Afdeling Speelfilmproducenten 43 kers in lovende bewoordingen afscheid genomen van de heer Silvius, waarbij hem enige welverdiende attenties werden overhandigd. Met voldoening moge voorts aan dacht worden geschonken aan het feit, dat de heer Silvius op de Bondsvergadering van 22 juni werd benoemd tot erelid van de Nederlandse Bioscoopbond. De heer Silvius heeft de Bond gedurende vele jaren in tal van functies op voorbeeldige wijze gediend, ongeacht zijn eigen zeer drukke zakelijke beslommeringen en terecht de erkente lijkheid van de leden verdiend, welke door deze benoe ming tot uiting werd gebracht. De heer B. H. Wilton trad in het verslagjaar eveneens af, na sedert 1975 te hebben gefunctioneerd als bestuurslid en in het verslagjaar als vice-voorzitter van de Afdeling. De heer Wilton vervulde daarnaast nog andere functies in diverse Bondscolleges. Op deze plaats zij hem voor zijn werkzaamheid hulde gebracht. Op 9 juli overleed op 68-jarige leeftijd de heer J. J. ter Lin den. De heer Ter Linden was kort na de oorlog directeur van het filmverhuurkantoor N.V. City Film en functioneer de in die tijd tevens als bestuurslid van de Bedrijfsvereni ging Filmverhuurders. Nadien bewoog hij zich op het ge bied van de filmproduktie en was onder andere produktie- leider van de film 'Ciske de rat'. De heer Ter Linden werd op 14 juli begraven op de R.K. begraafplaats Buitenvel- dert te Amsterdam. Op 20 september overleed het erelid van onze organisa tie, de heer D. J. van Leen, op de leeftijd van 76 jaar. Al voor de oorlog exploiteerde de heer Van Leen het film verhuurkantoor Centrafilm, welk kantoor hij vooral na de oorlogsjaren tot grote bloei heeft gebracht. Hij exploiteer de daarnaast enige bioscopen te Dordrecht en Amster dam. De heer Van Leen is vele jaren actief bij de gang van zaken in het film- en bioscoopbedrijf betrokken ge weest en heeft sedert 1945 tal van functies in de Neder landse Bioscoopbond vervult. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Vooruitzichten De in het verslagjaar sterk gedaalde bezoekcijfers heb ben bewezen hoe gevoelig het film- en bioscoopbedrijf reageert op ongunstige omstandigheden, ondanks de toe name van de bioscoopaccomodatie in den lande. De Af deling Filmverhuurders is er evenwel van overtuigd, dat de filmprodukten in het komende seizoen de belangstel ling van het publiek zullen trekken, hetgeen moge blijken uit de gestegen bezoekcijfers van de eerste maanden van het nieuwe jaar. A. C. Nieuwland, Secretaris Er zijn gedurende het verslagjaar drie ledenvergaderin gen gehouden en vier bestuursvergaderingen. In de jaar vergadering van 12 maart werd het bestuur dat tot dus verre uit drie personen bestond, aangevuld, zodat het vol ledige bestuur nadien was samengesteld uit de heren R. P. Houwer, voorzitter, F. Rademakers, vice-voorzitter, J. Stelling, penningmeester, F. Rasker en W. Verstappen. Als secretaris fungeerde de heer L. Claassen. Het ledental van de afdeling steeg van 13 tot 17 als ge volg van toelating tot het Bondslidmaatschap van Scorpio Verstappen Films B.V., Cine/Vista B.V. (G. Visscher), Castor Films (Karst v.d. Meulen) en Hollandia Filmproduk- ties B.V. (R. Logger). Er zijn nog enige lidmaatschapsaanvragen in bewerking en er is bij een aantal andere bedrijven op aangedrongen niet te lang te dralen met het indienen van zulk een aan vraag. Door het bestuur is, na raadpleging van de leden vergadering, formeel besloten dat alleen positief geadvi seerd zal worden op bij de Commissie Nieuwe Zaken in gediende aanvragen, als vaststaat dat de betrokken pro ducent tenminste één bioscoop-speelfilm zelfstandig heeft geproduceerd. Uiteraard moet de aanvrager ook voldoen aan de overige te stellen eisen van vakman schap, kredietwaardigheid en dergelijke. Er zijn gedurende het verslagjaar 13 nieuwe speelfilms geproduceerd (tegen 11 in 1981), waaronder twee co- produkties met België, 2 jeugdfilms en 1 zogeheten drie luik. Verder was nog een aantal andere films in produktie of in voorbereiding. Uitvoerige gegevens hieromtrent zijn vermeld in het Bondsjaarverslag, onder andere onder het hoofd 'Nederlandse Filmproduktie', waarnaar op deze plaats wordt verwezen. Het Nederlandse aandeel in het totale bioscoopbezoek beliep in 1982: 13%, overeenkomende met bijna 2,7 mil joen bezoekers, tegen 12,4% in 1981. Het aandeel in de totale bioscooprecette bedroeg 12,5% tegen 12,4% in het voorgaande jaar. Wanneer men bedenkt dat er naast' genoemde 13 films 332 buitenlandse films in roulatie zijn qekomen, dan is het Nederlandse aandeel in dit aantal slechts 4%, waartegen de bezoek- en recettecijfers zeer gunstig afsteken. Er wordt met deze getallen een dui delijke extra belangstelling van het publiek gede monstreerd voor de nationale filmproduktie. Ondanks deze optimistische geluiden moet worden ge constateerd dat de omstandigheden in het filmproduktie- bedrijf op zijn zachtst benard zijn te noemen. De kosten van de jaarproduktie 1982 hebben circa 15 miljoen gulden belopen, waartegenover bijdragen stonden van het Pro- duktiefonds ter hoogte van circa 7 miljoen gulden in to taal. Dit betekent dat het produktiebedrijf de resterende 8 miljoen gulden zelf heeft moeten financieren, hetgeen een steeds moeilijker opgave wordt. De financiële steun van de kant van het verhuur- en bioscoopexploitatie bedrijf neemt onder druk van de omstandigheden eerder af dan toe en ook elders wordt het verkrijgen van financie ring er niet eenvoudiger op. Vandaar ook dat er geduren de het verslagjaar wederom langs allerlei wegen bij de overheid op is aangedrongen de steunverlening te verho gen en aldus doende meer in overeenstemming te bren gen met hetgeen voor andere kunsten gebruikelijk is. He laas heeft dit ook in 1982 nog niet tot de gewenste door braak geleid.

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 44