per voorstelling en per avond niet meer dan één hoofdfilm per bioscoop zal worden vertoond, is hierdoor voor het eerst zij het slechts voor een beperkt aan tal weken en mogelijkheden facultatief gesteld. Uiteraard hebben onze Afdelings-

Jaarverslagen | 1971 | | pagina 62