wee in de desbetreffende produktiesector en over de bestaande verlangens op de betrok ken terreinen. Tot concrete resultaten of uitspraken is het evenwel nog niet gekomen. Wel werd het wenselijk geacht dit soort nuttige gesprekken in de toekomst voort te zetten. Op 27 april vond in de bioscopen Studio 2000 en De Uitkijk te 's-Gravenhage de ma nifestatie Filmgebruik 1972 plaats. Dit eve nement kon worden beschouwd als een ver volg van de manifestatie Opdrachtfilm 71, die in dat jaar tijdens de Filmweek in Arn hem is gehouden. Er werd in Den Haag een groot aantal opdrachtfilms vertoond in het minder kostbare genre en van de kant van het bedrijfsleven bestond hiervoor ruime belangstelling, terwijl het gebodene over het algemeen zeer werd gewaardeerd. Gesteld kan dan ook worden, dat de werkcommis- sie, die zich met de voorbereiding en uit voering van dit evenement heeft belast eer van haar werk heeft gehad. De commissie bestond uit: mevrouw E. C. Meijer en de heren A. W. H. Kommer, J. S. Nieuwen- huijs, P. W. A. de Man en Jhr. J. J. van Raab van Canstein. De kosten voor deze filmdag werden gedekt uit het Afdelings fonds. In de loop van het jaar is bepleit dusdanige manifestaties tenminste één maal per jaar te organiseren, mogelijk gecombineerd met een openbare selectie voor het jaarlijkse in dustriële filmfestival. Het 13e internationale industriële filmfesti val, dat, zoals gezegd in 1972 voor het eerst in Nederland plaatsvond, werd gehouden in het RAI-Congrescentrum te Amsterdam, dat zich voor dusdanige gebeurtenissen bij zonder goed leent, alhoewel er op projek- tie-technisch gebied heel wat gewijzigd moest worden. De organisatie stond volgens de internationale regels onder supervisie van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, dat bij de voorbereiding en uit voering van het geheel werd terzijde ge staan door een groot werkcomité. De afde ling was in dit comité en in de verschillen de subcommissies vertegenwoordigd door de heren R. Ph. Decossaux, T. de Wit, G. J. J. M. Raucamp en L. Claassen. Vrij wel gedurende het gehele jaar is intensief gewerkt aan de voorbereiding van dit be langrijke festival en mede dankzij deze ge degen voorbereiding en de persoonlijke in spanning van vele betrokkenen is het festi val een eclatant succes geworden, dat natio naal zowel als internationaal qua uitvoering en inhoud veel lof heeft geoogst. Ook het slotfeest was bijzonder geslaagd. Het werd in tegenstelling tot hetgeen in andere lan den gebruikelijk was, in een ongedwongen sfeer georganiseerd, die speciaal bij de vele buitenlanders, onder andere voor wat be treft het Sint-Nicolaas-gedeelte, bijzondere waardering oogstte. Ons land heeft het dit jaar niet tot een Grand Prix kunnen brengen, maar slaagde er wel in op een totaal van 119 films uit 14 landen een eerste, een tweede en een derde prijs in de verschillende categorieën te ver werven. Dit kan bepaald geen slecht resul taat worden genoemd. In het ledenbulletin is over dit festival reeds zeer uitvoerig ge rapporteerd, zodat daarnaar op deze plaats moge worden verwezen. Tijdens het festival werd op instigatie van onze vertegenwoordigers een drietal panel discussies georganiseerd over de vraag of er aanleiding bestond om de gang van za ken tijdens de industriële filmfestivals in de toekomst te moderniseren. Hiervoor be stond een grote internationale belangstel ling, vooral ook omdat bekend was, dat in de boezem van het internationale comité, dat deze festivals onder zijn hoede heeft, reeds lang werd gesproken over herstructu rering van het festival. Er kwamen ver scheidene nuttige suggesties naar voren en er werd een beperkte enquête gehouden om de meningen in het algemeen te peilen. De Italiaanse Secretaris-Generaal van het internationale comité deed tijdens de laat ste bijeenkomst de toezegging om de gehele zaak op basis van het besprokene nader onder ogen te zien en hij bepleitte tezamen met een aantal andere woordvoerders het houden van nationale manifestaties op dit gebied, waarin tegemoet zou kunnen wor den gekomen aan allerlei verlangens, die op internationaal niveau niet steeds uit voerbaar zijn. Gedurende het verslagjaar werd door ons land voor het eerst officieel deelgenomen aan een filmmarkt en wel tijdens het film festival van Berlijn, dat van 26 juni tot en met 1 juli plaatsvond. In samenwerking met het Ministerie van CRM en de Rijksvoor lichtingsdienst werd een stand ingericht, al waar belangstellenden informaties konden verkrijgen omtrent de produktie van lange en korte films in Nederland. Gebleken is, dat met deze Nederlandse presentatie in een behoefte werd voorzien en er is derhalve besloten om het volgend jaar ook op de be langrijke wereld-filmmarkt in Cannes acte de présence te geven. Op deze wijze is een belangwekkend begin gemaakt met de pro motie van Nederlandse films in het buiten land.

Jaarverslagen | 1972 | | pagina 73