bioscooprecette van de nationale film maakte 12,5% uit van de totale Nederlandse bioscoopre cette, wat een opvallend goed resultaat is, wanneer men in aanmerking neemt, dat de nationale film omstreeks 3% levert van het totale filmaanbod in ons land. Zoals gebruikelijk hebben enkele speelfilms in zeer grote mate bijgedragen tot het aandeel van de Nederlandse films in het geheel van de bioscooprecettes. Gezien de hoge produktiekosten zijn de risico's zelfs ook voor dit soort topfilms groot. Wil de nationale hoofdfilmproduktie in kwantitatief en in kwalitatief opzicht op een verantwoord peil kunnen functioneren, dan is de voortzetting van het stelsel van steunmaatregelen dat de rijksoverheid en het Nederlandse filmbedrijfsleven heb ben getroffen, onontbeerlijk. De verslechterde economische omstandigheden vergroten de risico factor voor het filmbedrijfsleven. De afhankelijkheid van de overheidssubsidiëring is derhalve groter dan ooit en de overheid, die zichzelf de nodige beperkingen heeft op te leggen, dient daarmede bij het afwegen van belangen terdege rekening te houden. Een restrictief filmbeleid van de overheid betekent een verbreking van de continuïteit, die zowel naar aantal films als naar activiteit in creatief en industrieel opzicht is bereikt. Het gaat dan niet om het simpele feit, dat een of meer projecten niet meer voor subsidië ring in aanmerking komen, het gaat dan om een wezelijke en blijvende aantasting van de structuur van de nationale film met alle consequenties hiervan voor het film- en bioscoopwezen in ons land als geheel. De ontwikkeling van de nieuwe audiovisuele technieken gaat intussen voort, waarbij in het bijzon der video-exploitatie, kabeltelevisie en sateliettelevisie dienen te worden vermeld. De vraagstuk ken die deze technieken voor het film- en bioscoopbedrijf meebrengen, zijn gecompliceerd en ver scheiden. Er zijn de voordelen van nieuwe filmexploitatiemogelijkheden, van welke voordelen in de eerste plaats de filmproducenten en in de tweede plaats de filmdistributeurs profiteren. Voor de bi oscoopexploitatie is er sprake van extra concurrentie. De nadelige gevolgen kunnen, waar moge lijk, worden beperkt door ten behoeve van de traditionele filmmarkt, de bioscoop, protectietermij- nen vast te stellen, waarbinnen de exploitatie via het nieuwe technische systeem niet zal plaats vinden. Ook dan kan niet worden voorbijgegaan aan het feit, dat er een element van concurrentie zal optreden. Veel zal afhangen van de mogelijkheden die kabeltelevisie in ons land zullen worden geboden. Zal er bijvoorbeeld een vorm van pay-tv komen? Mocht pay-tv in ons land worden geïntroduceerd, dan is het van essentieel belang, dat het Nederlandse filmbedrijf hierbij een primaire rol gaat spelen wat de filmvoorziening betreft. Langs deze weg zijn ook passende regelingen te treffen teneinde te voorkomen, dat de exploitatie van een film in de bioscopen gedurende zijn eerste roulement wordt doorkruist. Voor het overige is de filmexploitatie in haar onderscheiden aspecten door haar deels grensoverschrijdend karakter een internationale aangelegenheid, hetgeen ook een internationale benadering van de problemen die zich bij de exploitatie van filmrechten kunnen voordoen, noodza kelijk maakt. Bij een beschouwing van de toekomstige filmexploitatiemogelijkheden zijn wij normaal uitgegaan van legale rechtssituaties. Zo normaal blijkt dit overigens niet te zijn. De vereenvoudigde filmpro- duktiemethoden die in het kader van de nieuwe audiovisuele media worden toegepast, brengen als mondiaal verschijnsel een enorme piraterij mee. Ons land wordt hiervoor bepaald niet gespaard. Er is een omvangrijke handel in illegale videobanden, waarover de piraten beschikken hetzij via import, hetzij door middel van een onrechtmatige reproduktie hief te lande van speelfilms. De bestrijding van deze vorm van filmpiraterij vergt veel tijd, geld en geduld. Het is in de eerste plaats van belang de medewerking van justitie en politie te verkrijgen om deze malafide praktijken een halt toe te roepen. Het is de taak van onze organisatie om in samenwerking met de legale distribu-

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 4