53 ditmaal tijdens een non-stop vertoning van 12 uur 25 korte Nederlandse films op het doek verschenen. De belangstel ling voor dit evenement was bijzonder groot en de orga nisatoren waren er blijkens de reacties van het publiek in geslaagd een goede bloemlezing samen te stellen uit de produktie van korte films gedurende de afgelopen 2 jaren. Behalve aan manifestaties in Nederland werd, afgezien van de festivals, ook vaal aandacht geschonken aan buiten landse evenementen met Nederlandse films. Er bestaat na melijk al geruime tijd een werkgroep Buitenlandse Film- weken, waarin behalve het Ministerie van C.R.M., Afde ling Film en Afdeling Internationale Betrekking, ook Bui tenlandse Zaken is vertegenwoordigd, alsmede onze Af deling via haar secretaris. Het zou te ver voeren om op deze plaats een overzicht van de resultaten van de werkzaam heden van deze werkgroep op te nemen. Wij volstaan derhalve met de vermelding, dat er jaarlijks een respecta bel aantal filmweken, verspreid over de gehele wereld wordt georganiseerd, waarbij zoveel mogelijk aandacht wordt besteed aan de algemene promotie van Nederlandse korte en lange films. De Nederlandse resultaten tijdens het Internationale Industriële Filmfestival in Berlijn (26-30 sep tember) zijn in het Bondsjaarverslag opgenomen. SOCIALE AANGELEGENHEDEN In tegenstelling tot het voorgaande jaar toen aan de CAO wegens overheidsmaatregelen niets kon worden veranderd, zijn in 1977 uitgebreide onderhandelingen met vertegen woordigers van de werknemersorganisatie gevoerd, die ertoe leidden dat pas in april een aantal CAO-verbeteringen met terugwerkende kracht tot 1 januari, bekend gemaakt kon worden. Er werden behalve de gebruikelijke compensatieregelingen, arbeidstijdverkortingen geïntroduceerd voor oudere werknemers, terwijl de vakantietoeslag met een y2% werd verhoogd en de bestaande verlofregeling werd uitgebreid. Ten aanzien van de in het verleden in deze rubriek meer malen genoemde CAO voor het filmproduktiebedrijf moge worden verwezen naar hetgeen onder het hoofd Ledenver gadering is vermeld. PRODUKTIE Hoofdfilms Er zijn in 1977 6 nieuwe hoofdfilms gereedgekomen, tegen 2 in 1976 en 16 in 1975. Het aantal uitgebrachte films bedroeg 8, waarbij dient te worden aangetekend, dat 1 film („Bloedverwanten") uit het produktiejaar 1976 in 1977 in roulatie kwam, terwijl een andere film uit het produktie jaar 1977 in dat jaar weliswaar tijdens de Filmweek Arnhem werd vertoond, maar nog niet in de bioscoop verscheen. Dit was de film ..Soleil des Hyènes". In volgorde van de premièredata betrof het de films: 1. „Bloedverwanten"; premièredatum: 10 februari; pro duktie: Jaap van Rij Filmproductie B.V. 2. „Een Stille Liefde"; premièredatum: 3 maart; produk tie: René van Nie Dessafilms B.V. 3. „De Peetmoeder"; premièredatum: 10 maart; produk tie: Manders Manders Productie. 4. „Blindgangers"; premièredatum: 5 mei; produktie: Horizon Films v.o.f. 5. „Het Debuut"; premièredatum: 18 mei; produktie: Van Heyningen Solleveld B.V. 6. „Soldaat van Oranje"; premièredatum: 22 september; produktie: Rob Houwer Film Holland B.V. 7. „Soleil des Hyènes"; premièredatum: 14 oktober (Film week Arnhem); produktie: Fugitive Film Productions. 8. „Rembrandt"; premièredatum: 15 december; produk tie: Jos Stelling Filmprodukties B.V. Buiten de hierboven genoemde films was er per 31 decem ber een 6-tal films vrijwel voltooid. De premières zullen in het komende jaar plaatsvinden. Dit betreft de films: - „Mantel der Liefde" van Luton Films; „Dr. Vlimmen" van Cinecentrum N.V. „Pastorale 1943" van Spleghel Filmprodukties B.V - „Pinkeltje" van Cinecentrum N.V./Pan Film B.V. - „Nacht zonder zegen" van Fuga Film Produkties B.V./ Maggan Films B.V. - „Camping" van M. M. Chanowski Productions B.V. Bovendien waren per het einde van het jaar 6 films in voorbereiding, te weten: - „Mysteries" van Sigma Films B.V. - „Doodzonde" van René van Nie Dessafilms B.V. - „Een tip van de Sluier" van Horizon Films v.o.f./Frans BrometB.V. - „Twee Vrouwen" van M.G.S. Film Amsterdam B.V. - „Meneer Klomp" van Hollandia Filmprodukties B.V. - „De Man met de Bolhoed" van Jos Stelling Filmpro dukties B.V. (Belgisch-Nederlandse co-produktie). Uit het vorenstaande volgt, dat er in 1978 een relatief groot aanal hoofdfilms in roulatie zal komen. Helaas houdt dit niet in dat de reeds het verleden gesignaleerde toe nemende moeilijkheden bij de filmfinanciering kleiner zou den zijn geworden, integendeel. Ook in het verslag jaar zijn de produktiekosten blijven stijgen en zijn de moei lijkheden om de eindfinanciering rond te krijgen eerder groter dan kleiner geworden. Er zijn geen tekenen dat dit in de naaste toekomst beter zal worden. Tegen het einde van het jaar was bekend, dat het Ministerie van C.R.M, de subsidie ten gunste van de Nederlandse hoofdfilmproduktie voor 1978 had verhoogd van 3.700.000 voor 1977 tot3.900.000,—. In verhouding tot de overige kunsten was dit slechts een zeer minieme verhoging, hetgeen achteraf blijkbaar ook door het Ministerie is ingezien, want korte tijd later ver scheen een gecorrigeerde concept-begroting waarin laatst genoemd bedrag werd verhoogd tot 4.300.000,Dit bedrag werd nadien door de Kamer gevoteerd. Jeugdfilms Er kwam 1 nieuwe jeugdfilm in roulatie, te weten „Sjors en Siimmie en het Zwaard van Krijn", geproduceerd door Rex hlm uit Schinnen. Voor Rex Film betekende dit de 33ste jeugdfilm. De film „Peter en de Vliegende Autobus" van Castor Films, die op 23 december 1976 zijn première beleefde, boekte in 1977 veel succes en droeg er mede toe bij, dat het aantal bezoekers van jeugdfilms belangrijk steeg. Zowel Rex Film als Castor Films hadden per het einde van het verslagjaar een nieuwe film in voorbereiding. Korte films Op het terrein van de korte films moet opnieuw worden gerapporteerd, dat het bedrijfsleven zich als gevolg van de minder rooskleurige economische situatie terughoudend blijft opstellen. De overheid deed dit. gelukkig, in mindere mate. Er was aldus sprake van een zekere stabilisatie, met individuele uitschieters in beide richtingen. Er zijn naar schatting 55 a 70 opdrachtfilms gereedge komen. Verder kwamen er ook dit jaar circa 20 nieuwe C.R.M.-films, alsmede 25 korte voorlichtingsfilms van de overheid, die vroeger bekend stonden als OQ-spots. Voor de produktie van korte kunstzinnige en culturele films was in 1977 2.228.000,— beschikbaar, welk bedrag voor het komende jaar is verhoogd tot 2.620.000,

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 51