58 het gehele verslagjaar gelopen en de cursus van januari 1981 liep gedurende drie kwartalen van het verslagjaar, alsmede gedurende één kwartaal van het volgende ver slagjaar. Eerstgenoemde cursus eindigde met 40 deelne mers en de beide andere cursussen telden respectievelijk 24 en 22 deelnemers. Voor de cursus die in september 1981 van start zou gaan, hadden zich per het einde van het verslagjaar slechts 9 gegadigden laten inschrijven. Na de stijgende belangstelling voor eerdere cursussen, was dit een teleurstellende ervaring. Weliswaar is het zo dat zich na het begin van de cursus nog een aantal deel nemers plegen aan te melden, maar de start van septem ber 1981 werd wel als een merkwaardige ontwikkeling be schouwd. Later is hierin de nodige verbetering gekomen. De C-cursus is van start gegaan op 9 september 1980 met 23 deelnemers en werd begin juni 1981 voltooid. Tus sentijds zijn er slechts 4 deelnemers afgevallen. Van de resterende 19 cursisten hebben er 14 met goede tot zeer goede resultaten aan de vier tussentijdse tentamens, waaronder een practicum, deelgenomen, hetgeen bete kent dat zij zonder eindexamen het C-diploma hebben ge kregen. De overige 5 cursisten moeten in september van het volgende verslagjaar nog een mondeling of schriftelijk tentamen overdoen om te kunnen slagen. Er zijn geen kandidaten afgewezen. Verder is op 17 februari 1981 een vernieuwde cursus Elektrotechniek van start gegaan met 27 cursisten. Hier zijn later nog 11 cursisten bijgekomen. Het betreft een vereenvoudigde uitgave van de voorheen op dit terrein gebruikte lessen, waarin de onderwerpen Elektrotechniek en Voorschriften Elektrotechniek (NEN 1010) worden behandeld. Na het opdoen van de nodige ervaring met deze cursus, zal worden bezien of er aanleiding bestaat deze cursus op bepaalde punten aan te vullen, te verduidelijken of zelfs te bekorten. Blijkens het binnengekomen correctiewerk dat werd behandeld door de heer J. H. van Peursem, werd, al thans in hoofdzaak, aan de verwachtingen voldaan. Examens Op 16 december 1980 zijn in Amsterdam de gebruikelijke operateursexamens afgenomen. De belangstelling was groter dan in de voorgaande jaren, namelijk 72 tegen 66 in 1979, respectievelijk 62 in 1978 en 57 in 1977. Ruim 71 van de kandidaten is geslaagd tegen circa 60% in 1979. Voor het examen ter verkrijging van het Praktijk Certifi caat waren 45 gegadigden, tegen 52 in 1979 en voor de vakken ter verkrijging van het diploma A/B waren 25 ge gadigden, tegen 13 in 1979. Er werden 38 Praktijk Certificaten behaald, 6 diploma's A en 5 diploma's B. Van de 72 kandidaten zijn er 3 niet verschenen en moesten er 20 geheel of gedeeltelijk worden afgewezen. Vooruitzichten De laatste jaren was er sprake van een langzame stijging van het aantal cursisten, maar dat heeft zich dit jaar merkwaardigerwijs niet voortgezet. De terugloop was weliswaar gering, maar toch aanwezig. Mede onder invloed van tijdens CAO-onderhandelingen geuitte verlangens om de kwaliteit van het technisch bio scooppersoneel te verbeteren, bestond het voornemen om te geraken tot de herziening van een aantal praktijk lessen. Gelet op de ervaringen die destijds bij het sa menstellen van het handboek der bioscooptechniek zijn opgedaan, zal voor dit doei waarschijnlijk een kleine re dactiecommissie worden samengesteld, die in de eerste plaats moet bezien welke delen van de bestaande tekst van de cursus aangevuld, respectievelijk vervangen moe ten worden. De wijze waarop dit moet gebeuren is dan het volgende onderwerp. Per einde van het verslagjaar was deze commissie nog niet geformeerd. Bij een totaal operateursbestand dat in de loop der jaren als gevolg van de voortschrijndende automatisering is geslonken tot 400 a 450 personen, ligt het niet voor de hand dat het jaarlijkse aantal cursisten in de naaste toe komst spectaculair zal stijgen. Daarin kan alleen verande ring komen als de eisen van vakbekwaamheid inderdaad zouden worden opgevoerd, in welk geval immers een aan vullende opleiding nodig zou worden. Of de tijdsomstan digheden zich hiervoor thans lenen, blijft vooralsnog een open vraag. De beslissing daarover zal elders moeten val len. L. Claassen, Secretaris

Jaarverslagen | 1981 | | pagina 55