nieuwe Kabinet werd omgedoopt in Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, liet voor 1982 een bedrag zien van f 5.261.000,— ten behoeve van de Stichting Productiefonds voor Nederlandse Films (1981 f5.194.000,-). Een geringe stijging dus ondanks de allerwe- ge om zich heen grijpende bezuinigingen. Maar de Kamer verstoorde deze illusie door in een later stadium f 500.000,van deze post af te trekken! Jeugdfilms Er zijn dit jaar 2 nieuwe jeugdfilms in première gegaan, te weten: 'Billie Turf, haantje de voor ste' op 8 juli, zijnde de 30ste film van Rex Film, alsmede 'Knokken voor twee' op 18 de cember, zijnde een produktie van Castor Films en wel haar zesde in successie. Het aantal bezoekers aan Nederlandse jeugd films liep flink terug en wel van 284.390 in 1981 naar 194.655 in 1982, onder andere als gevolg van het feit dat enige films over de aan loopsuccessen heen waren. Bij dit aantal be zoekers waren maar liefst 28 jeugdfilms be trokken, waarvan sommige meer dan 10 jaar oud waren. Vastgesteld kon worden dat de film 'De avonturen van Dik Trom' in 1982 maar liefst 25 jaar achtereen had gelopen! Productiefonds Het Bestuur van de Stichting Productiefonds voor Nederlandse Films bestond in het ver slagjaar uit de heren A. Koolhaas, voorzitter, J. Th. van Taalingen, secretaris, Dr. A. G. van Deelen, M. Gerschtanowitz, J. Nijland en R. Orthel. Tegen het einde van het jaar trad de heer M. Gerschtanowitz af; de heer J. van Willigen volgde hem op. Van het secretariaat maakten deel uit Mej. C. A. Krietemeyer en de heren L. Claassen, A. M. A. de Haan en H. J. A. Tijssen. Andere films Spraken wij voorheen in deze rubriek steeds uitsluitend van het terrein van de korte film, thans moet dit worden: av-produkties, omdat het aantal video- en band/diaprodukties ook dit jaar weer flink toenam. Dit neemt niet weg dat volgens de beschikbare gegevens het aan tal filmprodukties dat in opdracht werd ge maakt goed op peil is gebleven. Weliswaar stonden ook nu de produktiebudgetten onder druk, maar is gezien de moeilijke economi sche omstandigheden, alleszins begrijpelijk. De totale omzet in de av-sector, waarvan een deel zich buiten onze organisatie afspeelt, is volgens de beschikbare taxaties gestegen tot circa 100 miljoen gulden. Dit gebeurde moge lijk mede onder invloed van rapporten van Economische Zaken en andere instellingen die de av-produktie-industrie als groeisector bestempelen. Uiteraard hopen wij gaarne dat deze voorspellingen juist zullen blijken te zijn. Blijkens de beschikbare gegevens zijn er ook dit jaar circa 60 nieuwe opdrachtfilms gereed gekomen, alsmede 29 CRM-films en 27 zoge heten 'Postbus 51-spots', benevens 11 modifi caties van bestaande spots. Op het terrein van de tv-commercials was er ook in 1982 geen sprake van zendtijduitbrei ding, waardoor het totaal aantal nieuwe en aangepaste tv-commercials zich rond de 800 stuks bleef bewegen. De produktie-omzet wordt geraamd op f 15.000.000,tegen cir ca f 13.500.000,— in 1981. Tenslotte kan nog worden aangetekend dat op de Rijksbegroting van CRM voor 1982 ten gunste van de vervaardiging van korte kunst zinnige en culturele films een subsidie was op gevoerd van 3.350.000,tegen f 2.900.000,in het voorgaande jaar. Ook hier werd door de Kamer later f 500.000, op bezuinigd Het in 1981 aangekondigde filmfonds voor korte films dat de werkzaamhe den van het Ministerie op het terrein van de korte film, waaronder ook de lange 16 mm- films zijn te verstaan, grotendeels zou moeten overnemen, kwam in het verslagjaar niet tot stand. Tegen het einde van het jaar werd aan gekondigd dat de nieuwe streefdatum 1 juli 1983 was geworden. Wel verschenen er ontwerp-statuten en kregen de betrokken or ganisaties en instellingen gelegenheid om daarop kritiek te leveren. Voor zover bekend is hiervan op ruime schaal gebruik gemaakt. Internationale activiteiten Dit jaar is voor de tiende maal tijdens de inter nationale filmmarkt in Cannes acte de présen- ce gegeven met een Nederlandse stand die 12

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 11