Internationale activiteiten Tijdens de Internationale Filmmarkt in Can- nes, die werd gehouden van 13 t/m 26 mei, is andermaal acte de présence gegeven met een Nederlandse stand die ten dele samen met vertegenwoordigers van de Rijksvoorlich tingsdienst werd 'geëxploiteerd'. De stand was opnieuw uitgevoerd in de traditionele kleurstelling die ook in al het Nederlandse druk werk werd toegepast. Dankzij de medewer king van de Stichting Productiefonds voor Ne derlandse Films, waren ook ditmaal meertali ge kleurenfolders beschikbaar van alle nieu we Nederlandse speelfilms. Deze folders wer den via de stand en ook langs de weg van di rect mailing, samen met het jaarlijkse produktie-overzicht, verspreid. Mede als re sultaat daarvan valt internationaal een toene mende belangstelling voor de Nederlandse speelfilms te constateren. De Nederlandse ontvangst in de bekende vorm is dit jaar wegens organisatorische com plicaties achterwege gebleven, maar werd vervangen door een bijeenkomst op kleinere schaal die samen met vertegenwoordigers van CRM werd georganiseerd in een plaatse lijk restaurant ter gelegenheid van de eerste vertoning van een der Nederlandse films. Dit evenement had een zeer geanimeerd verloop. De export-activiteiten van de filmproducenten zijn tot dusverre in hoofdzaak ondersteund door onze deelname aan de jaarlijkse Film markt in Cannes. Teneinde na te gaan of deze werkzaamheden voor uitbreiding in aanmer king komen werd in de maand oktober een on derzoek ingesteld bij de bekende filmmarkt in Milaan, die bekend staat onder de naam Mi- fed. Aan de hand van de uitgebrachte rappor ten zal worden nagegaan of ook daar in de toekomst op enigerlei wijze activiteiten ont plooid kunnen worden. Van 29 september tot 3 oktober werd het jaar lijkse Internationale Industriële Filmfestival gehouden, dit keer in Turijn, Italië. Via de Stichting Audiovisuele Manifestaties (SAM) zijn in opdracht van de Raad van Werkgevers verbonden 13 films ingezonden op het totaal van 134 films. Er zijn in 1981 drie derde prij zen gewonnen en wel voor de films: The other side of the tap', producent: Rob Greiner, op drachtgever: VEWIN; 'Three in one', produ cent: Pim Korver, opdrachtgever: Smit Tak In ternational; 'At your service', producent: Mul- tifilm, opdrachtgever: R.S.V. Rotterdam. Er werd in Turijn bekend gemaakt dat het vol gende Internationale Festival zal plaatsvinden in Amsterdam en wel in september 1982. Er is van 8 t/m 15 april in de Utrechtse Jaar beurs voor de tweede maal met een stand deelgenomen aan de AV-tentoonstelling Medi- avisie. Dit geschiedde wederom in samenwer king met de Vereniging van Band/Dia producenten. De response was voor de hardware-sector zeer bevredigend, maar de software-standhouders betoonden zich over het algemeen minder tevreden. In de Afdeling Audiovisuele Produktie is dan ook uitgespro ken dat bij een volgende Mediavisie niet meer op deze wijze zal worden deelgenomen. Filmbeleid Op het gebied van het filmbeleid hebben zich in het verslagjaar geen saillante nieuwe ont wikkelingen voorgedaan. De situatie is in dit jaar in belangrijke mate bepaald door de brief die de toenmalige Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, Mevrouw M.H.M.F. Gardeniers-Berendsen, op 23 mei 1980 heeft gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Blijkens deze brief had de minister, gezien de grote meningsverschil len die met betrekking tot het zogenaamde Plan Filmcentrum waren gerezen, niet het voornemen het filmbeleid abrupt en grondig te herzien. Zij sprak zich met zoveel woorden uit voor handhaving van de relatie met het filmbe- drijfsleven via het Productiefonds voor Neder landse Films wat de subsidiëring van de hoofdfilmproduktie aangaat. Om de vervaardi ging van artistiek waardevolle films extra te stimuleren, maakte zij het voornemen ken baar om een derde deel van de CRM-subsidie aan het Productiefonds voor dit doel aan te wenden. Dit part zou alleen bestemd mogen worden voor artistiek waardevolle films die als zogenaamde low budget-films kunnen worden aangemerkt. Los van de extra steun aan de ar tistiek waardevolle low budget-film wilde de 16

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 15