ten vooral de processen worden genoemd die zijn gevoerd tegen kabelnetexploitanten. Een aantal Amerikaanse filmmaatschappijen eiste in kort geding van de B.V. Kabeltelevisie Amsterdam, dat het Amsterdamse kabelnet op straffe van een dwangsom geen illegaal uitgezonden films meer zou doorgeven. De President van de Amsterdamse rechtbank weigerde de gevraagde voorziening, doch het Gerechtshof in Amsterdam vernietigde het vonnis van de Rechtbankpresident op 17 sep tember. Men zou mogen verwachten, dat het Amster damse kabelnet zich na deze uitspraak zou onthouden van de doorgifte van alle piraten- films. KTA bleek echter slechts bereid de knop van het Amsterdamse kabelnet om te draaien voor films van de betrokken Amerikaanse film maatschappijen, zodat alle andere films wel werden doorgegeven. Als belangenorganisa tie van het Nederlandse film- en bioscoopbe drijf sommeerde de Bioscoopbond KTA zich te onthouden van doorgifte van alle films waarop de bij de Bond aangesloten filmproducenten en -distributeurs rechten hebben. Toen KTA aan deze sommatie geen gevolg gaf, bleef niets anders over dan opnieuw een kort ge ding tegen het Amsterdamse kabelnet aan te spannen. Geheel in de lijn van het arrest van het Hof van 17 september heeft de Vice- President van de Amsterdamse rechtbank conform de eis van de Bioscoopbond c.s. besloten bij vonnis in kort geding van 22 okto ber. Daar al spoedig bleek, dat de overige ka belnetten in ons land niet van plan waren op grond van de uitspraak van het Amsterdamse Gerechtshof zonder meer de doorgifte van on rechtmatig door piraten uitgezonden films te beëindigen, werd van Bondswege besloten zo nodig ook tegen de overige kabelnet exploitanten in ons land in rechte op te treden. In nauwe samenwerking tussen het Bondsbu reau en de Bondsadvocaat, Mr. D.H.M. Pee- perkorn, werd een actieprogramma op gesteld. Vele exploitanten van kabelnetten ga ven gehoor aan het verzoek van de Bondsad vocaat om voorzieningen te treffen die resul teren in stopzetting van de doorgifte van speelfilms via piratenzenders. In enkele geval len bleek echter een kort geding onvermijde lijk. De betrokken rechters hebben zich in die gevallen uitgesproken conform de dezerzijds gestelde eis. Aan het einde van het verslag jaar kon worden vastgesteld, dat zeer vele ka belnetten in ons land geen films meer doorga ven die onrechtmatig door piratenzenders werden uitgezonden, althans maatregelen ter beëindiging van die doorgifte in voorbereiding hadden. In het kader van de ontwikkeling van av- technieken dient stellig ook gewag te worden gemaakt van de sterk toegenomen exploitatie van bioscoopfilms op videobanden. De Bonds reglementering houdt met deze nieuwe exploi tatievorm rekening. De legale exploitatie wordt in zeer ernstige mate doorkruist door de onrechtmatige exploitatie. Van Bondswege vindt op dit terrein overleg plaats met de Ame rikaanse filmmaatschappijen, gebundeld in de Motion Picture Export Association of America. Er heeft onder meer overleg plaats gehad met justitiële autoriteiten, doch mede gezien de aard en de omvang van deze vorm van pirate rij is een effectieve bestrijding geen eenvoudi ge zaak. 21 Scène Theater te Venlo

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 20