56 delingen voor prolongatie in aanmerking komen is in bespreking gebleven; de herhaalde problemen met de omzet-enquette die er ook dit jaar toe leidden dat voor het einde van het jaar de zo belangrijke gegevens niet beschikbaar wa ren. Het bestuur voelt zich daardoor, zeker onder de huidige omstandigheden in zijn werkzaamheden sterk gehandicapt. In het laatste kwartaal zijn op grond van publicaties en mededelingen van de kant van de leden, schriftelijk klach ten aanhangig gemaakt bij de Ministeries van Economi sche Zaken, Onderwijs en Wetenschappen en Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk over concurrentie vervalsende aktiviteiten door geheel of gedeeltelijk ge subsidieerde instellingen respectievelijk door de overheid zelf. Deze stappen leidden tot een aantal gesprekken en een uitvoerige briefwisseling. Per het einde van het ver slagjaar was de zaak nog op verschillende fronten in be handeling. Ook binnen de stuurgroep AV-media van CRM werd door de afdelings-vertegenwoordigers zoveel mogelijk tegen gas gegeven op plannen die niet strookten met de afde- lingsbelangen. Ook hier duurde per eind 1981 de 'strijd' nog voort. Uit het vorenstaande moge blijken dat er heel wat onafge maakte zaken zijn die ook in het komende jaar het bestuur ongetwijfeld veel werk zullen bezorgen. Manifestaties De manifestatie Opdrachtfilm 1981 vond dit jaar weer plaats in 's-Hertogenbosch en wel op 17 juni. De be langstelling voor deze gebeurtenis die voor de tiende maal werd gehouden was zeer bevredigend te noemen. De organisatie was ook nu in handen van Stichting Audio visuele Manifestaties (SAM), waarin ook onze afdeling is vertegenwoordigd. Er werden in drie zalen 29 films ver toond terwijl in een vierde zaal een tweetal voordrachten zijn gehouden door Mr. J. den Hertog, afdeling PR en Voorlichting van Thomassen Drijver/Verblifa enerzijds en Bert Kroon, van Toonder Multifilm Geesink Produktie anderzijds over respectievelijk de productie en het ge bruik van opdrachtfilms alsmede over het kostenaspect van AV-producties. Deze voordrachten vielen bij het pu bliek zeer in de smaak. Een verdere vernieuwing bij deze jaarlijks terugkerende manifestatie was het feit dat de films in een programma boekje als via dia's tussen verschillende films, vergezeld gingen van een opgave van de productiekosten ingedeeld in een aantal prijscategorieën. Deze extra service werd naar later van verschillende kanten is gebleken, door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Het ligt dan ook in de bedoeling van de SAM om op de ingeslagen weg voort te gaan. De Prix d'Amsterdam werd tenslotte toegekend aan de film 'Three in one', vervaardigd door Pim Korver in op dracht van Smit Tak Internationaal Bergingsbedrijf en de SAM-prijs ging naar de film 'De Kern van Dodewaard', vervaardigd door Carillonproducers in opdracht van de gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland. Binnen de Stichting AVOC (Stichting Audiovisueel Organi satie Comité) werd gesproken over een eventuele gewij zigde deelname van de software sektor aan de ten toonstelling Mediavisie 1983. Onzerzijds was namelijk te kennen gegeven dat de ervaringen van 1981 gecombi neerd met die van 1979 geen aanleiding gaven om nog maals met een stand aan deze tentoonstelling deel te ne men. Wel was het congres-programma interessant, waarin ditmaal door Bert Kroon onder flinke belangstel ing over produktie-butgetten is gesproken. Per einde van het jaar was nog niet bekend of en zo ja op welke wijze de software sektor zich eventueel bij de eerstvolgende ten toonstelling zal manifesteren. Sociale aangelegenheden In de Sociale Commissie voor het Laboratoriumbedrijf de den zich enige mutaties voor doordat de heer J. C. Eek hout werd vervangen door Mr. J. C. Wouters (Cine- centrum) en de heer A. H. A. de Groot door de heer B. Mens. Mr. H. C. Bitter bleef optreden als voorzitter en de heer C. Treffers als commissielid. Als secretaris fungeer de ook dit jaar de heer L. Claassen. De Commissie kwam slechts enkele malen in vergadering bijeen hetgeen leidde tot een klein aantal verbeteringen in de CAO-regelingen. Wegens de minder goede gang van zaken bij de laboratoria konden namelijk geen kostenver hogende faktoren worden aanvaard en de werknemersor ganisatie had daarvoor begrip. Wel werd in de loop van het jaar geprobeerd om, aan de hand van eerder gemaakte berekeningen, te komen tot gewijzigde loontabelien gekoppeld aan een herziene functie-indeling. De betrokken werkcommissie slaagde er niet in om vóór het einde van het verslagjaar met werkba re voorstellen ter tafel te komen. Ten aanzien van de CAO-regelingen moge verder worden verwezen naar het geen dienaangaande in het Bondsjaarverslag wordt ge rapporteerd. Verder is tegen het einde van het verslagjaar gestart met het al vele jaren in de pen zijnde sociaal overleg op het gebied van de filmproduktie. Door de NBF is geprobeerd dit overleg te koppelen aan het eerder genoemde medewerkers-kontrakt van deze vereniging maar dit werd zowel door de afdeling AV-produktie als door de afdeling Speelfilmproducenten, die ook bij het overleg was betrok ken, van de hand gewezen. De eerste werkvergadering tissen werkgevers (producenten) en werknemersgedele geerden (Kunstenbond FNV) vond plaats juist na het ver strijken van dit verslagjaar, namelijk in januari 1982. Produktie Volgens de beschikbare gegevens is het aantal geprodu ceerde korte films ten opzichte van het jaar 1980 onge veer gelijk gebleven. Dit wil zeggen dat er omstreeks 60 nieuwe opdrachtfilms tot stand kwamen alsmede 25 'Postbus-51-spots' en 13 modificaties van bestaande spots. Hoe dit gesteld is ten opzichte van band/dia- respectieve lijk video-produkties is niet bekend maar de indruk bestaat dat de belangstelling voor deze beide media gestaag toe neemt zonder dat dit de omvang van de filmproduktie noe menswaardig schaadt. De elders in dit verslag bedoelde uitbreiding van de afdeling zou er zeker toe leiden dat de produktie-omvang aanzienlijk toeneemt, hetgeen het ge wicht van de afdeling in overleg-situaties met de overheid en anderen, ongetwijfeld zeer ten goede zou komen. Er zijn ook dit jaar ruim 800 nieuwe en aangepaste t.v.- commercials vervaardigd waarvan blijkens de STER- gegevens het buitenlandse deel iets afnam.

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 53