42 voorbeeld de termijn van leverantie aan de televisie. De verhuurder is in dit geval niet meer de rechthebbende op de film en kan dan ook niet meer verantwoordelijk worden gesteld voor een filmleverantie aan de televisie binnen de hiervoor geldende 40 maanden-termijn. Het Hoofd bestuur achtte het van veel belang, dat de onderhavige termijnen strikt in acht werden genomen, gelet op deze voor de bedrijfstak zeer essentiële regelingen en het stel de daarom voor de filmverhuurder in het onderhavige ge val te verplichten zich in ieder geval de contractuele ze kerheid te verschaffen, dat ook na de afloop van het licen tiecontract geen levering binnen de gestelde termijnen aan niet-leden zou plaatsvinden. De ledenvergadering kon zich met dit voorstel verenigen. Filmhuurschuld-Commissie De Filmhuurschuld-Commissie bestond tot 20 juli uit de heren J. Arkenbout, A. J. J. Duyvesteyn en P. Silvius. Als secretaris fungeerde de heer A. C. Nieuwland. Mevrouw S. H. Dilg-Timmermans fungeerde als uitvoerend secreta ris. De Commissie verzond het grote aantal van 695 somma ties (tegen 438 in 1981) tot het inzenden van recettesta- ten of het betalen van de verschuldigde filmhuur. In 21 ge vallen werd de straf van uitsluiting toegepast, welke steeds onmiddellijk werd ingetrokken, nadat de betrokken bioscoop-exploitant aan zijn verplichtingen had voldaan. Aan het einde van het verslagjaar bestond de Filmhuur schuld-Commissie uit de heren J. Arkenbout, H. N. de Haan en R. Wijsmuller. Raportering terzake van aanvragen bij de Commissie Nieuwe Zaken Ook in het afgelopen jaar werd het Bestuur betrokken bij de behandeling van aanvragen voor de vestiging van nieu we bioscopen, ingediend bij de nieuwe zakencommissie. Ten aanzien van vijf aanvragen, waarbij toestemming werd gevraagd tot het gaan exploiteren van in totaal ze ven bioscopen, werd een positief advies uitgebracht aan de Commissie Nieuwe Zaken. Ten aanzien van een aan vrage voor een bioscoop in Arnhem was het Bestuur van oordeel, dat de aanvraagster in aanmerking diende te ko men voor plaatsing op de Lijst van Geen Bezwaar. Met be trekking tot een aanvrage voor zes bioscopen in één com plex te 's-Hertogenbosch bracht het Bestuur een negatief advies uit. De Commissie Nieuwe Zaken verleende voor drie van de zes aangevraagde zalen toestemming. In ho ger beroep, ingesteld door aanvraagster, de andere plaat selijke exploitante alsmede het Dagelijks Bestuur van de Afdeling Bioscoopexploitanten, verklaarde de Commissie Beroep Nieuwe Zaken de beslissing nietig en wees de zes bioscopen in totaliteit af. Met betrekking tot de collectieve filmtransportregeling deden zich in het algemeen weinig problemen voor en kan worden gesteld dat, gelet op het omvangrijke aantal han delingen dat wordt verricht tijdens het wekelijkse gecom pliceerde filmtransport, het aantal fouten zich tot een mi nimum beperkt. Ook dit jaar werd weer de brochure 'Wordt Verwacht' uit gereikt, die een overzicht geeft van de films die in het toen komende seizoen door de leden-filmverhuurders zouden worden uitgebracht. De uitreiking vond plaats op 13 oktober in de Wintertuin van het Mirandapaviljoen te Amsterdam. Een voorstel van het Bestuur om het al jaren geprolon geerde Bedrijfsbesluit Tweede Monopole- en Re- Issuerechten te verlengen en wel tot 1 juni 1984, werd door de jaarlijkse ledenvergadering met algemene stem men aangenomen. Het besluit is binnen reglementaire termijn ter kennis gebracht van het Hoofdbestuur. Enige malen werd op verzoek van leden-filmverhuurders een waarschuwing gericht tot de overige collega's om vooralsnog niet in te gaan op de aanbieding van bepaalde distributierechten, hangende de moeilijkheden, die waren ontstaan tussen eerstbedoelde leden en de buitenlandse producenten. Op de jaarvergadering van de Afdeling op 2 juni werd tij dens een bespreking aangaande de video-piraterij, door de heer B. H. Wilton bekend gemaakt dat de nieuw opge richte Nederlandse Vereniging van Videoproducenten en -Distributeurs, welke vereniging de piraterijbestrijding ter hand zou gaan nemen, formulieren zijn opgesteld, waar mee de buitenlandse producent aan zijn Nederlandse filmverhuurder volmacht verleent om namens hem juridi sche stappen te ondernemen ingeval er sprake zou zijn van inbreuk op auteursrechten. Er werd de leden voorts door de heer Wilion, in zijn functie van secretaris van de genoemde vereniging, verzocht ook bestaande contrac ten aan te vullen met een dergelijk machtigingsformulier. In het verslagjaar gaven vele exploitanten van kabelnet ten gehoor aan het verzoek van de Bondsadvocaat, Mr. D. H. M. Peeperkorn, om voorzieningen te treffen die moeten resulteren in stopzetting van de doorgifte van speelfilms via piratenzenders. Voorts werden krachtens een beschikking van 25 mei 1982 door de Minister van C.R.M, en de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat de machtigingshouders en de collectieve antenne inrichtingen (C.A.I.'s) verboden onder meer programma's door te geven of over te brengen, welke door middel van zendinrichtingen worden aangeboden door personen of instellingen die daartoe niet bevoegd zijn. Verder moge worden verwezen naar hetgeen hierover in het Bonds jaarverslag wordt vermeld. Diverse Onderwerpen Aan de leden is wederom opgaaf gedaan van de omzet- percentages der kantoren, geldende per 1 juli 1982, zulks met het oog op het eventueel opstellen van lijsten met voorkeurskandidaten en het stemmen op toekomstige le denvergaderingen. Voorts werd aan de leden toegezonden het jaarlijks over zicht van de stand der licentie-contracten, afgesloten door de zelfstandige filmverhuurkantoren in 1981. Ledenmutaties en personalia In het aantal filmverhuurkantoren kwam in het verslagjaar geen verandering. De Afdeling nam op passende wijze af scheid van haar oud-voorzitter en -bestuurslid, de heer P. Silvius, die zich in verband met de beëindiging van zijn werkzaamheden in onze bedrijfstak in het verslagjaar te rugtrok uit de diverse colleges, waarin hij zitting had. In een buitengewone ledenvergadering op 20 juli werd in Hotel Residence te Vinkeveen door verscheidene spre-

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 43