Het spreekt vanzelf dat het Bestuur achter dit wijzigings- plan kon staan. De Commissie Nieuwe Zaken keurde de wijziging goed, terwijl het hoger beroep nog hangende was. Voor de Commissie Beroep Nieuwe Zaken heeft het Bestuur de beslissing die ten aanzien van het wijzigingsplan intussen was genomen, verdedigd. In hoger beroep werd de toe stemming voor het gewijzigde plan van vijf bioscopen bevestigd en werden de beroepen tegen het oude plan niet- ontvankelijk verklaard. In een ander geval heeft het Bestuur gerapporteerd, dat het zich kon verenigen met een aanvraag tot splitsing van een bioscoop in drie kleinere bioscopen, omdat in genoemd complex inderdaad nog voldoende andere mogelijkheden voor het uitbrengen van premières aanwezig waren. De Commissie Nieuwe Zaken wees het verzoek af. Hiertegen ging zowel de aanvrager als het Bestuur van de Bedrijfs afdeling Filmverhuurders in beroep. De Beroepcommissie vernietigde in eerste instantie de genomen beslissing en gaf de gevraagde toestemming wel, zulks in overeenstemming met de opvatting van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders. De aanvraag van Paerl Films B.V. om toestemming tot het exploiteren van een nieuw filmverhuurkantoor (categorie a) gaf het Bestuur geen aanleiding daartegen bezwaren te maken bij de Commissie Nieuwe Zaken. Filmkeuring De nieuwe Wet op de Filmvertoningen die in de plaats kwam van de Bioscoopwet, werd op 5 juli van kracht. Hiermede werden de leeftijdsgrenzen van 14 jaar en 18 jaar verlaagd tot 12 jaar en 16 jaar met dien verstande dat de keuring van films voor personen van 16 jaar en ouder werd afge schaft. Dat het bedrijf hiermede nog lang niet uit de proble men was, bewees de actie van de procureurs-generaal in Maastricht tegen de vertoning van de film ,,Deep Throat" en het door de Bond uitgelokte proefproces wegens de vertoning van diezelfde film tegelijkertijd in de Cinema Pari- sien en de Cinema Centraal te Amsterdam, de ene met meer en de andere met minder dan 50 zitplaatsen. Wat dit aan gaat moge worden gerefereerd aan hetgeen hierover in het Bondsjaarverslag wordt vermeld. Centraal Filmbureau Krijgsmacht Met het Centraal Filmbureau Krijgsmacht werden verschei dene besprekingen gevoerd, aanvankelijk gericht op het bereiken van een redelijk aandeel in de entreeprijzen voor militairen. Het C.F.K. was bereid tot medewerking, zoals ook voorheen is geschied, maar het was afhankelijk van de goed keuring van de Ministeries van Economische Zaken en Defensie. Het Bestuur heeft duidelijk, laten blijken, dat de bedragen die voor filmleveranties aan de militairen worden betaald ver beneden peil zijn, hetgeen het niet acceptabel achtte nu dienstplichtigen behoorlijk worden gehonoreerd. Bovendien heeft het duidelijk uitgesproken, dat ook al worden in de grotere kampementen langzamerhand uitslui tend 16 mm-kopieën vertoond het toch wil blijven vasthou den aan een aandeel in de entreeprijs die de militair moet betalen. Voor vaste prijzen komen 16 mm-kopieën alleen in aanmerking indien zij worden vertoond in kleinere kampen en op schepen. Op een verzoek van het C.F.K. om films te mogen betrekken voor het overzetten op video-banden ten behoeve van de Marine is sterk afwijzend gereageerd gezien de toenemende piraterij op dit gebied. In de tweede helft van het jaar vond overleg plaats tussen het Bestuur van het C.F.K. omtrent de termijnen die bij levering van films ten behoeve van het C.F.K. in acht dienen te worden genomen. Naar aanleiding hiervan heeft het C.F.K. zich tot het Hoofdbestuur gewend met een dispen- satieverzoek. Dit verzoek werd in het verslagjaar nog niet afgedaan. Diverse onderwerpen In het verslagjaar werd naar aanleiding van het misbruik dat gemaakt wordt van video-banden besloten de leden per cir culaire te waarschuwen tegen het verstrekken van film- kopieën aan niet-leden op zodanige wijze dat men daarvan video-banden zou kunnen maken. Dit werd gedaan met het oog op de door het Bestuur geconstateerde filmpiraterij, die onder andere bleek uit het feit, dat onze leden werden gewaarschuwd, dat een handelaar video-cassettes ten ver koop aanbood, betrekking hebbende op 186 hoofdfilms, waarvan de auteursrechten voor Nederland bijna alle in handen van leden-filmverhuurders waren. Dankzij doortas tend optreden van de bestuursleden P. Ooms en P. Silvius werden tenslotte op last van de Officier van Justitie, Mr. Berger, deze casettes door de politie in beslag genomen en werden de leden in de gelegenheid gesteld hun rechten op deze films aan te tonen, opdat deze sluikhandel zou kunnen worden belet. Het Bestuur en de ledenvergaderingen hebben verder nog aandacht gewijd aan de verhouding van het bedrijf met de N.O.S. en aangedrongen op standvastigheid tegenover het verlangen van de omroepen om meer speelfilms te kunnen uitzenden. Gezien de klachten die werden vernomen met betrekking tot de presentatie van films in sommige bioscopen, de serviceverlening etc, had het Bestuur aan het Bestuur van de Exploitantenraad de wens kenbaar gemaakt om over deze serviceverlening aan het publiek met elkaar van ge dachten te wisselen. In het verslagjaar is het niet meer tot een zodanige gedachtenwisseling gekomen. Gezien de toenemende beschadiging van films werd de wens geuit, dat men toch weer zou overgaan tot invoering van de filmrapporten die destijds werden afgeschaft. Men nam zich voor om deze kwestie te gelegener tijd in het Hoofdbestuur nog eens aan de orde te stellen. Terzake van het filmvervoer werden enige malen klachten geuit. In een geval dat aan Van Gend Loos werd voorge legd, kon deze expediteur een bevredigende oplossing tot stand brengen. In aanmerking nemend het grote aantal handelingen, dat wordt verricht bij de verzending en retour nering van films mag toch worden vastgesteld, dat het aan tal fouten in het algemeen bijzonder klein is. Tijdens de Internationale Filmweek Arnhem werd van Bondswege op maandag 17 oktober 1977 in hotel Bos te Arnhem de jaarlijkse brochure „Wordt Verwacht" uitgereikt, die een overzicht geeft van de films die in het toen komende seizoen door de leden-filmverhuurOers zouden worden uit gebracht. Namens het Bestuur van de Bedrijfsafdeling Filmverhuur ders zijn de heer J. C. Schuller, bij zijn aftreden als Voor zitter van de Filmkeuring in juli van het verslagjaar bloemen gezonden. Het Bestuur en het secretariaat hadden verder bemoeiingen met vele onderwerpen van andere aard, waaronder de be handeling van enige meningsverschillen tussen leden en buitenlandse producenten, enz. Ledenmutaties en personalia De heer C. S. Roem, oud-voorzitter van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders, vierde op 19 oktober zijn tachtigste ver jaardag. De heer P. Ooms wenste hem namens het Bestuur 50

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 48