TELEVISIE EN ANDERE AUDIOVISUELE TECHNIEKEN Eind 1984 bedroeg het aantal televisietoestellen k. 515.739 (1983 4 .453 .847) Dit toont aan, dat de markt verzadigd raakt. Het overleg tussen de N.O.S. en de Nederlandse Bioscoopbond met betrekking tot het gentlemen's agreement is ook deze verslagperiode voortgezet. Hoofdthema in deze gesprekken is immer de schadelijke invloed van het uitzenden van films gedurende het weekend en de feestdagen. In de komende verslagperiode zullen wellicht stringentere afspraken moeten worden gemaakt, mede gezien het feit dat de N.O.S. toch zal gaan opereren vanuit een geheel andere conceptie. Op 25 mei 1984 is krachtens arrest van de Hoge Raad der Nederlanden het proces tussen de Nederlandse Bioscoopbond en de Stichting tot Exploitatie Centrale Antenne Inrichting Amstelveen definitief afgesloten. Het ging in dit geding om de vraag, of de gelijktijdige doorgifte per kabel via de door CAI Amstelveen geëxploiteerde centrale antenne-inrichting aan op die inrichting aangesloten abonnees van CAI Amstelveen van de te Amstelveen uit de ether ontvangen televisie-uitzending van de auteursrechtelijk beschermde film 'De stem van het water' op 24 december 1976, moet worden beschouwd als openbaarmaking in de zin van de artikelen 1 en 12 van de Auteurswet 1912 respectievelijk als communication publique in de zin van arti kel 11 bis lid 1 sub 2 van de Berner Conventie voor de bescherming van werken van letterkunde en kunst. In het blad 'Film' is herhaaldelijk aan deze zaak uitvoerige aandacht gegeven, weshalve kan worden vol staan met het vermelden, dat de Hoge Raad het beroep van de CAI Amstelveen op alle punten heeft verworpen, Dit impliceert, dat kabelnetexploitanten in Nederland voor de doorgifte van filmprogramma's en andere auteursrechtelijk beschermde programma's toestemming behoeven van de auteursrechthebbenden. Een en ander brengt met zich de verplichting van kabelnetexploitanten tot betaling van een vergoeding. De Nederlandse Bioscoopbond participeert, zoals bekend, in de Stichting Video Veilig. De Bondsdirecteur is voorzitter van deze stichting. Gesteld kan worden, dat in de verslagperiode - het tweede jaar van Video Veilig - betere resultaten zijn geboekt dan in I983. Door het aantrekken van extra personeel kon de opsporingsdienst Stemra het aantal invallen beduidend opvoeren. Het Stichtingsbestuur heeft via zijn advocaat, Mr.E.A.P.Engelseen 150-tal videotheekhouders via een kort geding gedwongen zich te onthouden van illegale praktijken. Het is duidelijk, dat het instituut van kort geding een opmerkelijk resultaat heeft gehad in het terugdringen van de piraterij. De Nederlandse Bioscoopbond en de Stichting Video Veilig hebben deelgenomen aan de besprekingen die resulteerden in een rapport van het Ministerie van Justitie, waarin wordt geadviseerd de straffen die staan op het vervaardigen en verhandelen van illegaal materiaal aanzienlijk te verzwaren. De commissie kwam binnen een halfjaar met een voorlopig rapport. De verwachting is, dat in I985 een definitieve versie aan de Tweede Kamer wordt aangeboden, die wellicht in dat jaar ook kracht van wet zal krijgen, waarmede de illegale handel een gevoelige slag zal worden toe gebracht

Jaarverslagen | 1984 | | pagina 8