Bedrijfsafdeling Filmverhuurders bestuur met betrekking tot de benoeming van leden in de arbitragecommissies, de Commissies Nieuwe Zaken, de Sociale Com missie voor het Bioscoopbedrijf en het be stuur van de Inkoopstichting. Er werd op wens van het Bestuur der Be drijfsafdeling Filmverhuurders aan de le- den-bioscoopexploitanten verzocht om erop toe te zien, dat ernstig beschadigde film- kopieën niet naar volgende bioscopen wor den doorgezonden, maar de betrokken film verhuurders te waarschuwen. Op verzoek van onze kant zond het Bestuur der Be drijfsafdeling Filmverhuurders zijn leden een circulaire met verzoek om de films be ter te verpakken en te controleren voor de verzending. Het secretariaat werd belast met de inning van de vakbondsbijdragen der leden, die niet zonder moeite verliep. Er waren enige leden die bezwaar tegen de heffing maak ten. Met betrekking tot de Hoofdbestuursvaca- tures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heren J. van Willigen en M. Gerschtanowitz adviseerde de raad tot her benoeming van de betrokkenen. De Raad, respectievelijk zijn Bestuur, was vertegenwoordigd bij gedenkwaardige ge beurtenissen in het bedrijf en vanzelfspre kend ook bij de receptie ter gelegenheid van het afscheid van de heer Bosman en diens benoeming tot erelid. Namens Raad en afdelingen werd de Secretaris bij zijn 40- jarig Bondsjubileum gelukgewenst onder aanbieding van een geschenk. A. H. Pieterse, Secretaris ALGEMEEN Vooropgesteld moet worden, dat het bedrijf een deel van de bezoekerswinst, geboekt in 1971, in het verslagjaar heeft moeten prijs geven. Ten dele is dat toe te schrijven aan het ontbreken van een paar formidabele films zoals de twee Nederlandse hoofdfilms, die in 1971 zulke buitengewoon goede re sultaten hebben opgeleverd, namelijk „Wat zien ik" en „Blue movie". Aan de andere kant zijn er enige potentiële bioscopen door brand verwoest en niet herbouwd. Ook een verdere inkrimping van het theater park heeft plaats gevonden, al is dat ge lukkig enigszins opgevangen door de stich ting van enige nieuwe bioscopen. Over het algemeen zijn de leden van onze Afdeling niet geheel tevreden met de in het verslagjaar bereikte resultaten, vooral als men in aanmerking neemt, dat de kleine stijging der filmhuuropbrengsten nauwelijks voldoende en in verschillende gevallen zelfs onvoldoende is geweest om de stijging van de licenties en de loonkosten te compen seren. FILMHUURBEREKENING In het vorig jaarverslag is gewag gemaakt van de bezwaren der filmverhuurders tegen de wijze, waarop bij de berekening van de filmhuur sedert 1 januari 1969, toen het nieuwe stelsel van heffing van omzetbelas ting in werking trad, omzetbelasting (B.T.W.) van de recettecijfers werd afge trokken. Daarbij werd het systeem, dat bij de oude omzetbelasting was toegepast, voortgezet, hetgeen neerkwam op een bijna dubbele aftrek, hetgeen voor de filmver huurders bijzonder nadelig uitkwam. Dat zij aanvankelijk niet in verzet zijn gekomen, vindt zijn verklaring in de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan in de periode die gelegen is tussen het aanhangig maken van het wetsontwerp tot afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting en de feitelijke afschaffing. Hoewel er ter zake reeds eer der contact met het Hoofdbestuur was ge weest, heeft het Afdelingsbestuur zich op 8 november 1971 in opdracht van de leden vergadering schriftelijk tot het Hoofdbestuur gewend met het dringend verzoek een her ziening van de filmhuurberekening in over weging te nemen. In het begin van het verslagjaar bleek het Hoofdbestuur er de voorkeur aan te geven, dat er eerst overleg zou plaats vinden tussen de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders en de Bedrijfsafdeling Bioscoopexploitanten. Door allerlei omstandigheden kwam er van dat overleg weinig terecht. Het Bestuur van de filmverhuurdersafdeling stelde daarom het Bestuur van de exploitantenafdeling voor een samenspreking te houden op 5 juni. Enige weken eerder gaf de Voorzitter van de Exploitantenraad echter te kennen, dat hij de bespreking wilde uitstellen tot na de vergadering van de Bondsraad, te houden op 20 juni. Aangezien van de zijde van de Exploitantenafdeling niet op deze zaak werd teruggekomen, heeft het Bestuur op 19 september het Bestuur van de Bedrijfs afdeling Bioscoopexploitanten uitgenodigd tot een bijeenkomst op 6 oktober later

Jaarverslagen | 1972 | | pagina 65