JEUGDFILMS De in voorgaande verslagen gesignaleerde stijgende lijn in de belangstelling voor Nederlands jeugdfilms zette zich ook in 1975 voort. Het aantal bezoekers steeg van ruim 301.000 in 1974 tot ruim 355.000 in 1975, zijnde dus een stijging van circa 18%. Er kwamen twee nieuwe films in roulatie namelijk „,Pipo en de piraten van toen" (première 26 juni) en ,,Pim Pandoer in het nauw" (première 18 december). De eerste film was een produktie van Cinecentrum N.V., de laatste van Rex Film uit Schinnen, welk bedrijf daarmede haar na-oorlogse jeugdfilmproduktie op een totaal van 31 heeft gebracht, waarvan er nog circa 18 regelmatig in roulatie zijn. Een nieuwe film van dit bedrijf was tegen het einde van het verslagjaar vrijwel gereed en plannen voor een volgende film lagen klaar. Daarenboven zijn voor 1976 ook bij Castor Films, die twee jeugdfilms op haar naai*i heeft staan, welke regelmatig worden vertoond, plannen voor een derde jeugdfilm in een gevorderd stadium van voorbereiding. ANDERE FILMS Ook ditmaal moet worden gerapporteerd, dat de produktie van opdrachtfilms voor het bedrijfsleven, waaronder reclamefilms, sterk te lijden had van de econo mische teruggang. Hoewel op dit moment nog geen complete gegevens ter beschikking staan, ziet het ernaar uit, dat de omzet in deze sector nog enigermate zal zijn gestegen, maar deze stijging hield geen gelijke tred met de kostenstijgingen, waardoor het rende ment verder is afgenomen. Tegen het einde van het verslagjaar waren er tekenen, die op een verbetering wezen, maar zij werden overschaduwd door een dreiging vanuit de volksvertegen woordiging in de richting van het opheffen van de STER-televisiereclame. Aan gezien de produktie van honderden van dit soort reclamefilms per jaar voor een aantal produktiebedrijven een belangrijke inkomstenbron vormt en een deel van de continuïteit verzekert, is door de Afdeling Filmproduktie krachtig stelling ge nomen tegen dit voornemen. INTERNATIONALE AKTIVITEITEN Ons land heeft voor de derde maal deelgenomen aan de internationale filmmarkt, die jaarlijks gedurende het bekende filmfestival te Cannes, in de loop van de maand mei wordt gehouden. Wederom was in samenwerking met de Rijksvoor lichtingsdienst en Cinecentrum een opvallende stand ingericht, die naar tevreden heid van alle betrokkenen functioneerde. Ons land slaagde er dit jaar voor het eerst in met een hoofdfilm in het officiële festivalprogramma van Cannes te figureren en wel met „Mariken van Nieume- ghen", een produktie van Rob du Mée/Parkfilm B.V. en Jos Stelling Film Pro- dukties B.V. De film werd op 11 mei vertoond en is redelijk goed ontvangen. Een tweede bijzondere gebeurtenis werd gevormd door een Nederlandse ontvangst in een plaatselijk restaurant, gevolgd door een ruim twaalf uur durende non-stop- vertoning van Nederlandse korte en lange films in een van de bioscopen te Cannes, waarvoor, vooral van de zijde van de plaatselijke bevolking, zeer grote

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 10