47 met een frisse visie op de toekomstige ontwikkelingen ook een open oog zou hebben voor de belangen van de Afde ling Audiovisuele Produktie. Er is verder nog verwondering uitgesproken over het feit dat er in de kwestie Cinetone niets lijkt te gebeuren. De vergadering was het erover eens dat als Cinetone behou den kan blijven er tenminste één producent in de Raad van Beheer zou moeten worden opgenomen, omdat de huidige Raad over onvoldoende praktische deskundigheid beschikt. Deze wens zal nogmaals aan het Hoofdbestuur, dat de leden van de Raad van Beheer benoemd, worden doorgegeven. Tenslotte is gediscussieerd over de ver schillende vormen van concurentievervalsing op av- gebied door overheids- en semi-overheidsinstellingen en waartegen ook in het verleden meermalen is geageerd. Juist nu de slechte economische omstandigheden ook het produktiebedrijf niet onberoerd laten, moet extra op dit soort zaken worden gelet. De vergadering ondersteun de de stappen die het bestuur tot nu toe langs schriftelijke weg bij Ministeries en Kamercommissies heeft onderno men. In dat kader is tevens geconstateerd dat in de stuur groep av-media, waarvan de afdelingsvoorzitter deel uit maakt, voortdurend moet worden geopponeerd tegen al lerlei plannen die produktieverlies voor de av-sector tot gevolg kunnen hebben. Zo wil men bijvoorbeeld al het be schikbare av-materiaal, waaronder dat van de omroepen, bij voorkeur gratis toegankelijk maken voor belangstellen den, liefst via de openbare bibliotheken. Dit klinkt erg effi ciënt, maar kan verregaande en onaanvaardbare conse quenties hebben voor het produktiebedrijf. Hetzelfde geldt in het algemeen voor het onlangs in opdracht van het Ministerie van Economische Zaken door het organisa tiebureau Bakkenist, Spits en Co. samengestelde, tame lijk ongenuanceerde vervolgrapport over de mogelijkhe den van de av-software-sector. Het werd kenmerkend ge noemd dat zulke dingen in de huidige tijd kunnen gebeu ren zonder dat direct belanghebbenden daarbij tijdig wor den betrokken. Dit werd des te merkwaardiger gevonden omdat het eerste rapport op dit gebied dat enige jaren ge leden verscheen, wel tot stand is gekomen met een groot aantal direct betrokken organisaties en instellingen die aan de samenstelling daarvan zelfs hebben meebetaald. Tenslotte is door de vergadering gevraagd of niet nog maals zou kunnen worden overwogen een waarschu wingssysteem tegen wanbetalers in het leven te roepen. Door het bestuur is toegezegd deze materie andermaal in studie te zullen nemen. In de tweede ledenvergadering die in hoofzaak was be doeld ter bespreking van de op 22 juni 1982 te houden jaarvergadering van de Bondsraad, zijn de financiële stukken van de Bond behandeld, waarbij de aangekondig de (trendmatige) contributieverhoging door de vergade ring als onvermijdelijk werd aanvaard. De afhandeling van de overige agendapunten werd overgelaten aan de afde lingsgedelegeerden in de Bondsraad. Overeenkomstig het bestuursvoorstel werd besloten om het Afdelingsfonds ook in 1982 te continueren en de indi viduele bijdragen te handhaven op het peil van 1981. bestond aldus uit de heren G. F. de Clerck, voorzitter, Y. Brusse, vice-voorzitter, A. W. H. Kommer, penning meester, J. A. M. Burcksen, R. M. Fenenga, P. W. A. de Man en C. Treffers. Als secretaris fungeerde de heer L. Claassen. Het bestuur kwam negenmaal in vergadering bijeen en hield zich daarbij bezig met kwesties zoals: filmverzeke ringen, leveringsvoorwaarden, muziektarieven, sociaal overleg met de Kunstenbond FNV en vertegenwoordigers van de Speelfilmproducenten, NBF- en RVD-contracten, av-manifestaties en de reeds genoemde activiteiten op het terrein van concurentievervalsing en aanverwante aangelegenheden. Er werd opnieuw met een aantal Mi nisteries en instellingen over deze onderwerpen gecor respondeerd en er vond een gesprek plaats met vertegen woordigers van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen over de ongewenste activiteiten op av- productiegebied door onder dit Ministerie resonerende diensten. Dit leidde tenslotte (begin 1983) tot een waar- schuwingsbrief van de Minister aan de verschillende uni versiteiten en hogescholen, welke stap veel stof deed op waaien. Met CRM, thans WVC en Economische Zaken werd nog geen bevredigende oplossing bereikt. Zoals reeds in de inleiding van dit verslag aangeduid, moest het bestuur, speciaal in de tweede helft van het jaar, veel aandacht besteden aan de gewenste herstruc turering van de afdeling. Deze zaak geraakte in een stroomversnelling door het optreden van de zogeheten 'Belbo-groep', bestaande uit een klein aantal represen tanten van grote produktiebedrijven die medio 1982 be kend maakten voornemens te zijn een av-branche- vereniging te stichten die representatief zou moeten zijn en als gesprekspartner onder andere ten opzichte van de overheid zou kunnen optreden. In de maand augustus hield het bestuur zich uitgebreid met deze materie bezig; in september werd erover verga derd en gecorrespondeerd, terwijl in oktober een nadere uitwerking plaatsvond; in november werd een gesprek ge voerd met het interimbestuur van de genoemde branche organisatie en op 30 november vond de eerste vergade ring van de nieuwe organisatie onder zeer grote be langstelling plaats. Intussen was uitvoerig overleg ge pleegd respectievelijk gecorrespondeerd met het Hoofd bestuur en zijn de leden schriftelijk op de hoogte gesteld van het positieve standpunt van het bestuur ten opzichte van de activiteiten van de 'Belbo-groep'. In december is geprobeerd de zaken in een aantal gesprekken af te ron den, maar dit is voor het einde van het verslagjaar niet ge lukt. Wel heeft het bestuur schriftelijk zowel als monde ling aan het Hoofdbestuur laten weten dat het zich ernstig zorgen maakte over het voortbestaan van de av-afdeling binnen de Bond, wanneer het Hoofdbestuur de gewenste uitbreiding van de afdeling zou blijven blokkeren. De onzekerheid ten aanzien van de toekomst van de afde ling die uit het vorenstaande spreekt, leidde er toe dat de normale bestuurswerkzaamheden sterk werden afge remd en dat allerlei in behandeling zijnde zaken in het ver slagjaar niet konden worden voortgezet, respectievelijk afgewikkeld. Manifestaties Bestuurswerkzaamheden Het bestuur bleef zoals uit de voorgaande rubriek reeds is gebleken, gedurende het verslagjaar ongewijzigd en De Manifestatie Opdrachtfilm 1982 werd dit jaar gehou den in Rotterdam en wel op aandrang van de Kamer van Koophandel aldaar. Het evenement vond plaats op 15 juni in het fraaie Cinerama complex alwaar drie zalen in ge-

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 48