Door C.R.M, is in 1975 voor 19 nieuwe films subsidie verleend, waaronder wederom een „vierluik". Ook hier is sprake van een vrij constante situatie, waarbij de jaarlijkse verhogingen van het in totaal beschikbare subsidiebedrag, worden achterhaald door de kostenstijgingen. Voor de produktie van korte kunstzinnige en kulturele films, was in 1975 1.915.000,— beschikbaar, welk be drag voor 1976 is verhoogd tot 2.060.000,—. Voor wat betreft de t.v.-reclamefilms zijn in 1975 van de ongeveer 850 nieuwe en aan3epaste films die in dat jaar zijn uitge zonden, ruim 50% door afdelingsleden (in clusief bedrijven die op de Lijst van Geen Bezwaar zijn geplaatst), vervaardigd. Ge taxeerd wordt dat circa 30% van de overige films in het buitenland, of althans door buitenlanders werden vervaardigd en dat de resterende circa 20% afkomstig is van niet-aangesloten produktiebedrijven of van reclamebureaus, die in strijd met de des tijds gemaakte afspraken, in sommige ge vallen zelf t.v.-commercials plegen te pro duceren of althans te bewerken. Met de produktie van t.v.-commercials was binnen de bedrijfstak een produktiesom van ruim 10.000.000,— gemoeid. Dit was ongeveer 1/3 van het totaal, aangezien op basis van de resultaten van de omzet-enquête 1974, geraamd wordt dat de totale produktie- omzet in de sektor van de korte films tegen de ƒ30.000.000,— zal hebben belopen. LEDENTAL In 1975 is de lidmaatschapsprocedure van Fons Rademakers' Produktie B.V. afgerond, waardoor het ledental steeg van 35 naar 36. Lidmaatschapsaanvragen van een aantal an dere bedrijven die op de Lijst van Geen Bezwaar waren geplaatst konden niet door de Commissie Nieuwe Zaken worden afge wikkeld omdat door de aanvragers in ge breke werd gebleven met het verstrekken van door de Commissie gevraagde nadere gegevens. Het aantal laboratoria en studiobedrijven bleef gehandhaafd op 11. IN MEMORIAM Helaas moet op deze plaats melding wor den gemaakt van het overlijden van 2 be- drijfsgenoten, te weten de heren J. Nieu- wenhuis, eigenaar van het filmproduktiebe- drijf Delta Film, op 7 augustus in de leeftijd van 60 jaar en van de heer H. F. Mack, directeur van Anglo-Dutch Group Film production B.V., op 25 december in de leef tijd van 57 jaar. Het Bestuur was bij de crematie vertegenwoordigd teneinde de bei de gewaarde collegae die te vroeg van ons zijn heengegaan, de laatste eer te bewijzen. LIJST VAN GEEN BEZWAAR Er werden in 1975, overeenkomstig advie zen van het afdelingsbestuur, door het Hoofdbestuur 6 produktiebedrijven op de Lijst van Geen Bezwaar geplaatst, n.1. Appletree Filmproductions B.V., Amster dam, Filmmakers Holland B.V., Amster dam, The Producers Film Company B.V., Amsterdam, Software International B.V., Amsterdam, René Solleveld Productions B.V., Kortenhoef en Jos Stelling Film Pro- dukties BV., Utrecht. Olof Filmprodukties B.V. staakte haar werkzaamheden en aan het Hoofdbestuur werd derhalve geadviseerd haar van de Lijst van Geen Bezwaar af te voeren, hetgeen geschiedde. Het aantal bedrijven dat in 1975 op de Lijst van Geen Bezwaar figureerde steeg aldus van 15 naar 20. Aan 5 van deze be drijven werd in de loop van het jaar de raad gegeven om het Bondslidmaatschap aan te vragen. De desbetreffende procedure loopt nog evenals die van 2 andere bedrij ven die reeds in 1974 een dusdanig advies ontvingen. Het valt te betreuren dat de lid maatschapsprocedure in de meeste gevallen uiterst traag verloopt, niet door toedoen van de vestigingscommissies maar als regel door een gebrek aan diligentie bij de desbetref fende aanvragers. VOORUITZICHTEN Ook ditmaal zou het een hachelijke zaak zijn om ons aan een prognose voor 1976 te wagen. De situatie in de sektor van de op- drachtfilms, inclusief de reclamefilms, blijft onzeker hoewel volgens sommige berichten in het laatste kwartaal een verbetering in de belangstelling voor film en andere av-pro- dukties merkbaar zou zijn. Voor wat betreft de band-, dia- en video-produkties was er in het afgelopen jaar ook binnen onze afde ling een bepaalde verschuiving merkbaar, maar van een doorbraak in deze richting was geen sprake en deze wordt ook voor het komende jaar niet verwacht. De speelfilmproduktie blijft vooralsnog een belangrijke zaak maar ook hier zal moeten worden opgepast voor overdaad. De risico's

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 72