van het filmproduktiebedrijf. Op 10 januari werd "het kasteel" te Neder- horst den Berg, waarin het produktiebe- drijf Toonder's Studio's N.V. was gevestigd, door brand grotendeels verwoest. Men slaag de erin met behulp van enkele noodgebou wen op het terrein de zaak draaiende te houden en ondervond bij die gelegenheid veel steun en sympathie van de collegae. Tegen het einde van het jaar waren reeds grote vorderingen gemaakt met de herbouw van het kasteel. De manifestatie met stedenfilms, waarvan reeds in de voorgaande jaren sprake was, kwam vanwege het teleurstellende aanbod ook in 1971 niet in een realiseerbaar sta dium. Derhalve werd ter vervanging van dit project in het kader van de 8e Filmweek in Arnhem de reeds eerder genoemde mani festatie met recente opdrachtfilms als Af delingsbijdrage in het Saskia Theater ge organiseerd. De voorheen tot stand gebrachte B.T.W.- regelingen op produktiegebied bleven ge durende het verslagjaar van kracht. Daar aan werd in juni een mede door ons bepleite aanvullingsregeling toegevoegd, in houdende uniforme printprijzen voor de ver schillende materiaalsoorten. Het geheel heeft in 1971 naar tevredenheid gefunctio neerd. Minder tevredenheid oogstte de wijze waar op medewerking van de leden werd verkre gen ten aanzien van het verstrekken van gegevens voor het produktieregister en de omzet-enquêtes. Juist in een tijd waarin het van extra belang is, dat regelmatig over de nodige bedrijfsgegevens kan worden be schikt, viel dit bijzonder te betreuren. Ove rigens was hierbij veelal geen sprake van onwil van de kant van de betrokkenen, maar eerder van het niet beseffen van de noodzaak, respectievelijk het belang, om binnen de gestelde termijnen aan verzoeken om medewerking gevolg te geven. De omzetgegevens over de jaren 1968, 1969 en 1970 wezen tenslotte uit, dat in de pro- duktiesector de omzet was gestegen van ruim 20 miljoen gulden tot ruim 23 mil joen gulden en in het laboratorium/studio- bedrijf van bijna 10 miljoen tot ruim 13 miljoen gulden. Hierbij moet worden aan getekend, dat de omzetcijfers voor de beide bedrijfstakken elkaar voor een deel over lappen, zodat de totale omzet in 1970 op ongeveer 30 miljoen gulden kan worden ge raamd. Bij toekomstige enquêtes op dit ter rein zal getracht moeten worden deze over lappingsfactor grotendeels te elimineren. De commissie die was belast met de her ziening van het R.V.D.-filmopdrachtcon- tract bood het bestuur in het begin van het jaar zijn eindvoorstellen aan, welke voor stellen door het bestuur vrijwel ongewijzigd aan de R.V.D., respectievelijk de Afdeling Film van het Ministerie van C.R.M., ter be oordeling zijn voorgelegd. Daar juist in het laatste kwartaal van het verslagjaar belang rijke wijzigingen in de bezetting van de staf van de Afdeling Film van de Rijksvoorlich tingsdienst bekend werden, kan slechts wor den gehoopt dat dit er niet toe zal leiden, dat deze reeds vele jaren lopende aange legenheid wederom ernstige vertraging zal ondervinden. Namens de Bond woonde de Secretaris een tweetal internationale bijeenkomsten bij, te weten een vergadering van de Interna tionale Producentenorganisatie te Parijs, waarbij het ging om de plaats van korte films in de verschillende internationale fes tivals, alsmede een vergadering van de Euro pese Federatie van Filmtechnische Bedrij ven, die zich bezighoudt met vraagstukken op laboratorium- en studiogebied binnen de E.E.G.-landen. Tenslotte moet in dit kader helaas worden gerapporteerd, dat in hoofdzaak als gevolg van overbelasting van het secretariaat, ge durende het verslagjaar slechts één leden bulletin is verschenen. Er zal naar worden gestreefd in deze situatie in het komende jaar verbetering te brengen. TELEVISIERECLAME De Televisie Commissie was ook in 1971 samengesteld uit de heren G. F. de Clerck, W. A. Geesink, J. B. Keizer, B. Kroon en L. Claassen, Secretaris. De commissie be raadde zich over de mogelijkheden om de terugloop in de produktie van TV-commer- cials althans tot staan te brengen, maar, mede gelet op de in 1970 mislukte pogingen om met de VEA, respectievelijk de Bond van Adverteerders tot bepaalde regelingen te komen, slaagde zij er niet in om verbete ringsvoorstellen te ontwerpen die ten op zichte van de opdrachtgevers enige kans van slagen zouden kunnen bieden. Het is ook om die reden, dat werd afgezien van het beleggen van een nadere bespreking met vertegenwoordigers van de betrokken filmproduktiebedrijven. Tijdens een rondetafelconferentie, die in de tweede helft van het verslagjaar plaatsvond met TV-producers van reclamebureaus bleek nogmaals dat de bureauwereld op het gebied van de produktie van TV-commer- cials opvattingen huldigde, die onzerzijds niet onderschreven kunnen worden, maar waartegen men onder de gegeven omstan-

Jaarverslagen | 1971 | | pagina 70