52 Met betrekking tot het filmtransport, dat middels een col- lectieve regeling door Van Gend Loos wordt uitgevoerd, deden zich in het algemeen weinig problemen voor. Gelet op het grote aantal handelingen, dat wordt verricht bij de verzending en retournering van films mag worden vast gesteld, dat het aantal fouten zich tot een minimum be perkt. Voorts werd aan de leden toegezonden het jaarlijk over zicht van de stand der licentie-contracten, afgesloten door de zelfstandige filmverhuurkantoren in 1980. Ook in het verslagjaar vonden besprekingen plaats tussen het Dagelijks Bestuur van de Afdeling Bioscoopexploitan ten en het Bestuur van de Afdeling Filmverhuurders. Hier bij werd over tal van onderwerpen van gedachten gewis seld, zoals de ontwikkelingen op het gebied van de video en kabeltelevisie-piraterij, de toepassing van polyester bij de vervaardiging van filmkopieën, de verschillende aspecten van het Dolby-geluidssysteem, het gebruik van gesloten video-circuits in de bioscopen, etcetera. Op 22 mei werden op last van de Officier van Justitie te Amsterdam, Mr. R.W.M. Cremers, in een tiental winkelbe drijven aldaar meer dan 3.000 speelfilms op video-banden door de politie in beslag genomen. De leden filmverhuurders werden in de gelegenheid gesteld hun rechten op deze films aan te tonen, teneinde de, ook inter nationaal, steeds toenemende filmpiraterij een halt te kunnen toeroepen. Het stemt tot voldoening, dat de justitiële autoriteiten in Nederland geleidelijk meer aandacht aan de bestrijding van deze vorm van piraterij besteden, welke bestrijding een permanente gecoördineerde aanpak vereist van alle betrokkenen: auteursrechthebbenden, justitie en belan genorganisaties. Op 30 oktober deed de Hoge Raad uitspraak in de proef processen die de Bond en een aantal Amerikaanse film maatschappijen ongeveer vijf jaar geleden zijn begonnen. Deze processen zijn gevoerd met de bedoeling zekerheid te krijgen over de vraag, of de doorgifte van filmuitzendin- gen door de kabelnetten in ons land als een afzonderlijke openbaarmaking in de zin van de Auteurswet is aan te merken. Het is verheugend, dat de Hoge Raad deze vraag in het verslagjaar bevestigend heeft beantwoord, zodat de kabelnetexploitanten eerst de auteursrechten zullen moeten verwerven, alvorens zij films via de kabel uitzen den. Om een nieuwe situatie van rechtsonzekerheid te voorkomen, zal er in het komende jaar naar worden gestreefd voor de doorgifte van films via de kabel te ko men tot een landelijke regeling die alle kabelnetten en alle films zal omvatten. Verder moge worden verwezen naar hetgeen hierover in het Bondsjaarverslag wordt vermeld. Een verschijnsel dat zich in het verslagjaar steeds sterker manifesteerde, was de kabeltelevisie-piraterij, waarbij vooral in de Randstad door zogenaamde piratenzenders na afloop van de normale televisie-uitzendingen speel films, waaronder vaak de nieuwste bioscoopfilms, op het kabelnet werden vertoond. Het is evident, dat door deze onrechtmatige filmuitzendingen enorme schade is toege bracht aan het film- en bioscoopbedrijf. Dat ook het aspect van de werkgelegenheid in de be drijfstak in het geding was, bleek onder meer uit het besluit van twee bioscoopondernemingen in Amsterdam om voorlopig de nachtvoorstellingen te staken. Een aantal Amerikaanse filmmaatschappijen, verenigd in de Motion Picture Export Association, spanden een kort geding aan tegen B.V. Kabeltelevisie Amsterdam, waarbij zij onder meer stelden dat de kabeltelevisie onrechtmatig handel de door niet te verhinderen, dat piraten door middel van dit net inbreuk pleegden op haar auteursrechten. De vice- president van de arrondissementsrechtbank te Amster dam, Mr. B. J. Asscher wees de eis evenwel af. Op 17 september vernietigde het Gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep het vonnis van de vice-president van de Rechtbank. Het Hof stelde zich op het standpunt, dat er sprake was van een afzonderlijke openbaarmaking en dat de doorgifte van piratenfilms een inbreuk betekende op het auteursrecht. Op grond van deze uitspraak diende het Amsterdamse kabelnet zich met ingang van 8 oktober te onthouden van doorgifte van piratenuitzendingen van films van de betrokken filmmaatschappijen. B.V. Kabelte levisie Amsterdam bleek echter alleen bereid voor films van de genoemde maatschappijen de knop om te draaien en niet voor alle andere films. Er moest derhalve opnieuw een kort geding aangespannen worden tegen het Amster damse kabelnet, toen dit geen gevolg gaf aan de somma tie van de Bond zich te onthouden van de doorgifte van al le films, waarop de bij de Bond aangesloten filmproducen ten en filmverhuurders rechten hadden. Geheel in de lijn van het arrest van het gerechtshof besloot de vice- president van de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank, Mr. B. J. Asscher, bij vonnis in kort geding op 22 ok tober conform de eis van de Bond c.s. In de maand november diende voorts zowel een kort ge ding in Den Haag tegen de Leidse centrale antenne inrichting als in Haarlem tegen de CAI aldaar. In beide ge vallen werden de exploitanten van de CAI door de recht bank bevolen binnen een bepaalde termijn voorzieningen te treffen die het doorgeven van speelfilms via piratenzen ders onmogelijk moesten maken. Als gevolg van deze voor de Bond gunstige uitspraken zegden de exploitanten van de kabelnetten in Hilversum, Leeuwarden en Tiel toe aan de sommatie van de advo caat van de Bond, Mr. D. H. M. Peeperkorn, gevolg te ge ven en de centrale antenne-inrichting af te sluiten, wan neer piraten daarop een speelfilm zouden vertonen. Tegen het einde van het verslagjaar waren met een aan tal CAI-exploitanten besprekingen gaande teneinde te ko men tot een voor alle betrokken partijen bevredigende oplossing. Ledenmutaties en personalia De heer P. Silvius trad in het verslagjaar af als voorzitter van de Afdeling Filmverhuurders. De heer Silvius heeft zich sedert 1977 ais voorzitter zeer verdienstelijk ge maakt voor de afdeling en bij uitstek op velerlei gebied de bedrijfsbelangen behartigd, ongeacht zijn eigen zeer drukke zakelijke beslommeringen. Hij vervult thans nog andere functies in diverse Bondscolleges. Op deze plaats zij hem voor zijn werkzaamheid hulde gebracht. Wegens beëindiging van de exploitatie in het kader van het Bondslidmaatschap werd filmverhuurkantoor Bert Haanstra Films B.V. uit het Bedrijfsregister uitgeschre ven. Het aantal filmverhuurkantoren daalde hierdoor van 34 tot 33. Op 6 november woonde een groot aantal genodigden op Kasteel De Hooge Vuursche een afscheidsreceptie bij van de heer P. M. Buis, directeur van B.V. Polygoon en B.V. Spiendal Film, die wegens pensionering zijn werk zaamheden in het film- en bioscoopbedrijf beëindigde. Namens H.M. De Koningin,reikte Mr. Pieter van Vollenho- ven de versierselen en de oorkonde uit, behorende bij de

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 49