Televisie en andere audiovisuele technieken Het aantal geregistreerde televisietoestellen bedroeg per 1 oktober 1982 4.350.121 tegen 4.294.453 ultimo 1981. Deze cijfers wijzen er op, dat de markt verzadigd raakt. Ook gedu rende deze verslagperiode heeft er overleg plaatsgevonden tussen de N.O.S. en de Ne derlandse Bioscoopbond met betrekking tot het gentlemen's agreement. Nadrukkelijk is door de Nederlandse Bioscoopbond de kwets bare positie van het filmbedrijfsleven naar vo ren gebracht. Deze positie wordt onnodig ge schaad, wanneer in het weekend en geduren de de feestdagen een vloed van films de huis kamers zou bereiken. Verwacht mag worden, dat een consensus in de verslagperiode 1983 wordt bereikt. De Nederlandse Bioscoopbond heeft weer een aantal processen moeten voeren met be trekking tot de kabeltelevisiepiraterij. Krach tens een beschikking van 25 mei 1982 hebben de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat aan machtigingshouders van col lectieve antenne-inrichtingen een verbod op gelegd onder meer om televisieprogramma's door te geven of over te brengen, welke door middel van zendinrichtingen worden aangebo den door personen of instellingen die daartoe niet bevoegd zijn. De Nederlandse Bioscoop bond is van mening, dat dit verbod geldt voor doorgifte van illegale uitzendingen zowel tij dens, als na afloop van de programma's van de legale zendgemachtigden. Een straf aan- schrijvingsbeleid van de Bondsadvocaat, Mr. D.H.M. Peeperkorn, had tot gevolg, dat vele machtigingshouders van centrale antenne inrichtingen deze mening deelden. Het bleek niet mogelijk Kabeltelevisie Amsterdam te overtuigen. Er restte de Bond dus niet anders dan een proces tegen Kabeltelevisie Amster dam te beginnen, waarvan de afloop eerst in het verslagjaar 1983 aan de orde zal komen. Zoals in het verslagjaar 1981 al is aangestipt, maken de audiovisuele technieken een storm achtige ontwikkeling door. Dit heeft bepaald repercussies op het fenomeen film. Na een aanvankelijk schuchter begin is een duidelijke toename te noteren van het aantal video apparaten bij particulieren. Het zal niemand verbazen, dat dit tot gevolg heeft gehad, dat de markt werd overstroomd met illegale vi deotapes. In de huidige maatschappij moet men kennelijk leren leven met een lossere op vatting betreffende het mijn en dijn. Toen ech ter geconstateerd werd, dat 60 tot 70% van de videotapes berustte op illegaal verkregen kopieën werd besloten tot ingrijpen. De Ne derlandse Bioscoopbond (N.B.B.), de Motion Picture Export Association of America (M.P.E.A.A.), de Nederlandse Vereniging van Videoproducenten en -distributeurs (N.V.V.D.), de Stichting Stemra, de Nederlandse Vereni ging van Producenten en Importeurs van Beeld- en Geluiddragers (N.V.P.I.) en de Ne derlandse Omroep Stichting (N.O.S.) besloten de Stichting Video Veilig op te richten met als voornaamste doel het bestrijden van onrecht matige exploitatie van filmwerken en andere audiovisuele werken door middel van video banden en het te dien einde behartigen van de gemeenschappelijke belangen van de exploi tanten van die werken, met name van haar aangeslotenen, in het bijzonder door het hand haven, bevorderen en verkrijgen van een af doende juridische bescherming van de rech ten en belangen van die exploitanten, alles in de ruimste zin des woords. Sinds die tijd- zijn al enige opmerkelijke suc cessen geboekt. De tot op heden door de Stichting gevoerde acties hebben in ieder ge val duidelijk gemaakt, dat de wetenschap die momenteel bij de Stichting aanwezig is doet vermoeden dat nog pas het topje van de ijs berg bekend is. Bij de Stichting heerst echter de overtuiging, dat door het opvoeren van de acties de illegale videocriminaliteit tot een ac ceptabel niveau'is terug te dringen. Belangrijk zal zijn dat Justitie en Economische Zaken be reid zijn de wetgeving op dit punt drastisch te herzien, zoals in enige andere landen al is ge schied (o.a. in de Verenigde Staten en Enge land). 16

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 15