Daar de produktie van Nederlandse speelfilms gemiddeld circa tien films per jaar bedraagt, kun nen bij een dergelijk relatief beperkt aantal gemakkelijk van jaar tot jaar min of meer sterke ver schuivingen in de bedrijfsresultaten optreden. Met een aandeel van 12,5% in de gezamenlijke Nederlandse bioscooprecettes blijft de nationale film, die nog geen 4% van het totale aantal in de bioscopen uitgebrachte films levert, opvallend hoog scoren. Handhaving op zijn minst van het stel sel van steunmaatregelen, hetwelk in ons land door de overheid samen met de Nederlandse Bio scoopbond is ontwikkeld, is niet alleen om filmculturele redenen van belang, doch mede met het oog op de positie van de filmbedrijfstak als geheel. De nieuwe audiovisuele technieken hebben ook in het verslagjaar veel aandacht van de kant van onze organisatie gevraagd. De proefprocessen tegen het Amstelveense kabelnet, die de Neder landse Bioscoopbond en een aantal Amerikaanse filmmaatschappijen in 1977 zijn begonnen, zijn nog steeds niet afgesloten. Nadat de Hoge Raad op 30 november 1981 zich omtrent het principe duidelijk conform onze opvattingen op het standpunt had geplaatst, dat het doorgeven van televisie-uitzendingen auteursrechtelijk als een openbaarmaking moet worden aangemerkt, zijn de processen hiermede nog niet definitief afgerond. De Hoge Raad besloot immers tot terugverwij zing naar het Amsterdamse Hof. Gelet op de vertragingstactiek van de kant van de kabelnetexploi tanten, dat wil zeggen de gemeentelijke overheden die direct of indirect de kabel beheren, moet worden verwacht, dat het zeker nog eens twee jaren na het arrest van de Hoge Raad in kwestie zal duren, voordat einduitspraak zal volgen.*) Geduld is en blijft een schone zaak. De filmpiraterij via de kabel is dank zij de attente aanpak van onze organisatie met inschakeling van de rechter tot staan gebracht. Het besluit van de Rijksoverheid om de kabelexploitanten tegen het einde van het jaar doorgifte van door piraten uitgezonden programma's te verbieden, is, wat ons betreft, mosterd na de maaltijd. De exploitatie van videofilms blijft zich in snel tempo ontwikkelen. De pogingen van het filmbe- drijfsleven om door protectietermijnen repercussies ten opzichte van de bioscoopexploitatie van de desbetreffende films binnen redelijke grenzen te houden, worden doorkruist door een enorme illegale handel, die zich van auteursrechten niets aantrekt. Het is goed, dat belangengroeperin gen, waaronder onze organisatie, elkaar hebben gevonden om deze illegale handel, die uiteindelijk een ernstig gevaar voor het voortbestaan van het filmmedium inhoudt, te bestrijden in samenwer king met justitie en politie. Een verscherping van de wettelijke bepalingen van straf- en civielrech telijke aard ter bestrijding van de piraterij is hiernaast geboden. De aanwending van de kabel ten behoeve van verschillende vormen van abonnee-televisie is een zaak die in toenemende mate een punt van openbare discussie vormt. Wij handhaven ons stand punt, dat bij introductie van abonnee-televisie in ons land het Nederlandse filmbedrijf in zijn totali teit hierbij een primaire rol dient te spelen. Het jaar 1982 is, wat onze organisatie als zodanig betreft, gekenmerkt door het afscheid van de heer J. Nijland als Bondsvoorzitter. De heer Nijland, die in de gehele naoorlogse periode functies in de Bond heeft vervuld en de organisatie in allerlei organen heeft vertegenwoordigd, is op de dag van zijn afscheid, 14 december, als erkenning van zijn uitzonderlijke verdiensten door de Bonds raad tot erelid van de Nederlandse Bioscoopbond benoemd. Tijdens de afscheidsreceptie, die aansluitend aan de Bondsraadsvergadering heeft plaatsgevonden, werd hem de Zilveren Roos uit gereikt. Dit eerbewijs wordt door het Hoofdbestuur verleend wegens bijzondere verdiensten op filmcultureel gebied. De aanwezigheid op de afscheidsreceptie van zovelen, met wie de heer Nij land uit hoofde van zijn Bondsvoorzitterschap en zijn andere functies contact onderhield, moge Hierbij moge worden aangetekend, dat, hoewel ook het Amsterdamse Hof ons in 1983 in het gelijk heeft gesteld, het Amstelveense kabelnet opnieuw heeft besloten van deze uitspraak bij de Hoge Raad in cassatie te gaan.

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 4