TER INLEIDING Het jaar 1984 wordt voor het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf in sterke mate geken merkt door het opnieuw teleurstellende bioscoopbezoek, waardoor de toch al niet geringe problematiek in de film- en bioscoopsector nog toenam. Daarnaast deden er zich belangrijke wijzigingen binnen de bedrijfstak voor, doordat enkele grote ondernemingen in andere handen overgingen. Het saneringsproces in de bioscoopsector, dat in 1983 was aangevangen, werd tengevolge van de moeilijkheden die zich in 1984 voordeden, versterkt voortgezet. Mede hierdoor konden voor een aantal belangrijke actuele problemen binnen het bioscoopbedrijf oplos singen worden gevonden. Gezien de interdependentie tussen het filmverhuurbedrijf en het bioscoopbedrijf zal het duidelijk zijn, dat de problemen van het bioscoopbedrijf ook de filmverhuursector als geheel beïnvloeden. Het effect hiervan verschilde overigens van filmverhuurkantoor tot filmverhuurkantoor, afhankelijk van de omstandigheid, welke distributiebedrijven over de commercieel succesvolste films beschikten. Het zeer grote succes van enige Nederlandse speelfilms heeft ertoe geleid, dat het aan deel van de nationale film in de totalen van bioscoopbezoek en -recettes in 1984 in niet geringe mate steeg. Overigens geldt ook voor de nationale speel filmproduktiedat, niettegenstaande de omstandigheid, dat zich door de ontwikkeling op audiovisueel terrein en toegenomen acti viteiten op exportgebied nieuwe mogelijkheden voordoen, de positie van de nationale film in overheersende mate wordt bepaald door de gang van zaken in het bioscoopbedrijf. Ten aanzien van de in de Bond verenigde audiovisuele produktiebedrijven en facilitaire bedrijven valt een groeiende activiteit te constateren, met name op het gebied van tv-commerei als. De goede eindafloop van de proefprocessen die door de Nederlandse Bioscoopbond en een aantal Amerikaanse filmmaatschappijen zijn gevoerd met betrekking tot het principe, dat het doorgeven van televisieprogramma's door de kabel als een openbaarmaking in de zin van de Auteurswet moet worden aangemerkt, is voor alle betrokken auteursrechthebbenden van grote betekenis. Het stemt tot voldoening, dat de initiatieven en activiteiten die de Bioscoopbond in dit opzicht gedurende een twintigtal jaren op dit terrein heeft ontwikkeld, een succesvol einde hebben gekregen. Op het gebied van de bestrijding van de videopiraterij, waarbij de Nederlandse Bioscoop bond in het kader van de werkzaamheid van de Stichting Video Veilig is betrokken, zijn in 1984 goede resultaten behaald. Nochtans is een krachtige aanpak van de videopiraterij ook in de nabije toekomst geboden. Voorts is het van groot belang, dat de nodige wettelijke aanpassingen op korte termijn worden gerealiseerd, opdat de bestrijding van deze vorm van piraterij, die een excessief karakter heeft, nog krachtiger kan worden aangepakt. De toegenomen problemen van het film- en bioscoopbedrijf en de veranderingen die zich binnen het bedrijf hebben voorgedaan, hebben ook de functionering van de Nederlandse Bioscoopbond beïnvloed. Een en ander komt met name tot uiting door de voorbereiding van een herstructurering van de Bond, die moet leiden tot een flexibeler en effectiever organisatorisch beleid, alsook door de ontplooiing van activiteiten, mede in samenwerking met de overheid, die gericht zijn op een structurele verbetering van de bedrijfssituatie. In 1984 is met voorbereidend onderzoek terzake een aanvang gemaakt. In dit verslag wordt op de hier genoemde aspecten nader ingegaan.

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 3