Vaststelling of herziening van statuten en reglementen Het Hoofdbestuur heeft in 1972 een aantal voorstellen bij de Bondsraad ingediend tot vaststelling of herziening van Statuten en reglementen. Deze voorstellen worden in het volgende puntsgewijze behandeld: a. Statuten Volgens artikel 25 der Statuten mag in een bij statutair of reglementair voorschrift geschapen raad, bestuurs- of ander college of commissie van elk lid van de Bond slechts één persoon zitting hebben. Deze bepaling heeft ten doel zoveel mogelijk leden bij de werkzaamheid in de Bondscolleges te betrekken, hetgeen mede van belang is uit een oogpunt van democratische besluitvorming. De enige uitzondering op deze regel betrof de Bondsraad en wel als uitvloeisel van het systeem, dat de besturen der afdelingen en bedrijfsafdelingen geheel of ten dele van de Bondsraad deel uitmaken. Aan het autonome benoemingsbeleid van de afdelingen en bedrijfsafdelingen zou immers afbreuk worden gedaan, indien onder invloed van het stelsel van doorstroming bekwame bedrijfsgenoten bij voorbaat zouden zijn uitgeschakeld voor een bestuurfunctie. Daarbij speelt mede een rol, dat ook in deze bedrijfstak steeds meer fusies en vormen van samenwerking optreden. Het Hoofdbestuur stelde zich op het standpunt, dat de motieven die tot een uitzon dering voor de Bondsraad hadden geleid, mede tengevolge van de voortgezette ont wikkeling met betrekking tot het samengaan van ondernemingen, evenzeer konden worden geacht te gelden voor de Exploitantenraad. Het oordeelde het daarom juist een voorstel bij de Bondsraad in te dienen met als strekking de uitzonderingsmoge lijkheid van artikel 25 der Statuten tot de Exploitantenraad uit te breiden. Voorts stelde het Hoofdbestuur voor aan de opsomming van artikel 5b der Statuten betreffende rechtsvormen der ondernemingen die lid van de Bond kunnen zijn, toe te voegen de besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid. Beide voorstellen werden in de op 12 december gehouden Bondsraadsvergadering met inachtneming van de voor een statutenwijziging geldende vereisten aangenomen. b. Reglementen der bedrijfsafdelingen De Exploitantenraad had de wens te kennen gegeven door middel van een regle mentswijziging de mogelijkheid in het leven te roepen, dat bestuursvergaderingen van een afdeling van bioscoopexploitanten ook kunnen worden bijgewoond door de afzonderlijk benoemde gedelegeerde van de afdeling in de Bondsraad. Een desbe treffend door het Hoofdbestuur ingediend voorstel tot wijziging van het Reglement van de Bedrijfsafdeling Bioscoopexploitanten werd in de op 12 december gehouden vergadering door de Bondsraad aanvaard. Het Hoofdbestuur diende verder een voorstel in bij de Bondsraad dat beoogde de voorziening in bestuursvacatures op hetzelfde tijdstip te doen ingaan. Als gevolg van het principe van de doorstroming van bestuurders der lagere Bondsorganen naar de hogere kon het gebeuren, dat, wanneer Hoofdbestuursleden die in de jaarver gaderingen van hun afdeling of bedrijfsafdeling in het kader van de voorziening in periodieke vacatures niet werden herbenoemd in hun functie van bestuurder of spe-

Jaarverslagen | 1972 | | pagina 45