48 bruik waren voor de vertoning van 30 films, terwijl in een vierde zaal evenals in 1981 een tweetal voordrachten zijn gehouden, ditmaal door de heer J. van Beek, manager Produktontwikkeling en Promotie van de Stichting Tech nisch Filmcentrum te Velp en de heer T. D. Grosset, exe- cutive director van Inforfilm International uit Engeland. Zij spraken over distributie van opdrachtfilms nationaal respectievelijk internationaal. Door de Stichting Audiovisuele Manifestaties (SAM), waarin ook onze afdeling is vertegenwoordigd, was veron dersteld dat de medewerking van de Kamer van Koophan del in de sterk geïndustrialiseerde regio Rotterdam, zou leiden tot een groter bezoek. Dit is echter tegengevallen. het aantal bezoekers was zelfs iets kleiner dan de SAM de laatste jaren gewend was. Niettemin kan worden gesproken van een geslaagde ma nifestatie, waarbij de Prix d'Amsterdam werd toegekend aan de film 'By Air' vervaardigd door Carillon Producers; regie: René Basilico, in opdracht van de K.L.M. En de SAM-prijs aan de film 'We komen eraan' vervaar digd door Fred Hilberdink Filmprodukties B.V. in opdracht van het Ministerie van Binnenlandse Zaken (Rijksbrand- weer-inspectie); regie: Fred Hilberdink. Het steeds op deze nationale manifestatie volgende inter nationale industriële filmfestival werd dit jaar in Amster dam gehouden en wel in de periode van 20 t/m 24 septem ber in het nieuwe RAI Congrescentrum te Amsterdam. Het evenement is een groot succes voor de organisato ren geworden en werd bijgewoond door ruim 300 deel nemers, waarvan circa 80% buitenlanders. Er waren niet minder dan 123 films ingezonden uit 17 landen, waaronder de Nederlandse inzending bestaande uit het maximale aantal van 15 films. Helaas is ons land dit jaar voor de eerste maal niet in de prijzen gevallen, dit terwijl onze inzending toch bepaald niet slecht was te noemen. Frankrijk was in 1982 de absolute koploper met een hoofdprijs, drie eerste prijzen en een aantal prijzen die door anderen dan de organisatoren ter beschikking waren gesteld. De praktische organisatie van het evenement was in han den van het Congresbureau van het TNO dat er geheel in is geslaagd het 23e Internationale Industriële Filmfestival tot een succesvolle gebeurtenis te maken. Evenals in 1981 werd binnen de Stichting AVOC (Stichting Audiovisueel Organisatie Comité), gesproken over de ten toonstelling Mediavisie 1983. Hoewel onzerzijds was besloten niet meer met een stand aan de tentoonstelling deel te nemen, zijn wij wel bij het werk betrokken geble ven, speciaal voor wat betreft de congresbijeenkomsten die dusdanige tentoonstellingen plegen te vergezellen. Gedurende het verslagjaar werden op dit gebied de nodi ge voorbereidende stappen gezet, maar de eigenlijke werkzaamheden zullen pas in begin 1983 van start gaan. Besprekingen binnen de AVOC om via die organisatie te komen tot een av-informatiecentrum, leidden gedurende het verslagjaar nog niet tot bepaalde initiatieven. Sociale aangelegenheden In de Sociale Commissie voor het Laboratoriumbedrijf kwam dit jaar geen wijziging, zodat het werkgeversge deelte bleef bestaan uit de heren Mr. H. C. Bitter, voorzit ter, Mr. G. J. Wouters, A. Mens en C. Treffers. Als secre taris fungeerde wederom de heer L. Claassen. Doordat de CAO-onderhandelingen 1981 pas in het late najaar afgerond konden worden, werd de CAO noch door de werknemers noch door de werkgevers opgezegd, het geen betekende dat deze volgens de tekst voor 1982 on gewijzigd werd gecontinueerd. Het was derhalve niet no dig om de bekende CAO-vergaderingen te houden en al leen de werkgeversdelegatie kwam in de tweede helft van het jaar eenmaal bijeen teneinde zich te beraden over de minder goede situatie in het laboratoriumbedrijf en over de prijscompensatie per 1 juli en per het einde van het jaar. Verder werd gesproken over mogelijke aanpassing van de VUT-regelingen. Hoewel zulks tot dusverre ongebruikelijk was, werd beslo ten om via de afdeling het Hoofdbestuur te adviseren de laboratorium-CAO zowel als de VUT-CAO tijdig op te zeg gen. Dit advies werd door het Hoofdbestuur opgevolgd. Er is verder in de loop van het jaar door een delegatie uit het afdelingsbestuur enkele malen met vertegenwoordigers van de Kunstenbond FNV en afgevaardigden van de Afde ling Speelfilmproducenten sociaal overleg gevoerd te neinde te komen tot bepaalde arbeidsregelingen in de filmproduktiesector. het overleg beperkte zich in hoofd zaak tot een mogelijke regeling van de werktijden in het produktiebedrijf en aangezien deze materie meer op de weg van de speelfilmproducenten dan op die van de av- producenten lag, werd afgesproken dat deze zaak in eerste aanleg verder met de speelfilmproducenten zou worden behandeld. Wanneer enige vorm van over eenstemming zou zijn bereikt dan zou het gezamenlijk overleg worden hervat. Aan deze hervatting van het over leg is men voor het einde van het verslagjaar niet meer toegekomen. Produktie Volgens de beschikbare cijfers is het aantal geproduceer de korte films in 1982 binnen onze kring nauwelijks ver anderd. Dit betekent dat er omstreeks 60 nieuwe op drachtfilms tot stand kwamen alsmede 27 zogeheten 'Postbus-51-spots' en 11 modificaties van bestaande 'Postbus-51-spots'. Volgens verkregen inlichtingen is het aantal band/dia- produkties in 1982 flink gestegen en was er een explosie ve groei op het gebied van de videoprodukties. Hier is echter vaak sprake van programma's voor intern gebruik waardoor geen nauwkeurig cijfermateriaal ter be schikking staat. Mogelijk kan te zijner tijd via de in oprich ting zijnde branche-vereniging waarover elders in dit ver slag is gesproken, een inventarisatie op videogebied plaatsvinden. Op het terrein van de commercials kwam ook in 1982 de verwachte uitbreiding van de zendtijd niet tot stand, zodat het aantal tv-reclamefilms dat in 1982 werd geprodu ceerd, wederom circa 800 bedroeg. Aan het eind van het jaar was er ongerustheid bij de be trokken producenten over de kwaliteitsnormen van de NOS bij het samenstellen van de STER-blokken. Het voor nemen bestond daartegen actie te ondernemen. Mede onder invloed van de video-ontwikkelingen heeft een aan tal van de grotere commercialproducenten in het laatste kwartaal van het verslagjaar een soort werkgroep ge vormd teneinde de wederzijdse problemen te inventarise ren en een wensenpakket samen te stellen dat te zijner tijd nader met het afdelingsbestuur besproken zou kun nen worden. Ook dit jaar hadden, voorzover bekend, de leden van onze afdeling over het algemeen weinig bemoeienis met de produktie van korte kunstzinnige films, de zogeheten

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 49