50 Deze aanvragen werden eveneens alle door de Commis sie Nieuwe Zaken gehonoreerd. In een aantal gevallen achtte het Dagelijk Bestuur zich gezien de summiere informatie niet in staat tot het uit brengen van een adequaat advies. Het betrof de aanvra gen voor vestiging van Amicitia 3 te Sneek, ingediend door Bioscoop- en Theaterbedrijf Joh. Miedema B.V.; Grand 6 en 7 te Amersfoort, ingediend door Jochem's Theaters B.V.; Alpha 2 en 3 te Lelystad, ingediend door Stichting Filmliga Lelystad en Euro Cinema 2 t/m 5 te Al melo, ingediend door Bioscoopexploitatie Mij. Cinex B.V. Overigens werd in alle gevallen door de Commissie Nieu we Zaken toestemming tot vestiging verleend. In twee gevallen vond het Dagelijks Bestuur het niet ver antwoord een gunstig advies te verstrekken: de aanvra gen voor vestiging van 'D' twee tot en met 'D' vier te Amsterdam, ingediend door CV. Desmet's Bioscoopex ploitatie werden ook door de Commissie Nieuwe Zaken niet gehonoreerd. Wel toegestaan werd de vestiging van Luxor 2 en 3 te Doetinchem, ingediend door B.V. Miedema's Bioscoop-en Theater Mij. Tenslotte werd met betrekking tot het hoger beroep inge diend door Growi Film B.V. i.o. naar aanleiding van de wei gering tot vestiging van een nieuwe bioscoop te Heeren veen het afwijzende advies eerder aan de Commissie Nieuwe Zaken verstrekt, voor de Commissie Beroep Nieu we Zaken gehandhaafd. Het Bestuur heeft zich eveneens veelvuldig beziggehou den met de CA.O.-problematiek. Met name de vergade ringen gehouden op 18 maart, 14 en 28 april waren hier aan grotendeels gewijd. Uiteraard kwam ook in vele vergaderingen de piraterij- problematiek ter sprake. Tijdens de vergadering van 8 december is uitgebreid van gedachten gewisseld over het voorstel van het Hoofd bestuur tot wijziging van de uitvoeringsvoorschriften inza ke de Lijst van Geen Bezwaar. Hoewel men in principe geen bezwaar had tegen dit voor stel, was men toch unaniem van mening het Hoofd bestuur te verzoeken ook meer maatregelen toe te voe gen aan de uitvoeringsvoorschriften ter versoepeling van de vertoningsmogelijkheden voor de exploitanten. Aantallen Bioscopen Gedurende het verslagjaar zette zich de uitbreiding van het bioscooppark wederom in stijgende lijn voort met 40 nieuwe theaters. Ter vergelijking: in 1976 waren dat er 22; in 1977: 35; in 1978: 33; in 1979: 30 en in 1980: 25. Over de categorieën verdeeld kwamen er 4 bioscopen bij in de categorie A: Movies 3 in Amsterdam en Cinerama 2, 3 en 5 in Rotterdam. De categorie B werd uitgebreid met 16 nieuwe bioscopen: Lido 4 te Leiden, Cinema Heuvelpoort 1 t/m 5 en Harmo nie 2 in Tilburg, Mabi 3 in Maastricht en Brinkmann 1 t/m 5 in Haarlem. Ook in de categorie C groeide het bioscooppark met 16 theaters: Scène 1 en 2 in Venlo, De Koning van Engeland 4 te Hulst, het Molenstraattheater 2 te Wageningen, het Blauwe Zaal Theater te Heerenveen, Cinema Royal 4 en 5 in Oss, Studio Reehorst in Ede, het Select Theater in Ven- ray, Amicitia 3 te Sneek, Smoky 2 te Stadskanaal, Luxor 2 t/m 4 in Tiel en Luxor 2 en 3 in Doetinchem. Daarnaast werd in Schaesberg een zogenaamde Autokino geopend. City 1 t/m 3 in Katwijk zorgde voor een uitbreiding van drie bioscopen in de categorie D. Helaas vond ook dit jaar weer een aantal bioscoopsluitin gen plaats. De categorie A had hieraan het leeuwenaan deel met 6 sluitingen: het Kriterion Theater en het Flora- Disney Theater in Amsterdam, 't Venster en het Lijnbaan theater in Rotterdam en het Corso Theater en Filmstudio Camera in Den Haag. Daarnaast sloot het Luxor Theater in Meppel (C) zijn poorten en gingen De Rustende Jager in Bergen, Amicitia Bioscoop in Franeker en Nia Domo in Boekei (D) dicht. In totaal verdwenen dus tien bioscopen, zodat aan het eind van het verslagjaar Nederland beschikte over 554 bi oscopen. Algemeen Helaas zijn ook in 1981 de bioscoopresultaten weer ach tergebleven bij die van het jaar daarvoor. Het meest ge troffen werden de exploitanten in de categorieën A en D. Het bezoekcijfer kwam ten opzichte van 1980 niet hoger dan 89,9% (A) en 88,8% (D). De minste daling vertoonde het aantal aan bezoekers in de categorie B: 96,4%, terwijl voor de categorie C zelfs een stijging werd genoteerd: 106.3%. Landelijk gezien komt dit neer op een percentage van 95.5% ten opzichte van het vorige jaar. Het aandeel per afdeling in de totale bruto-recette was in 1981: Categorie A: 30.7% (in 1980: 32.9%) Categorie B: 40.7% (in 1980: 41.3%) Categorie C: 23.2% (in 1980: 20.0%) Categorie D: 5.4% (in 1980: 5.8%) Het procentuele aandeel per categorie in het totale bio scoopbezoek was als volgt: Categorie A: 27.3% (in 1980: 29.3%) Categorie B: 37.6% (in 1980: 38.0%) Categorie C: 22.8% (in 1980: 19.5%) Categorie D: 12.3% (in 1980: 13.2%) In de indeling in categorieën traden in 1981 de volgende wijzigingen op: Aan de categorie C werden een viertal gemeenten toege voegd: Delft (was B) en Oosterhout en Spijkenisse (waren D). Tenslotte werd ook Schaesberg opgenomen in de ca tegorie C, waar tot dan nog geen bioscoopexploitatie ge vestigd was. M. C. Snijder van Wissenkerke, Secretaris.

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 47