Doch de betekenis van de bioscoop reikt veel verder, zoals is aan getoond in een rapport over de onmisbare functie van de bioscoop op audiovisueel terrein, welk rapport namens de Bond door de Bonds directeur is uitgebracht. Ten aanzien van de nationale filmproduktie valt op te merken, dat een aanzienlijk geringer deel van de bioscooprecettes in ons land met Nederlandse films werd behaald (3,6%) dan sinds 1971 het geval was. Het zou te ver voeren om hieraan onmiddellijk conclusies te ver binden met betrekking tot de positie van de nationale produktie in commercieel opzicht. Men mag niet buiten beschouwing laten, dat in de jaren '83 en Sk het aandeel in de bioscooprecettes van de nationale film resp. 19,5% en ]k,3% bedroeg, zodat over een wat langere termijn de invloed van het nationale produkt zeer groot is te noemen. De om standigheid, dat die recettes zijn behaald met een relatief gering aantal films, verleent aan die constatering een extra accent. Door de opgetreden daling van het bioscoopbezoek in het algemeen ge durende de laatste jaren is het bioscoopbedrijf nog meer dan voorheen afhankelijk van de resultaten van een betrekkelijk kleine hoeveelheid zogenaamde top-films. Bij een kleine produktie als in ons land wordt de gang van zaken in commercieel opzicht derhalve in bijzondere mate bepaald door het al of niet beschikken over zodanige top-films. In dit verband verdient het de speciale aandacht, dat de Nederlandse film in 1985, evenals in menig jaar hiervoor, noq altijd een groter aandeel in onze bioscooprecettes had dan films uit belangrijke produktie- landen als de Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk en Italië. Opvallend daarentegen was het overwicht van de Amerikaanse en Engelse films (hieronder mede begrepen co-produkties tussen deze landen) met een totaal aandeel in de bioscooprecettes van 89%. Het is duidelijk, dat men in die landen films weet te maken die ten zeerste in de smaak val len van het internationale bioscooppubliek. Het jaar I985 was ook voor de Bond een jaar van aanpassing. Overeen komstig het besluit van de Bondsraad werden door het Bestuur voor stellen inzake een herstructurering van de organisatie ontwikkeld. Het streven is hierbij gericht geweest op grotere slagvaardigheid en een actievere functionering der afdelingen in organisatorische zaken, x) Het is in dit opzicht van belang, dat een associatie-overeenkomst werd gesloten met de Associatie van Nederlandse Filmtheaters. Voor de leden van deze vereniging, waarbij grote professioneel geleide filmhuizen zijn aangesloten, werd een plaats ingeruimd in het handelsverkeer met de leden-filmverhuurders in het kader van een geassocieerd Bonds- 1idmaatschap. x) Deze herstructurering is in 1986 afgerond.

Jaarverslagen | 1985 | | pagina 4