45 Via het secretariaat werd verder medewerking verleend aan activiteiten van Buitenlandse Zaken om een bloemle zing uit de Nederlandse filmproduktie van de laatste twee jaar te laten deelnemen aan de feestelijkheden in Ameri ka ter gelegenheid van de herdenking der 200-jarige sa menwerking (Bicentennial) op vele terreinen. Met mede werking van een aantal producenten is een pakket van 10 films samengesteld dat een rondreis heeft gemaakt langs 6 universiteitssteden en daarbij door het publiek over het algemeen positief is ontvangen. De overige activiteiten te aanzien van het gebruik van Ne derlandse speelfilms op festivals, filmweken of andere speciale filmevenementen, zijn gedurende het verslag jaar ernstig gestagneerd wegens reorganisaties bij de af deling Film van het nieuwe Ministerie van WVC. Cinetone De kwestie Cinetone kwam ook dit jaar in vrijwel elke ver gadering ter sprake. Blijkens de schaarse gegevens die ter beschikking kwamen is de Raad van Beheer van Cine tone er in 1982 niet in geslaagd om financiering te vinden voor een renovatie van dit faciliteitenbedrijf en is geen ge bruik gemaakt van het aanbod van de afdeling om produ centen ter beschikking te stellen voor opneming in de Raad van Beheer. Overigens was het tegen het einde van het jaar wel bekend dat hierover positief werd gedacht. Organisatorisch beleid De afdeling is in het Hoofdbestuur vertegenwoordigd door de heer R. P. Houwer en er is bij herhaling op aangedron gen de Hoofdbestuurvertegenwoordiging tot twee perso nen uit te breiden, niet alleen vanwege het belang van de afdeling voor het film- en bioscoopbedrijf, maar ook om praktische redenen. Verder is voorgesteld een vertegen woordiger van de speelfilmproduktie in het Dagelijks Bestuur op te nemen en deze vertegenwoordiger bij een meervoudig vice-voorzitterschap, ook een dusdanige functie toe te kennen, waarmede het belang van de pro- duktie zou worden onderstreept. Over deze wensen is in 1982 door het Hoofdbestuur respectievelijk de Bondsraad geen beslissing genomen. Verder zijn door de afdeling producenten voorgedragen voor benoeming in Bondscommissies waaronder de Com missie Nieuwe Zaken en de Commissie van Geschillen. Ook hierop was per einde van het verslagjaar nog niet beslist. Ook de aanpassing van het afdelingsreglement waarover indertijd bij de oprichting van de nieuwe afdeling voorstel len zijn ingediend, staat nog steeds op de verlanglijst. Met betrekking tot het voorzitterschap van de Bond werd na een tijdrovende procedure de heer J. Ph. Wolff met steun van de afdeling als opvolger van de heer J. Nijland gekozen. In een vacature ontstaan in het Bestuur van de Stichting Produktiefonds voor Nederlandse Films door het aftreden van de heer M. Gerschtanowitz, werd mede op advies van het afdelingsbestuur voorzien door de benoeming van de heer J. van Willigen. Met betrekking tot de in 1981 opgerichte Oscar Commis sie kan worden gerapporteerd dat dit jaar namens de af deling aan de werkzaamheden van deze commissie werd deelgenomen door de heren Houwer en Solleveld. Als Ne derlandse selectie werd de film 'Van de koele meren des doods' aangewezen. Vooruitzichten Hoewel het er in het begin van het verslagjaar door reor ganisatie bij de afdeling Film van CRM ernaar uit zag dat deze afdeling gecombineerd zou worden met de afdeling Letteren en wegens bezuiniging onderbezet zou geraken, zijn de zaken nadien, mogelijk mede onder druk van de onzerzijds gedeponeerde bezwaren, zodanig terugge draaid dat geen directe koppeling met Letteren tot stand is gekomen en de afdeling Film van het nieuwe Ministerie van WVC onder aanvoering van Drs. A. Hogervorst is blij ven voortbestaan. Weliswaar is er vanwege de vacature stop bij de overheid sprake van een onderbezetting, maar daaraan zal mogelijk binnen afzienbare tijd iets worden gedaan. De contacten met de afdeling Film waren zeer goed te noemen en er zal naar gestreefd worden om dit in de toekomst zo te houden. Ten aanzien van het speciale Filmfonds dat tot stand zou worden gebracht op het terrein van de korte films die tot nu toe rechtstreeks onder de afdeling Film van WVC val len, kan worden geconstateerd dat de plannen om dit fonds in 1982 van start te laten gaan, zijn mislukt mogelijk om organisatorische redenen. De afdeling heeft gebruik

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 46