44 Voor het overige kwamen in de leden- en bestuursverga deringen een groot aantal onderwerpen aan de orde, waarvan hieronder de voornaamste zijn opgesomd. Kabel- en videopiraterij Met betrekking tot het frauduleus uitzenden van films via de talrijke kabelnetten in ons land kwam er ten aanzien van de door de Bond aangespannen procedure op 30 ok tober 1981 een uitspraak van de Hoge Raad in ons voor deel. Er zou nu met succes tegen kabelexploitanten en -piraten kunnen worden opgetreden. In het Bondsjaar verslag wordt nader op deze materie ingegaan. De videopiraterij nam ernstige vormen aan, waardoor on der andere voor Nederlandse films talrijke beschermende maatregelen bedacht moesten worden om te voorkomen dat deze films vlak na, of zelfs voor de première op video cassettes in de handel te koop of te huur waren. Ook hier tegen werd van Bondswege (en later via een speciaal daartoe op te richten stichting, luisterende naar de naam 'Video Veilig') met toenemend succes opgetreden. Zolang echter de justitie op dit soort misdrijven geen zwaardere straffen stelt, en bij de opsporing grotere activiteit ont plooit, kan het een langdurige strijd worden, waarbij het voortbestaan van onder andere de Nederlandse speelfilm op het spel staat. De cassette-piraterij kan immers per film heel veel bezoekers schelen, waardoor de kans op amortisatie van althans een belangrijk deel van de pro- duktiekosten, steeds kleiner wordt of zelfs geheel is uit gesloten. Uiteraard beïnvloedt ook dit weer de financie- ringsmogelijkheden in negatieve zin. Krachtige bestrij dingsmaatregelen zijn dan ook uit een oogpunt van zelf behoud absoluut noodzakelijk. Contacten overheid Er zijn diverse formele en informele contacten geweest met de overheid en met volksvertegenwoordigers, over het filmbeleid in het algemeen en het subsidie- en promotie-beleid in het bijzonder. Mede als uitvloeisel daarvan is er een nauwere samenwerking ontstaan tus sen de afdeling enerzijds en de NBF en het GNS ander zijds, hetgeen heeft geleid tot de vorming van het Vere nigd Nederlands Filmfront (VNF) als samenwerkingsver band. Er zijn VNF-besprekingen gestart om te komen tot een be leidsnota voor een aantal ministeries aangaande de nood zaak van een Nederlandse filmwetgeving, naar het voor beeld van gunstige systemen die in andere landen bestaan. Deze gecompliceerde zaak kon in 1982 niet wor den afgerond maar tegen het einde van het jaar was er wel reeds een uitgewerkt concept in bespreking dat zou moeten voeren tot een definitieve vormgeving. Namens de afdeling werden de besprekingen bijgewoond door de heren Houwer en Rasker. Sociaal overleg Er zijn in 1982 enige besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van de Kunstenbond FNV, aanvankelijk in ge zelschap van vertegenwoordigers van de Afdeling Audio visuele Produktie, maar later zonder gedelegeerden uit die afdeling. Al spoedig bleek namelijk dat de problemen in de speelfilmsector, met zijn onregelmatige financie- rings- en werktijdenstructuur, tamelijk sterk afweken van de opdrachtsfeer die de av-sector kenmerkt, zodat het beter werd geoordeeld deze voorlopig gescheiden in behandeling te nemen. Bij de besprekingen is van de kant van de afdeling voorop gesteld dat onder de huidige omstandigheden op geen en kele wijze akkoord zou kunnen worden gegaan met kostenverhogende maatregelen. Er zou derhalve slechts op de verlangens van de werknemersorganisatie, onder andere voor wat betreft werktijdverkorting, ingegaan kun nen worden nadat van overheidswege een dienovereen komstige verhoging van de produktiesubsidie ter beschik king is gesteld. Van werknemerszijde verklaarde men zich bereid het produktiebedrijf bij het streven in die richting te steunen. Er is vervolgens uitvoerig overleg gepleegd over werktijden en de daaraan verbonden honorering, waarbij het medewerkerscontract dat door de NBF in het begin van de besprekingen was gedeponeerd, voorlopig buiten beschouwing is gebleven. Tegen het einde van het ver slagjaar was er nog geen overeenstemming bereikt over eventueel te nemen maatregelen. Exportbeleid Hoewel de kwestie van de export van Nederlandse films zeker ook in de eerder besproken beleidsnota aan de orde zal komen, dient hier toch te worden vermeld dat in het najaar op instigatie van de heer Frankfurther een gesprek heeft plaatsgevonden met de toenmalige Staatssecreta ris van Economische Zaken, Ir. W. Dik. Daarbij zijn de no dige gegevens gedeponeerd over de Nederlandse film- produktie en over de tot dusverre ondernomen export promotie-activiteiten. Er is gebleken dat er in beginsel mo gelijkheden zouden zijn voor steunverlening door Econo mische Zaken mits men zou komen met een aanvaard baar en afgerond export-promotieplan, waarbij sprake zou moeten zijn van een gebundeld export-initiatief. Hoewel de verbindingen met de betrokken afdeling van het Ministerie werden gecontinueerd, is een verdere uit dieping van deze zaak opgeschort vanwege initiatieven van de kant van CRM, later WVC, om film-export- activiteiten in de toekomst beter te gaan bundelen en meer gecoördineerd aan te pakken. In dit kader werd voorgesteld gezamenlijke activiteiten te ondernemen ten opzichte van de filmmarkt van Berlijn (februari) en moge lijk nog enkele andere filmmarkten in de loop van het jaar 1983. Uiteraard is dit denkbeeld positief ontvangen en werd met de inleidende besprekingen in het laatste kwar taal 1982 begonnen. Filmweken en -manifestaties Er werd ook dit jaar zoveel mogelijk medewerking ver leend aan de Stichting Nederlandse Filmdagen, welke stichting in de periode van 23 tot 29 september voor de tweede maal een grote Nederlandse filmmanifestatie in Utrecht organiseerde. Het succes van 1981 werd nog overtroffen, zo ook het aantal filmprijzen. Dit leidde er toe dat na afloop van de manifestatie binnen de afdeling stemmen zijn opgegaan om het aantal prijzen te reduce ren, omdat anders de waarde daarvan twijfelachtig zou kunnen worden. De afdeling heeft dit jaar een prijs ter be schikking gesteld voor het beste debuut in speelfilmregie en deze prijs in een ledenvergadering, gehouden tijdens de Filmdagen in Utrecht, met meerderheid van stemmen toegekend aan Lily Rademakers, regisseuse van de Nederlands/Belgische co-produktie 'Menuet'.

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 45