Willeke van Ammelrooy en Rutger Hauer in „Het jaar van de kreeft" (MGS-films B.V.) Gebruikmakend van de adviezen van de Commissie-Witte en de Adviescommissie Zedelijkheidswetgeving heeft de regering in november 1970 een wetsontwerp aan hangig gemaakt tot vervanging van de Bioscoopwet door een Wet Jeugdfilm keuring. De filmkeuring voor volwassenen, de gemeentelijke nakeuring en het gemeentelijk vergunningstelsel zouden verdwijnen, maar een keuring voor jeug digen, op basis van de leeftijdsgrenzen 14 en 18 jaar, werd gehandhaafd. Ook de suggestie van de instelling van een vrijwillig te raadplegen filmadviescommissie werd in het wetsontwerp van de regering opgevolgd, zij het slechts als een voor lopige regeling voor vijf jaar. Eveneens in november 1970 kwamen de Kamerleden Drs. E. Visser en Drs. J. J. Voogd met een initiatief-voorstel voor een Bioscoopwet 1971, die van het rege ringsvoorstel afweek in zoverre, dat er slechts één leeftijdsgrens (van 14 jaar) zou zijn, dat er geen filmadviescommissie in het leven zou worden geroepen en dat artikel 221, tweede lid, van de Gemeentewet (de bevoegdheid van de burgemees ter om op te treden tegen vertoningen „strijdig met de openbare orde of zedelijk heid") zou worden geschrapt. De Voorlopige Verslagen van de Tweede Kamer aangaande het regeringsvoorstel en aangaande het initiatief-voorstel zijn beide verschenen op 24 maart 1971. Er bleek een zodanige verdeeldheid van opvattingen, dat een voorkeur van de Kamer voor een van de ontwerpen niet viel af te leiden. En toen werd het een tijdlang stil rond de filmkeuring. Op 2 augustus 1973 ver scheen een tweede interim-rapport van de Adviescommissie Zedelijkheidswet geving, mede gebaseerd op een uitvoerige nota van het Hoofdbestuur, van begin 1973, inzake de zijnerzijds gewenst geoordeelde herzieningen. Het rapport gaat ten aanzien van de pornografie uit van twee hoofddoelen: het tegengaan van onverhoedse confrontatie en de bescherming van jeugdige personen. Voor het

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 20