einde van het jaar vrijwel was uitgeput. Tenslotte kan onder dit hoofdstuk als licht puntje worden gesignaleerd, dat in de laat ste maanden van het jaar tekenen van op leving op het terrein van de produktie van opdrachtfilms merkbaar begonnen te wor den. CRM-Films In 1972 zijn 13 (20) korte films met subsi die van het Ministerie van CRM tot stand gekomen, waarvan er 5 (6) door of met be hulp van Afdelingsleden werden vervaar digd. Vermeld dient te worden, dat de desbetref fende subsidiepost op de rijksbegroting voor 1972 is teruggebracht op 1.325.000,—, welk bedrag ook reeds gold in 1971. Zoals be kend, werd deze post in 1972 door de Twee de Kamer bij verrassing met een bedrag van 350.000,verlaagd en dit bedrag is thans weer toegevoegd. Het verdient wellicht aan beveling, dat onze leden, meer dan de laat ste jaren het geval is geweest, ook aandacht schenken aan de mogelijkheid van vervaar diging van gesubsidieerde films. Misschien zullen op deze wijze meer bruikbare films voor de voor-programma's van de biosco pen ter beschikking komen. Produktie-overzicht 1972 Categorie gereed Hoofdfilms 2 4) Jeugdfilms 3 1) Korte speelfilms 2 6) Documentaires en opdrachtsfilms 50 68) Reclamefilms 11 13) Televisiefilms 320 430) Televisiecommercials 420 559) Nederlandse journaals 52 52) Wereldnieuws 52 52) Het totaal aantal leden van de Afdeling be droeg aldus 45. Per het eind van het jaar waren er nog 4 aanvragen voor het lidmaatschap in behan deling, te weten van Biz Productions, Scor- pio Films B.V., Fons Rademakers' Film productie en Appletree Filmproduction. Daarenboven heeft het Hoofdbestuur, over eenkomstig een advies van het Afdelings bestuur, aan 4 bedrijven, die op de Lijst van Geen Bezwaar zijn geplaatst, laten weten, dat de tijd gekomen is om het Bondslidmaat schap aan te vragen. LIJST VAN GEEN BEZWAAR Er werden in 1972 5 aanvragen tot plaatsing op de Lijst van Geen Bezwaar ontvangen, waarvan er één voorzien van een gunstig advies, aan het Hoofdbestuur is doorge zonden. Dit betrof een aanvrage van René van Nie Burgwalfilms. Aanvragen van Connection en van The Forum Filmmakers konden voor het eind van het verslagjaar niet meer geheel worden afgewerkt. De res terende 2 aanvragen afkomstig van Paul Steenbergen Filmproduktie en van The Bank i.o. werden bij gebrek aan reacties van de kant van de betrokkenen per eind 1972 als vervallen beschouwd. Ruurd Fe- nenga Productions B.V. ging van de Lijst van Geen Bezwaar naar het lidmaatschap, zodat het aantal plaatsingen op deze Lijst daalde van 11 naar 10. Volledigheidshalve moet daarbij worden aangetekend, dat de plaatsing op deze lijst van Scorpio Films B.V. volgens een beslissing van het Hoofd bestuur op 1 december eindigde en dat het inmiddels aangevraagde lidmaatschap door administratieve problemen op dat moment nog niet rond was. VOORUITZICHTEN HET LEDENTAL Tot het lidmaatschap is toegelaten Ruurd Fenenga Productions B.V., terwijl werd op geheven Topspot N.V. en voorts één van de pioniers van het Nederlandse produktie- bedrijf Max de Haas het lidmaatschap voor zijn bedrijf, Visiefilm, opzegde. Dit bete kent, dat het aantal leden-producenten met één verminderde en per eind december 32 bedroeg. Het aantal filmlaboratoria steeg van 11 tot 13, aangezien de firma Proca Kleurenfilm techniek werd toegelaten evenals Cineco C.V. Er valt op dit moment voor de naaste toe komst nog weinig te voorspellen. Zoals ge zegd, loopt de speelfilm-produktie goed en ziet het er naar uit, dat dit zeker ook in 1973 zal voortduren. Met het totale pakket van de commerciële opdrachtfilms liggen de zaken vooralsnog minder gunstig, zodat aan dat terrein in het komende jaar extra zorg besteed zal moeten worden. Het ziet er tevens naar uit, dat in toenemende mate gedacht en gewerkt dient te worden in de richting van andere a.v.-media, die volgens de verwachtingen een grote toekomst tege moet gaan en wel met name in het educa tieve vlak. Er zal speciaal voor moeten wor-

Jaarverslagen | 1972 | | pagina 76