50 Er heeft in de mei-vergadering van het bestuur uitvoerig beraad plaatsgevonden over de consequenties van dit besluit van het Hoofdbestuur en een van de gevolgen daarvan is geweest, dat het herschrijven van het laatste gedeelte van de cursus, te weten het onderwerp Elektro- nika/Versterkertechniek, werd opgeschort. Er is verder Desloten om er bij het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond schriftelijk op aan te dringen op het gebied van de operateursopleiding geen overhaaste beslissingen te nemen en daarover in ieder geval tijdig overleg te ple gen met vertegenwoordigers van het Stichtingsbestuur. Aan het einde van het verslagjaar was nog geen nader standpunt bekend. Cursussen Ook dit jaar liepen er drie schriftelijke cursussen ter ver krijging van het Praktijk Certificaat. De lessen die in janu ari 1981 zijn begonnen, werden in het begin van het lopen de verslagjaar beëindigd. De september-cursus 1981 heeft gedurende het gehele verslagjaar gelopen en de cursus van januari 1982 liep gedurende drie kwartalen van de verslagperiode. Eerstgenoemde cursus eindigde met 22 deelnemers en de beide andere met respectieve lijk 37 en 27 deelnemers. De cursus die normaliter in sep tember 1982 van start zou gaan, zal geen doorgang vin den wegens het elders in dit verslag gesignaleerde her schrijven van het eerste gedeelte van de cursus. Gehoopt wordt dat in januari 1983 met de vernieuwde praktijkcur sus gestart zal kunnen worden. Wel acht het bestuur de noodzaak aanwezig bij deze gelegenheid de leskosten met zeker circa 50% te verhogen, teneinde daarmede de extra uitgaven verbonden aan het herschrijven van het to tale lespakket ten dele te kunnen opvangen. Tijdens het verslagjaar is geen nieuwe (vijfde) C-cursus van start gegaan. Er is daarvoor destijds een minimum van 15 cursisten vastgesteld en dit aantal werd niet be reikt. De diploma-uitreiking van de vierde C-cursus die ge durende het vorige verslagjaar heeft gelopen (van 9 sep tember 1980 tot en met 26 mei 1981) vond met enig cere monieel plaats op 20 oktober 1981 op het Bureau van de Nederlandse Bioscoopbond. De diploma's zijn uitgereikt door de leerkracht van de C-cursus, de heer H. A. de Met- ter, in aanwezigheid van enige bestuursleden. In het voor gaande jaarverslag was sprake van 14 geslaagden, maar er moesten toen nog vijf cursisten een mondeling of schriftelijk hertentamen afleggen. Dit gebeurde op 15 september 1981 en alle 5 cursisten zijn toen alsnog geslaagd, zodat er 19 diploma's-C uitgereikt konden wor den. Het totaal aantal uitgereikte C-diploma's is daardoor gekomen op 66. De eerste nieuwe cursus Elektrotechniek in vereenvou digde vorm, die begin 1981 was begonnen, werd begin 1982 voltooid met 38 deelnemers. Voorzover wij dit heb ben kunnen nagaan, was men over het algemeen met de nieuwe opzet wel tevreden. Deze eerste cursus heeft re latief lang geduurd, omdat de voltooiing van een aantal lessen van het onderdeel Voorschriften Elektrotechniek door omstandigheden buiten onze wil stagnatie opliep, zo dat enige malen onderbrekingen optraden. De tweede cursus Elektrotechniek begon in februari 1982 met 28 deelnemers, welk aantal per het einde van het verslagjaar was gestegen tot 36. Uit deze naar verhouding grote aantallen cursisten kan worden afgeleid, dat er, in tegen stelling tot hetgeen door sommigen wel eens wordt veron dersteld, zeker behoefte bestaat aan het tweede gericht- theoretische deel van de cursus, zodat het zaak is om bin nen afzienbare tijd ook de nieuwe onderdelen Licht en Versterkertechniek te voltooien. Óp een gemiddelde toe loop van 40 a 50 cursisten kan dan zeker worden gere kend. Examens Op 15 december 1981 werden in Amsterdam de gebruike lijke jaarlijkse operateursexamens afgenomen. Het aantal kandidaten was wat kleiner dan in de voorgaande jaren, namelijk 63 tegen 72 in 1980 respectievelijk 66 in 1979. Het is opvallend, dat ook de resultaten aanzienlijk minder waren dan in 1980. Er slaagde namelijk slechts 48% van de kandidaten tegen 71 in het voorgaande jaar! Voor het examen ter verkrijging van het Praktijk Certifi caat meldden zich 38 gegadigden tegen 45 in 1980 en voor de vakken ter verkrijging van het diploma A of B waren er 25 kandidaten, welk aantal hetzelfde was als in 1980. Er zijn 22 Praktijk Certificaten behaald, 7 diploma's A en 1 di ploma B. Van de 63 kandidaten zijn er twee niet versche nen en moesten er 31 geheel of gedeeltelijk worden afge wezen. Bij dit laatste cijfer moet worden aangetekend, dat zich onder dit aantal afgewezenen toch 21 kandidaten bevonden die gedeeltelijk geslaagd kunnen worden ge noemd, dat wil zeggen dat zij voor een of meer vakken een voldoend cijfer hebben gekregen, zodat zij dit vak niet behoeven over te doen, althans indien zij zich binnen drie jaar opnieuw voor het examen aanmelden. Vooruitzichten Afgezien van de vernieuwde cursus Elektrotechniek, waarvoor mogelijk een 'opgespaarde' belangstelling aan wezig was, was er bij de praktijkcursus dit jaar min of meer sprake van een zekere stabilisatie. Er kan niet goed worden beoordeeld of dit als een toekomstbeeld gezien moet worden, of dat wij te doen hebben gehad met een toevallige stagnatie. Wel is een feit, dat het operateurs bestand mede onder invloed van de automatisering gaan deweg is ingekrompen tot ruim 400 personen in het gehe le land en dat onder invloed van de situatie op de ar beidsmarkt het verloop minder groot is dan voorheen. Dit zou betekenen, dat er ook minder gegadigden voor onze basisopleiding zijn. Ook in ons voorgaande jaarverslag is een soortgelijke constatering reeds te vinden en de gang van zaken in deze verslagperiode bevestigt min of meer de opvatting van toen. Het lijkt ons echter nog te vroeg om hieraan reeds definitieve conclusies te verbinden. Uit hetgeen onder de rubriek Bestuur van dit jaarverslag is vermeld, kan worden opgemaakt, dat er mogelijk in het komende jaar belangrijke veranderingen in de financiële structuur van ons Instituut zullen optreden, die conse quenties kunnen hebben voor de verdere aanpak van za ken. De vooruitzichten moeten daardoor op zijn minst on zeker worden genoemd, waarbij het bestuur er ongetwij feld naar zal blijven streven om de reeds lang bestaande vakopleiding, waaraan nog steeds duidelijk behoefte is, zo goed mogelijk in stand te houden. L. Claassen, secretaris

Jaarverslagen | 1982 | | pagina 51