Dezerzijds wordt ook behoefte gevoeld aan een Filmadviescommissie conform het regeringsontwerp met het oog op een mogelijk justitieel ingrijpen ingevolge het Wetboek van Strafrecht, althans zolang de zedelijkheidswetgeving en met name de Strafwet niet zullen zijn aangepast aan de huidige zedelijkheidsnormen. In het regeringsontwerp is niet alleen sprake van een oordeel van de Filmadvies commissie aangaande strijdigheid met de Strafwet, doch ook omtrent gewelddadig heden of gruwelen, begrippen die mede door de toegepaste formulering emotioneel geladen zijn en niet voorkomen in de Strafwet. Ongeacht de omstandigheid, dat het hierbedoelde geweld, voorzover het zich zal voordoen, vaak onder sexueel sadisme zal vallen en derhalve reeds door artikel 240 W.v.S. of artikel 221 der Gemeentewet zou worden beheerst, lijkt het onjuist dat speciaal bij een regeling op vrijwilligheids- basis formuleringen worden gehanteerd die nieuwe normen introduceren. De rege ring zegt in haar toelichting, dat de wettelijke grondslagen voor een repressief op treden van de overheid ter bescherming van zedelijke normen en waarden thans in discussie zijn. Hierbij wordt kennelijk gedoeld op de werkzaamheid van de Advies commissie Zedelijkheidswetgeving. Laat men dan hangende het onderzoek hierop niet vooruitlopen door middel van in de wet vastgelegde begrippen. Het Voorlopig Verslag van de Bijzondere Commissie uit de Tweede Kamer omtrent het regeringsontwerp en het Voorlopig Verslag van de Commissie aangaande het voorstel van de heren Visser en Voogd, beide verschenen op 24 maart 1971, demon streren een zodanige verdeeldheid van opvattingen, dat hieruit niet duidelijk is af te leiden, of een van de ontwerpen een Kamermeerderheid zal behalen. Met name de Filmadviescommissie als bedoeld in het wetsontwerp van de regering en de afschaf fing van artikel 221, tweede lid, van de Gemeentewet, als voorgesteld in het wets ontwerp van de heren Visser en Voogd, blijken hete hangijzers te zijn. ;;:«li Kees Brusse en Maart je Bijl in „V.D." van Pim de la Parra (Scorpio Films). ^t™,

Jaarverslagen | 1972 | | pagina 27